نوشته شده توسط : ali
مطالعات نشان داده است که حداقل از هر ۱۰زن باردار یک نفر در دوره ای از بارداری دچار افسردگی می شود. اضطراب و افسردگی در هر دوره ای از زندگی می تواند رخ دهد و رویدادهای زندگی نظیر بارداری و زایمان می تواند بروز آن را تشدید کند.
 
 
مطالعات نشان داده است که حداقل از هر ۱۰زن باردار یک نفر در دوره ای از بارداری دچار افسردگی می شود. اضطراب و افسردگی در هر دوره ای از زندگی می تواند رخ دهد و رویدادهای زندگی نظیر بارداری و زایمان می تواند بروز آن را تشدید کند. عوامل جسمی، زیستی و هورمونی زیادی در احتمال بروز علائم اضطراب و افسردگی در دوران بارداری و پس از زایمان نقش دارند.
 
علت افسردگی چیست؟ همانند افسردگی و اضطراب در دوره های دیگر زندگی، این حالات در دوران بارداری و پس از زایمان نیز علت مشخصی ندارد و احتمالا مجموعه ای از عوامل در بروز آن ها نقش دارند که برخی از آنها عبارت است از: سابقه ابتلا به اضطراب یا افسردگی ، بارداری پراسترس و یا ناخواسته ، ابتلا به افسردگی در بارداری های قبلی ، سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری های روانی ، تجربه غم پس از زایمان سخت، وجود مشکلاتی در سلامتی نوزاد و یا در مراقبت از وی و ...
 
همچنین گاهی اوقات برخی از مادران و زنان باردار مشکلاتی در زندگی شخصی خود دارند. این تغییرات همانند دیگر عوامل خطر روانشناختی و اجتماعی احتمال ابتلا به افسردگی در دوران بارداری و پس از زایمان را افزایش می دهد. برخی از این عوامل عبارت است از: ضعف حمایت عملی، مالی و هیجانی ، مادران بدون همسر (تک والد بودن)، داشتن اختلافات زناشویی،  مشکلات کم خوابی و اختلال در خواب.
 
علائم و نشانه های افسردگی : افسردگی در دوران بارداری نیز دارای علائم و نشانه هایی است که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم:
 
بی تحرکی یا فعالیت بیش از حد ، ناتوانی در به خواب رفتن حتی در شرایط مساعد برای خوابیدن ، گریه کردن خارج از کنترل و یا میل به گریه کردن زیاد ،  تغییر خلق ناگهانی ، حساسیت و آزردگی بیش از حد نسبت به صدا و ... ، داشتن افکار منفی پایدار ، احساس بی کفایتی غیرمنطبق با واقعیت ، اضطراب و حملات سراسیمگی ، نداشتن قدرت تمرکز ، فراموشکار شدن ، سردرگمی و احساس گناه ،  از دست دادن علاقه به دیگر فعالیت هایی که در گذشته برای فرد لذت بخش بوده است ، داشتن احساس ترس و تنهایی و از طرف دیگر دوری کردن از دیگران ، کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس.
 
چه باید کرد؟
 
باید گفت که کم حوصلگی مداوم به همراه برخی از احساساتی که به آن اشاره شد اگر بیش از حدود ۲هفته ادامه پیدا کند بیانگر وجود افسردگی بالینی است که نیازمند بررسی های بیشتر توسط روان شناس است. اما برای پیشگیری از افسردگی و یا درمان حالات خفیف افسردگی چه باید کرد:
 
۱ - ورزش : در واقع ورزش مداخله ای موثر و غیردارویی برای مواجهه با شرایط استرس زا است. نتایج مطالعات بسیاری نشان می دهد که ورزش باعث کاهش افسردگی، احساس خشم، ناکامی و استرس می شود. ۲ تا ۳ بار ورزش در طول هفته برای رسیدن به چنین تغییراتی کافی است. با توجه به اهمیت و تاثیر ورزش در سلامتی جسم و روان لازم است که انجام تمرینات ورزشی بخشی از فعالیت‌های روزانه دوران بارداری و پس از زایمان باشد. نکته قابل توجه آن که قبل از انجام فعالیت های ورزشی باید با پزشک متخصص مشورت شود تا سلامتی مادر و نوزاد به خطر نیفتد.
 
۲ - ارتباط موثر با همسر : ارتباط مثبت و سازنده زوجین می تواند باعث بهبود خلق شود. لازم است که در دوران بارداری زوجین با مهر و محبت بیشتری باهم برخورد کنند و نیازها و عواطف یکدیگر را درک کنند.
 
۳ - اوقات فراغت : داشتن تفریح و سرگرمی از عوامل مهم بهبود خلق است. اوقات فراغت خود را به کارهای مورد علاقه تان مانند مطالعه، انجام کارهای هنری و بازی های فکری اختصاص دهید تا افکار منفی کمتر به سراغتان بیاید.
 
۴ - داشتن روابط اجتماعی: ارتباط با خانواده و دوستان می تواند باعث دلگرمی و خشنودی شما شود و همچنین این افراد می توانند در صورت لزوم به شما کمک کنند.
 
۵ - مدیریت استرس: دفتر روزانه ای برای ثبت احساساتتان داشته باشید و مرتب آن را مرور کنید. این کار به شما کمک می کند تا دریابید که چه مسائلی در شما ایجاد استرس و ناراحتی می کند.
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 408
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
شخصیت و هویت انسان ها تا حد زیادی به دوران کودکی وابسته است هر گونه سستي در این دوران ممکن است سبب ایجاد اختلالات شخصیتی در آینده شود.
منفرد پویا، روانشناس  گفت: شخصیت و هویت انسان ها تا حد زیادی به دوران کودکی وابسته است هر گونه سستي در این دوران ممکن است سبب ایجاد اختلالات شخصیتی در آینده شود.
 
وی افزود: فقر عاطفی، استرس اضطراب، طرد شدن از طرف والدین باعث می شود این کودکان  از سنین پایین تر برای رفع این کمبود خلاء عاطفی به جویدن ناخن پناه ببرند.

منفرد پویا  خاطر نشان کرد: پناه بردن کودکان به جویدن ناخن باعث می شود این کودکان از محیط اطراف خود جدا شوند و شخصیت آن ها در انزوا و خلاء دور از هر نوع ارتباط عاطفی شکل بگیرد.
حجویدن ناخن در کودکی منشا روانی دارد و اضطراب و استرس سبب تشدید این عارضه می شود و درمان نشدن این کودکان منجر به اختلالات روانی آن ها در آینده می شود.
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 428
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
بچه ها معمولاً هنگام غذاخوردن انواع بهانه ها را می آورند تا چیزی نخورند. اغلب والدین دائماً در حال کشمکش با آنها هستند...
بچه ها معمولاً هنگام غذاخوردن انواع بهانه ها را می آورند تا چیزی نخورند. اغلب والدین دائماً در حال کشمکش با آنها هستند تا مجبورشان کنند غذایشان را بخورند. مشکل اینجاست که اکثر کودکان از خوردن سبزیجاتی که برای سلامتی شان ضروری است طفره می روند.

10 نکته برای بهبود رژیم غذایی کودکان

1. اول، بررسی کنید. این یعنی باید به غذایی که کودکتان می خورند دقت داشته باشید. باید به غذایی که درست می کنید و می خورید و همچنین نوع مدیریتی که بر کشمکش های خود با بچه دارید، دقت کنید.

2. سپس برای رویکردتان برنامه ریزی کنید. قوانین شما باید چه باشند؟ آیا باید عواقبی در نظر بگیرید یا پاداش تعیین کنید؟ ادامه قوانین از اهمیت بالایی برخوردار است. سعی کنید زود عقب نشینی نکنید. غذا امشب همان چیزی است شما درست کرده اید. آیا برایتان مهم نیست که بگذارید بچه گرسنه بماند ولی آن غذا را نخورد؟

3. یک منو درست کنید. سعی کنید هر چند هفته یک بار غذای جدیدی وارد منو کنید. اگر بچه از اسفناج بخارپز خوشش نمی آید، دفعه بعد اسفناج خام به او بدهید. شاید لازم شود در چند وعده مختلف، سبزیجات مختلف را به روش های متفاوتی بپزید.

4. برای موفقیت، چیدمانی داشته باشید. برای آنکه موفق شوید، باید سبزیجات را زیبا بچینید و ببینید که کودکتان از چه مدلی خوشش می آید. اگر میوه ها و سبزیجات را زیبا ببرید و جلو بچه بگذارید، خیلی از آن را خواهد خورد. حتی سبزیجاتی که خودتان دوست ندارید را برایش درست کنید.

5. بگذارید بچه با شما راحت حرف بزند. بگویید از غذایی که درست کرده اید یک لقمه بخورد و اگر خوشش نیامد، مجبورش نکنید که بخورد. کلماتتان را درست انتخاب کنید و غذاها را دسته بندی یا برچسب گذاری نکنید. مثلاً بجای آنکه بگویید: "خب پس حتماً از سیب زمینی هم خوشت نمیاد" بگویید: "دفعه بعد یجور دیگه می پزمش، مثلاً با دارچین."

6. برایش توضیح دهید. بگذارید بچه رابطه بین غذاها و اثر آنها را بداند. توضیح دهید که کدام غذاها برایش خوب هستند. اگر با شکم خالی چیز شیرینی خورده و دلش درد گرفته، برایش توضیح دهید که خوب نیست قبل از خوردن غذای خوبی، شیرینی بخوریم. یا بگویید که قبل از آنکه سر امتحان برود، خوب است که صبحانه اش را کامل بخورد. چون مغزش به غذا نیاز دارد.

7. غذا خوردن را برایش سرگرم کننده کنید. به غذایی که فرزندتان می خورد سبزیجات خرد شده یا چیزهای رنگی اضافه کنید. اسفناجی که خوب خرد شده باشد یا با تخم مرغ همراه باشد، باعث می شود کودک با میل بیشتری آن را بخورد. یا مثلاً روی کرفس، کره بادام زمینی و کشمش بریزید و آن را برایش به "مورچه هایی روی کنده درخت" تشبیه کنید. یا مثلاً او را به دایناسوری تشبیه کنید که درخت های بزرگ "بروکلی" را می خورد.

8. برایش ضیافتی درست کنید. آبمیوه ها و مخلوط های میوه، روش جالبی برای ترکیب کردن انواع مواد غذایی مفید و میوه ها هستند. از هنر خود در آشپزی استفاده کنید و کمی وقت بگذارید تا خوراکی مورد علاقه کودکتان را درست کنید. آنها هم حتماً به شما کمک می کنند و حتماً آن را امتحان می کنند.

9. سبزیجات را در غذاهای دیگر پنهان کنید. می توانید سبزیجات را داخل کوفته، دلمه، کتلت، سس ماکارونی، لازانیا یا انواع غذاها بریزید و او اصلاً متوجه آنها نشود. دستور پخت های فراوانی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. این از طرفی به نفع شما هست، زیرا می توانید شکر اضافه، روغن، کره و غیره را با سبزیجات جایگزین کنید.

10. غذاهای بد را محدود کنید. این به دلایل واضحی بسیار مهم است و البته باز هم باید گوشزد کنیم که کودکان ذاتاً از غذاهای شیرین خوششان می آید، ولی قرار نیست شکر مصنوعی بخورند، بلکه باید شکر موجود در میوه ها را مصرف کنند. هرچه شکر بیشتری مصرف کنند، تعادل بدن آنها بیشتر بهم می خورد. شکر اعتیادآور است و باعث می شود که دلشان فقط شکر بخواهد. اگر غذاهای فرآوری شده و سرخ شده برای شما زیان آور است، دیگر ببینید برای کسی که در حال رشد است و بدن کوچکتری دارد، چه مضراتی دارد. میوه ها آنزیم، فیبر و مواد غذایی و ویتامین هایی دارند که آبمیوه ها و آبنبات ها ندارند. پس فقط از میوه های طبیعی استفاده کنید.

هر خانواده ای با دیگری فرق می کند، پس ببینید که کدامیک از روش های فوق مناسب شماست. سبزیجات برای سلامت کودک بسیار اهمیت دارند. پس تسلیم نشوید.


مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 412
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
چای در کنار همه خواص مفید، برای جنین چندان مناسب نیست.
 
 
دانشمندان هشدار دادند چای می تواند عوارض جانبی خطرناکی را برای جنین به همراه داشته باشد.
 
محققان امریکایی در مطالعات اخیر خود پی بردند که برخی ترکیبات موجود در چای ممکن است موجب آسیب کروموزمی و سرطان خون در جنین شوند. بنابراین به مادران باردار توصیه می شود در مصرف چای زیاده روی نکنند و تا حد امکان چای کمرنگ بنوشند.
 
این تحقیق تکذیب کننده فواید متعدد چای از جمله این که حاوی ترکیبات آنتی اکسیدان و ضد سرطانی قوی است، نمی باشد. 
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 434
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
قرص‌ها، شربت‌ها، کفش‌ها، گوشواره و انواع و اقسام مواردی که برای افزایش قد تبلیغ می‌شوند، کذب بوده و فقط جنبه تجاری دارد.

رشد طبیعی تا یک سنی ادامه دارد و آن هم پایان دوران بلوغ است، بعد از آن صفحات رشد استخوان‌ها که در دو طرف استخوان‌های دراز واقع شده بسته شده و قد کشیدن متوقف می‌شود. اگر این طور نبود همه مردم تا آخر عمر قد می‌کشیدند.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: اگر رشد کودک طبیعی است و روی منحنی‌های رشد پایش می‌شود احتیاج به درمان خاصی ندارد و تنها باید از نظر تغذیه کنترل شود.
وی ادامه داد: کودکان باید از همه گروه‌های غذایی شامل لبنیات، مواد پروتئینی، گوشت، حبوبات، غلات، سبزی‌ها و میوه‌ها استفاده و والدین نباید در خوردن مواد غذایی اصرار کنند، زیرا حجم معده بچه‌ها کوچک است و موجب بی‌اشتهایی آنان می‌شود.

مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 393
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
زندگی آپارتمانی دردسرهای زیادی برای بچه های این روزگار درست کرده اما شما به عنوان والدین این بچه ها، مراقب باشید تا دردسرهایشان را بیشتر نکنید!
زندگی آپارتمانی دردسرهای زیادی برای بچه های این روزگار درست کرده اما شما به عنوان والدین این بچه ها، مراقب باشید تا دردسرهایشان را بیشتر نکنید! اگر جزو آن دسته از پدر و مادرهایی هستید که مرتب به فرزندتان می گویید ندو، بازی نکن، نپر، بنشین و دوست دارید بچه سرش را با تلویزیون و بازی های کامپیوتری گرم کند، باید بگوییم سخت در اشتباهید. چون روانشناسان می گویند بازی کودکان موجب کنترل خشم، ترس و اضطراب آ‌نان می‌شود.

 

بازی، وسیله‌ای بسیار مهم برای از بین بردن مشکلات هیجانی و عاطفی فرزندان از جمله خشم‌، ترس و اضطراب است. بسیاری از بازی‌ها باعث تخلیه هیجانات کودک می‌شود و خشم او را می‌کاهد. وقتی فرزند شما هنگام بازی در نقش قهرمانی خوب ظاهر می‌شود و با موجودی پلید مبارزه می‌کند، در حقیقت خشم خود را کنترل می‌کند. او وقتی نقش هیولا را بازی می‌کند، در واقع ترس خود از هیولان را کاهش می‌دهد و زمانی نیز با ایفای نقش فردی شجاع در بازی و مبارزه با بدی‌ها و زشتی‌ها، بر تشویش درونیش پیروز می‌شود.

 

وقتی کودک در دکتر بازی عروسک خود را معاینه و به آن آمپول تزریق می‌کند، در حال کاهش ترس خود از پزشک و آمپول است و هنگام ترس از دزد، نقش پلیس و زمان ترس از آتش، نقش آتش‌نشان را بازی می‌کند. کودک در بازی، به علت وقوع رخدادها پی‌می‌برد و خود این آگاهی عاملی برای کاهش ترس است؛ برای مثال وقتی با سوزن بادکنکی را می‌ترکاند، یاد می‌گیرد که سوراخ شدن و ترکیدن بادکنک با صدا همراه است و از آن پس کمتر از صداها می‌ترسد. والدین نیز می‌توانند از طریق بازی با کودک، در کاهش مشکلات هیجانی- عاطفی او از جمله ترس موثر باشند.
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 433
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
برای خیلی از مادران این سوال وجود دارد، آیا جویدن پستانک به دندان کودک آسیب می رساند.
سعید طالب زاده گفت: جویدن پستانک در سنین پایین بروی نامرتبی دندان کودک تاثیری ندارد و باعث نامرتب شدن دندان ها  نمی گردد .

وی افزود: به شرط آنکه از پستانک های بهداشتی که در داروخانه موجودند و بر روی آن ها بر چسب  نوشته شده و مخصوص ارتودنسی است استفاده گردد.

طالب زاده  تصریح کرد:  والدين مراقب باشند  پستانک های متفرقه را تهيه نكنند.

وی خاطر نشان کرد: مصرف پستانک در سنین بالاتر موجب کج شدن دندانها می شود و تا یک سن مشخص می توان از  آن استفاده نمود،  که این سن در دختران و پسران متفاوت می باشد زیرا دندان های دختران سریعتر  از پسران رویش پیدا می کنند.
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 401
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
هرکس که خودش بچه دارد یا با بچه های اطرافیان در ارتباط است حتما بحث داغ بیش فعالی را از زبان والدین شنیده است.
 هرکس که خودش بچه دارد یا با بچه های اطرافیان در ارتباط است حتما بحث داغ بیش فعالی را از زبان والدین شنیده است. امروز باب شده که اگر کودکی زیاد شیطنت کرد بگویند بچه فلانی هم بیش فعال است. آیا واقعا درصد بیش فعالی در نسل فردا زیاد شده یا این لقبی است که مردم از لبریزی کاسه صبرشان به کودکان می دهند؟ الکساندر کریشتون در سال ۱۷۹۸ برای اولین بار از این مشکل در منابع علمی نوشت و تا همین امروز هنوز حرف های ضد و نقیضی درباره این اختلال می شنویم. در ادامه نظرات دکتر لکستانی را می خوانید.

 
● اختلال بیش فعالی و کم دقتی (ADHD) در کودکان

 
اگر کودکی بیشتر از ۶ شناسه بیش فعالی را طی ۶ ماه از خود نشان دهد برای او تشخیص بیش فعالی می دهند. در حقیقت هیچ آزمون یا آزمایش به خصوصی برای تشخیص بیش فعالی وجود ندارد. پزشک برای تشخیص این اختلال باید شرح رفتار کودک را از والدین، اولیای مدرسه یا مهد و دیگر افراد مرتبط با او بخواهد.


● علائم بیش فعالی کودک

 

-تکانش گری: این یعنی رفتار بدون فکر کودک

-تحرک دائم

 

-بی قراری و پیچ و تاب خوردن

-حواس پرتی

 

-انجام کارهای خطرناک بدون توجه به پیامد ها

-بی توجهی و گوش نکردن به صحبت بزرگ تر ها

 

-پیروی نکردن از فرمان بزرگتر ها

-اختلال در تکلم و خواندن و نوشتن

 

-همیشه صحبت کردن بیش از حد

-مشکلات خلقی

 

-مصدومیت و تصادف بیش از حد معمول

-پریدن وسط صحبت دیگران و ایجاد مزاحمت برای دیگران

 

-خود آزاری مثلا کندن مو، ناخن یا مژه و...

-پریشان شدن آسان

 

-مشکلات اجتماعی مثل گوشه گیری، پرخاش و...

-ناسازگاری با شرایط جدید

 

-تمام نکردن وظایف و کارهای سپرده شده به کودک

-نشان دادن دائم این مشکلات رفتاری حتی در خواب

 


البته باید دانست که برخی رفتارهای بچه های عادی، مشابه رفتار بچه های بیش فعال است و برای آن ها نمی توان تشخیص بیش فعالی داد. علت چنین رفتارهایی را باید در موارد زیر جست وجو کرد:


تغییر ناگهانی در زندگی کودک از جمله متارکه والدین، مرگ یکی از نزدیکان یا جابه جایی او به نقطه ای دور

 


تشنجی که به کودک دست داده و والدین از آن مطلع نشده اند.


اضطراب

 


افسردگی


بیماری های اخلال گر عملکرد مغزی

 

 


● انواع ADHD


نوع ترکیبی (بی توجهی/بیش فعالی/تکانشی): کودکان با این نوع ADHD ۳ نشانه این اختلال را از خود نشان می دهند. نمی توانند کارهای شان را تمام کنند، همیشه آشفته و حواس پرت هستند و در زمینه تحصیلی هم مشکل دارند. این دسته از سایر انواع ADHD شایع تر است.

 


نوع پرتحرک/ تکانشگری: کودکان این دو نشانه را بروز می دهند اما معمولا توجه خوبی دارند. نوع دوم بیشتر در پسربچه ها دیده می شود. این بچه ها مرتب به کارهای خطرناک دست می زنند مثلا از دیوار، کمد، مبل و... بالامی روند، مرتب در حال دویدن و بالا و پایین پریدن هستند، پرحرفند، حرکت های بی جا و نامناسب دارند، رفتارهای خشن نشان می دهند، پرخاشگرند، دست های شان را خیلی تکان می دهند، دائما می خواهند با رفتار و اعمال خود جلب توجه کنند و در جای خود آرام نمی نشینند.


نوع بی توجه ADD: این کودکان بیش فعال نیستند و خانه، مهد یا مدرسه را روی سرشان نمی گذارند. به همین دلیل ممکن است علائم مشکل آن ها هیچ وقت تشخیص داده نشود. بچه های این دسته توجه کافی ندارند، نمی توانند تمرکز و دقت مطلوب را بر امور خود داشته باشند، به جزییات دقیق نمی شوند، مرتب وسایل خود را گم می کنند، به صحبت معلم با دقت گوش نمی دهند و باید بگویم که این نوع در دختران شایع تر از پسران است.

 


● نقش والدین بچه های بیش فعال چیست؟


یک برنامه ریزی منظم برای روزهای کودک: مثلا بیدار شدن، بازی کردن، غذا خوردن، مطالعه و تماشای تلویزیون و تشویق کودک به نظم و پیروی از برنامه

 


مراقبت از رفتار کودک در جمع

تشویق کودک به رفتارهای خوبی که قبلا تجربه کرده و استفاده از روش جایزه دادن

 

به کار گیری زبان خوش و رفتار مناسب به جای تنبیه

آموزش مقررات خانه و مدرسه با زبان خوش

 

افزایش دانش خود درباره این اختلال و روش های تربیتی و درمانی آن

به خاطر سپردن این که کودک این رفتار ها را برای لجبازی با شما نشان نمی دهد.

 

تعریف مقررات کوچک و پاداش و جریمه های معقول برای آن ها

در ارتباط نزدیک بودن با اولیای مهد یا مدرسه

 

ابراز علاقه خود به فرزند برای تقویت اعتماد به نفس در او.

 

● علت بیش فعالی بیولوژیک است یا تربیتی؟

 


هنوز عوامل اجتماعی، محیطی و تربیتی زندگی کودک در ایجاد این اختلال مقصر دانسته نشده اند و بیش فعالی را باید ناشی از عوامل بیولوژیک دانست. با وجود این به نظر می رسد مصرف سیگار در دوران بارداری، تصادف و صدمات مغزی، گذراندن وقت زیاد با تلویزیون و کامپیو تر، مصرف زیاد شکر و ادویه، رژیم غذایی کم پروتئین، اختلالات تیروئیدی و کمبود ریزمغذی ها در بروز این علائم موثر باشند. لازم به ذکر است سابقه فامیلی ابتلا به این اختلال احتمال ابتلای فرزند به آن را افزایش می دهد.


● برای تشخیص بیش فعالی چه می کنید؟

 


تشخیص این اختلال در سنین ۴ تا ۱۸ سال ممکن است اما معمولا تشخیص بیش فعالی در کودکان زیر ۵ سال کار بسیار مشکلی است زیرا کودکان یا بهتر بگوییم خردسالان در این سنین به سرعت تغییر می کنند و نمی توان رفتاری را که نشان می دهند ثابت دانست. از سوی دیگر بیشتر بچه های با این سن و سال در موقعیت های گوناگون روزمره علائم این اختلال را نشان می دهند!


برای تشخیص بیش فعالی به زمان و بررسی دقیق سابقه پزشکی کودک نیاز است. پزشک باید در مورد نشانه ها و زمان شروع شان از والدین کودک اطلاعات دقیق بگیرد. پزشک برای تشخیص این اختلال باید بداند که علائم کودک چه تاثیری بر زندگی روزمره او و خانواده اش گذاشته اند. در ضمن ممکن است بسته به شرایط کودک آزمایش ها و معاینات دیگری توسط متخصصان دیگر انجام شود.

 


● بیش فعالی در دختران شایع تر است یا پسران؟


۳ تا ۵ درصد بچه های مدرسه ای درگیر این مشکل هستند و پسران ۳ برابر دختران گرفتار بیش فعالی می شوند. دیده شده که فرزند اول بودن، بیش فعال بودن والدین و اعتیاد والدین در ابتلای کودک به این اختلال موثرند.

 


● آیا بیش فعالی قابل پیشگیری است؟


توجه مادر باردار به اصول سلامت در پیشگیری از این اختلال نقش بسزایی دارد. رعایت رژیم های غذایی سالم و مراجعه منظم به پزشک متخصص توصیه ما به شما مادران باردار است. پرهیز از سیگار کشیدن و استعمال مواد مخدر هم در پیشگیری از بیش فعالی موثر شناخته شده است. تحقیقات نشان داده اند مادرانی که در دوران باداری سیگار می کشند با احتمال دوبرابر صاحب فرزندان مبتلا به اختلال بیش فعالی می شوند.

 


گفته می شود مصرف قند و ادویه زیاد نشانه های بیش فعالی را تشدید می کند. علت این پدیده را می توان در اثر این مواد بر جریان قند خون دانست. بنابراین بهتر است از همان ابتدا تعادل را در رژیم غذایی فرزندتان رعایت کنید.


یکی از مهم ترین روش های پیشگیری از این اختلال برقراری نظم و قانون در زندگی روزمره کودک است یعنی به او یاد بدهیم که چه موقع باید از خواب بیدار شود، بازی کند، غذا و میان وعده را چه موقع بخورد، چقدر اجازه تماشای تلویزیون دارد و... می توانید این فعالیت ها را در قالب اشکال و طرح های ساده روی کاغذ بکشید و به دیوار اتاق یا آشپزخانه بزنید و از فرزندتان بخواهید که هر کدام را ردیف به ردیف انجام دهد.

 


● درمان این اختلال چیست؟


مهم ترین نکته در درمان اختلال بیش فعالی تشخیص به موقع آن است. متخصص برای درمان رفتارهای فرد و افکار تشدیدگر رفتارهای بیمارش را مدنظر قرار می دهد و به مراجع خود می آموزد برای مواجهه با شرایط خود چطور واکنش های خود را مهار کند و جسم و ذهنش را در یک راستا قرار دهد. به غیر از رفتار درمانی و روان درمانی بنا به نظر متخصص ممکن است از داروهایی هم استفاده شود. این دارو ها عوارضی مانند کاهش اشتها، بی خوابی و اضطراب به همراه دارند.

 


● آیا ورزش در اختلال بیش فعالی اثر دارد؟


ورزش کردن سبب ترشح مواد شیمیایی و انتقال دهنده های عصبی از مغز می شود. یکی از این مواد دوپامین است که باعث افزایش توجه می شود. از سوی دیگر ورزش سبب افزایش جریان خون و بهبود تفکر، برنامه ریزی و مدیریت رفتار و احساس می شود. حین ورزش عروق بدن گشاد شده و قدرت تفکر به دلیل افزایش و بهبود جریان خون بهبود می یابد. بنابراین خوب است که فرزندتان در ساعت مشخصی از روز به طور منظم ورزش کند.

 


● کمی درباره بیش فعالی در بچه های زیر ۲ سال بگویید


بسته به درجه مهارت تکلم در کودک بیش فعالی می تواند در میزان مهارت شنیداری، خلق وخو، توجه انتخابی و جهت یابی او اثرگذار باشد. والدین این کودکان باید به میزان خواب فرزند خود توجه ویژه ای داشته باشند زیرا مشکلات خواب کودک با ابتلای او به این اختلال ارتباط دارند زیرا کمبود خواب، توجه و توان حافظه را کاهش می دهد. یادتان باشد که نوپایان ۱۲ تا ۱۸ ماهه باید بتوانند ۲۰ کلمه را بفهمند یا بگویند. بچه های ۲ ساله باید حدود ۲۰۰ کلمه را بفهمند و در سن ۲تا۳ سال دایره لغات کودک به بالای ۹۰۰ عدد می رسد و نوپا می تواند تا ۳۰۰ کلمه را به زبان بیاورد. البته این تعداد برای تمام بچه ها یکسان نیست و از آنجا که پسر ها دیر تر از دختر ها به حرف می افتند می توان گفت که پسر ها از دختر ها بیش فعال ترند.

 

 

با پاسخ به پرسش های زیر اطلاعات سودمندی را راجع به بیش فعالی کسب می کنید

 


۱.ADHD یک ناتوانی یادگیری است

a. صحیح

 

b. غلط

 


۲. برای کمک به آماده شدن و رفتن کودک بیش فعال به مهد بهتر است:

 

a. اشکال و یادداشت های کوچک را جلوی چشم های او قرار دهیم.

b. برای او فهرست وظایف تهیه کنیم.

 

c. خودمان کار هایش را انجام دهیم.

 


۳. بچه های بیش فعال باید در مهد رژیم غذایی مخصوص داشته باشند.

 

a. صحیح

b. غلط

 

 


۴. ADHD واقعا یک اختلال نیست پزشکان آن را بزرگ می کنند.

a. صحیح

 

b. غلط

 


۵. ADHD ناشی از ضعف تربیتی و مراقبتی والدین است.

 

a. صحیح

b. غلط

 

 


۶. تک فرزندتان عموما بیش فعال است.

a. صحیح

 

b. غلط

 


۷. لکنت داشتن از علائم بیش فعالی است.

 

a. صحیح

b. غلط

 

 


۸. بیش فعالی همان ADHD است.

a. صحیح

 

b. غلط


۹. ADHD خود به خود در بزرگسالی درمان می شود.

 

a. صحیح

b. غلط

 

 


۱۰. اگر تمرکز کافی دارد بیش فعال محسوب نمی شود.

a. صحیح

 

b. غلط

۱. b.


ADHD یک اختلال تکامل است و بچه های درگیر آن معمولا ضریب هوشی معمولی یا حتی بالاتر دارند. گروهی از بچه های بیش فعال مشکلاتی در یادگیری دارند که باید در مورد آن ها با متخصص مشورت کرد.

 

 

۲. a. اگر هنگام آماده شدن فرزندتان خود شما هم عجله داشته باشید خانه تان در وضعیت بدی به سر خواهد برد! پس خونسردی خود را حفظ کنید. بهتر است با فلش، کاغذ رنگی و عکس وظایف روزانه فرزندتان را به او یادآوری کنید. نشانه ها باید ساده و گویا باشند. می توانید از زنگ های هشدار هم کمک بگیرید. می توانید چنین فهرستی را هم برای ساعات مهد یا مدرسه او حاضر کنید.

 


۳. b. این رویه باعث می شود کودک فکر کند با بقیه فرق دارد و از این که همه بچه ها هرچه دل شان می خواهد می خورند و او باید فقط چند نوع غذا را بخورد، حس خوبی پیدا نمی کند. پس توصیه های تغذیه ای گفته شده را با زور اجرا نکنید.


۴. b. اگرچه هنوز آزمون مشخصی برای تشخیص این مشکل ارائه نشده اما تمامی جوامع علائم مرتبط با این مشکل را به عنوان یک اختلال می شناسند که ناشی از زنجیره رفتارهاست

 


۵. b. هیچ تحقیقی بی تجربگی والدین را در تربیت فرزند خود عامل ایجاد این اختلال نمی داند اگرچه تربیت صحیح در بهبود علائم بیش فعالی تاثیر چشمگیر دارند.


۶. b.

 

۷. b.

۸. b. بیش فعالی یکی از انواع ADHD است.

 


۹. b


۱۰. b. کودکانی که نمی توانند امور خود را سازماندهی کنند یا به پایان برسانند هم بیش فعال شناخته می شوند.یک اختلال تکامل است و بچه های درگیر آن معمولا ضریب هوشی معمولی یا حتی بالاتر دارند. گروهی از بچه های بیش فعال مشکلاتی در یادگیری دارند که باید در مورد آن ها با متخصص مشورت کرد.

 


۲. a. اگر هنگام آماده شدن فرزندتان خود شما هم عجله داشته باشید خانه تان در وضعیت بدی به سر خواهد برد! پس خونسردی خود را حفظ کنید. بهتر است با فلش، کاغذ رنگی و عکس وظایف روزانه فرزندتان را به او یادآوری کنید. نشانه ها باید ساده و گویا باشند. می توانید از زنگ های هشدار هم کمک بگیرید. می توانید چنین فهرستی را هم برای ساعات مهد یا مدرسه او حاضر کنید.


۳. b. این رویه باعث می شود کودک فکر کند با بقیه فرق دارد و از این که همه بچه ها هرچه دل شان می خواهد می خورند و او باید فقط چند نوع غذا را بخورد، حس خوبی پیدا نمی کند. پس توصیه های تغذیه ای گفته شده را با زور اجرا نکنید.

 


۴. b. اگرچه هنوز آزمون مشخصی برای تشخیص این مشکل ارائه نشده اما تمامی جوامع علائم مرتبط با این مشکل را به عنوان یک اختلال می شناسند که ناشی از زنجیره رفتارهاست


۵. b. هیچ تحقیقی بی تجربگی والدین را در تربیت فرزند خود عامل ایجاد این اختلال نمی داند اگرچه تربیت صحیح در بهبود علائم بیش فعالی تاثیر چشمگیر دارند.

 


۶. b. کودکانی که نمی توانند امور خود را سازماندهی کنند یا به پایان برسانند هم بیش فعال شناخته می شوند.

۷. b. بیش فعالی یکی از انواع ADHD است.

 

۸. b. بیش فعالی یکی از انواع ADHD است.
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 459
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
قبل از پرداختن به دلایل عمده بی اشتهایی کودکان بر این موضوع تاکید می شود که رشد سریع نوزادان در سال دوم و سوم نسبت به سال اول زندگی که وزن تولدشان به ۳برابر افزایش می یابد ...
 قبل از پرداختن به دلایل عمده بی اشتهایی کودکان بر این موضوع تاکید می شود که رشد سریع نوزادان در سال دوم و سوم نسبت به سال اول زندگی که وزن تولدشان به ۳برابر افزایش می یابد (یعنی حدود ۹تا ۱۱ کیلوگرم) و همچنین افزایش قدی بین ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر نسبت به قد زمان تولد خود دارند، بسیار کاهش می یابد و این تفاوت سرعت وزن گیری و افزایش قد طبعا در میزان نیاز آنها به مقدار انرژی و مواد مغذی و حجم غذای خورده شده آنها نیز تاثیر گذاشته و کم غذایی آنها را موجب می شود که نباید با بی اشتهایی یا کم اشتهایی اشتباه گرفته شود؛ اگر شما عزیزان به ریشه یابی علل به وجودآورنده بی اشتهایی پی برده و این عوامل را از پیش پای خود بردارید، خواهید دید که چه ساده، روند رشد و بالندگی بچه در چارچوب ظرفیت های ژنتیک بهتر از سابق خواهد شد و علاقه او به غذاهای مختلف نمود خواهد یافت.


● از غذاهای مناسب هرسن استفاده کنید


در پایان ششمین ماه زندگی نوزادان یعنی نیمه دوم سال اول زندگی، باید به صورت سیستماتیک و برنامه ریزی شده تغییراتی در نوع و قوام غذای روزانه کودکان به عمل آورده شود یعنی نه تنها به طور تدریجی به تنوع مواد غذایی دریافتی کودک اقدام شود، بلکه قوام آنها نیز از حالت مایعات صرف به سوی غذاهای سفت تر تغییر یابد. در آغاز با دادن فرنی رقیق یا حریره بادام به صورت تدریجی اولین قدم در تغییر یکنواختی و قوام غذاها برداشته می شود. حال اگر در سال دوم زندگی نیز به جای تغذیه بچه با غذاهای مناسب این سن و سال فقط حریره بادام ، فرنی و سوپ داده شود، به طور حتم مورد استقبال و علاقه کودک قرار نخواهد گرفت.


● در دادن شیرمادر افراط نکنید


گاهی عده ای از شما عزیزان تصور می کنید هرچه بچه شیر بیشتری بخورد، برای رشد و نمو او مفیدتر خواهد بود. گرچه شیر مادر یا فرمولا در سال دوم نیز از ارزش بالایی برخوردار است ولی در سال دوم زندگی وعده های اصلی روزانه باید به طور مرتب از غذاهای مناسب این سن و سال تامین شود ولی در میان وعده ها و شب ها بچه را باید از شیر مادر بهره مند کرد. توجه کنید که دادن شیر مادر به تنهایی به جای غذاهای مغذی قادر به تامین نیاز رشدی بچه نخواهد بود؛ چه رسد به پر کردن معده کوچک کودک با انواع جوشانده ها یا شیرخشک یا شیرگاو که علاوه بر زمینه سازی کم خونی ناشی از کمبود آهن، عامل بی اشتهایی کودک و چه بسا ابتلای او به عفونت های گوارشی خواهد شد.


● بگذارید با غذا بازی کند


درقبال وقت گذرانی کودک هنگام غذا خوردن که در حد معقول، طبیعی تلقی می شود، نباید بچه را وادار به خوردن سریع کرد زیرا با ایجاد واکنش منفی، او را به وقت گذرانی بیشتر هدایت خواهید کرد. کودکان در سنین ۹ماهگی تا پایان ۵/۲سالگی با غذا بازی می کنند و می خواهند که با انگشتان خود غذا را لمس کنند. در این سنین دادن مواد غذایی انگشتی مثل کتلت، شامی و کوکو سیب زمینی یا بر ش های کوچک از ساندویچ های تهیه شده در منزل تحت نظارت مادر هیچ اشکالی نخواهد داشت. ضمنا شکایت همیشگی شما از نحوه غذا خوردن و عدم رغبت بچه به غذاهای داده شده، کودک را متوجه خواهد کرد که قادر است از این حربه استفاده کرده و خواسته های خود را به پدرومادر تحمیل کند.


مطمئن باشید کودکان به عکس العمل های شما در قبال خوردن یا نخوردن ماده ای یا انجام یا عدم انجام عملی کاملا واقفند و آگاهی دارند و از این طریق انتقام زورگویی ها و مجبور ساختن به انجام عملی که برخلاف میل و خواسته شان باشد را می گیرند و از حرص خوردن و عصبانیت درونی شما کاملا اطلاع دارند و از اینکه توانسته اند چنین موفقیتی را با نخوردن غذایی یا عدم انجام عملکردی به دست آورند، غرق لذت می شوند. خونسردی و عدم نشان دادن عکس العمل مثبت یا منفی شما در برابر چنین عملکردی، نتایج شگفت انگیزی را موجب خواهد شد.با مشارکت کودک خود در خوردن غذا به هر نحوی که دلخواهش باشد و هر زمانی که میل دارد، حس استقلال طلبی و اتکا به نفس او را تقویت کنید؛ باور کنید در مدت زمان کوتاهی بچه شما قادر خواهد بود به طور دقیق لیوان و قاشق خود را مورد استفاده قرار دهد، ریخت و پاش های فعلی او را تحمل کنید و اجازه دهید به تدریج رفتارهای تغذیه ای و منش های رفتاری او تکامل و پختگی لازم را به دست آورد.


کودک خود را با بچه های هم سن و هم جنس او مقایسه نکنید؛ برخی کودکان کم حرکت تر یا فعال تر، کم وزن تر یا سنگین تر، قد بلندتر یا کوتاه تر از دیگران هستند. علت واقعی این تفاوت ها به زمینه های ژنتیک شاخه پدری و مادری، محیط زندگی و تفاوت سرعت در رشد برنامه ریزی شده آنها برمی گردد؛ بنابراین بهتر است برای کنترل روند رشد بچه خود به جداول پایش رشد او توجه فرمایید و کودک را با خودش مقایسه کنید. تا زمانی که روند صعودی در حد مربوط به خودش ملاحظه شود، جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.● قلق کودک​تان را کشف کنید

 

گاهی رفتارهای مهرآمیز مادر یا بستگان دیگر در قالب دادن هدیه یا خوراندن شکلات، شیرینی، بستنی و انواع نوشیدنی های مختلف در میان وعده ها نمود پیدا می کند که باعث سوق دادن ذائقه کودک به سمت مصرف چنین تنقلاتی می شود. دریافت چنین موادغذایی اشتهای کودک را نیز برای میل کردن موادغذایی مفید و مغذی، کمتر کرده و عاملی جهت سر باز زدن کودک از خوردن غذاهای اصلی و اساسی می شود و زمینه گرایش او را به مواد شیرین و پرچرب فراهم می سازد.


گاهی بچه ها از خوردن غذای خاصی خودداری کرده یا علاقه و رغبتی به آن ماده غذایی که ممکن است خیلی هم ارزشمند باشد، نشان نمی دهند؛ وادار کردن اجباری کودک با هر ترفندی به تناول غذایی موجب خواهد شد که در سنین بعدی نیز از خوردن چنین غذایی خودداری کند. بهتر است بدون هیچ گونه عکس العملی از دادن آن خودداری کنید ولی در آینده با مخلوط ساختن آن با سایر غذاهای موردعلاقه کودک، او را به تدریج به قبول چنین غذایی راغب کنید؛ عدم پافشاری و اجبار کردن کودک به بیشتر خوردن یا تمام کردن به موقع غذا موجب خواهد شد که او به نیازهای واقعی خود به غذا پاسخ گوید.

 


گاهی بچه ها به علت دیر خوابیدن شبانه، خستگی یا خواب آلودگی، اشتهایی به خوردن وعده های غذایی از خود نشان نمی دهند، بهتر است به جای اصرار و پافشاری، چند دقیقه ای قبل از دادن غذا، بچه را به غذا خوردن فراخوانده و پس از شستن دست و روی او برای برطرف کردن هیجان و خستگی اش، اقدام به غذا دادن کنید.


آغاز حس استقلال طلبی در سال های دوم و سوم زندگی موجب بروز واکنش های منفی می شود؛ مثلا کودک در قبال اصرار بی حد و وادار کردن اجباری به خوردن ماده غذایی خاص یا انجام عمل معین و مشخص، از خود عناد و سرپیچی نشان خواهد داد. برعکس منع کردن شما از خوردن ماده ای یا انجام کار و عمل معینی او را حریص تر به خوردن آن غذا یا انجام عمل منع شده می کند.


● با تغذیه مناسب کودک شما رشد خواهد کرد


گاهی در مسیر رشد و افزایش ماه ها و سال های زندگی کودک، عوامل و عوارضی مثل دندان درآوردن، ابتلا به بیماری های عفونی، اسهال و استفراغ وجود دارد؛ بنابراین نوساناتی در افزایش صعودی وزن به صورت خط مستقیم یا حتی به صورت نزولی در مسیر رشد به چشم خواهد خورد که کاملا موقتی است و به زودی با تغذیه مناسب و متعادل، واماندگی رشد قدی و وزنی جبران خواهد شد ولی اگر این روند کماکان ادامه داشته باشد باید با مشورت پزشک معالج یا متخصص تغذیه کودکان علت یابی و چار ه جویی شود.


کمبود بعضی از ریزمغذی ها مثل کم خونی ناشی از فقرآهن یا کم کاری تیروئید، کمبود روی یا بیماری های روماتیسمی، نارسایی های قلبی، اختلالات غدد درون ریز، عدم دریافت تمامی مواد مغذی و املاح یا افزایش مصرف ویتامین های A و D و مسمومیت های ناشی از آنها یا سایر مسمومیت ها با فلزات سمی از جمله جیوه یا سرب، عوامل ایجادکننده بی اشتهایی های مرضی بوده و باید سریعا تحت نظر متخصص کودکان نسبت به تشخیص و درمان آنها اقدامات لازم به عمل آید.

 

 


● چرا کودک​تان کم اشتهاست؟


علاوه بر بیماری های جسمی، محروم شدن بچه از مهر و عاطفه پدری و مادری یا هر دوی آنها یا دوری از یکی یا هر دو تاثیر مستقیم و بسیار چشمگیری در خورد و خوراک و اشتهای بچه داشته و آثار آن به صورت احتمالی در روند رشد نمایان می شود. توجه داشته باشید علاوه بر علل رفتاری در قبال بی اشتهایی کودکان، نباید سایر عوامل تاثیر گذار را نیز دست کم گرفت و به آنها بی اعتنایی نشان داد؛ گرچه این اختلالات نادر است و شیوع کمتری دارد ولی به هرصورت آگاهی شما بزرگواران از علل زیر و چاره اندیشی به موقع و اقدام سریع، خالی از لطف نخواهد بود. اولین عامل غیر رفتاری در ایجاد بی اشتهایی، ابتلای حاد کودک به عفونت های مختلف در اندام های گوارشی، ریوی یا گوش میانی است که سریعا با مشورت متخصص کودکان باید چاره اندیشی شود. علاوه بر عفونت های حاد، عفونت های مزمن یا مصرف دائمی بعضی از داروها مثل ضدتشنج ها و ضدافسردگی و ضدحساسیت ها یا سایر داروهای تجویزی متخصص کودکان نیز در قبال اشتها تاثیرگذار بوده و باید چاره اندیشی شود.
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 425
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
دوست دارید زودتر از همه بچه ها بایستد، بخندد و راه برود. دوست دارید شما را زودتر از هرکسی بشناسد و هرچه را که می گویید انجام دهد.
 دوست دارید زودتر از همه بچه ها بایستد، بخندد و راه برود. دوست دارید شما را زودتر از هرکسی بشناسد و هرچه را که می گویید انجام دهد. شما هم مثل بسیاری از مادر ها، آنقدر از حضور این قدم نو رسیده هیجان زده اید که نمی توانید برای بزرگ شدن و توانا شدنش صبر کنید. اما چه بخواهید و چه نخواهید، فرزند تان در هر ماه از زندگی اش، مهارت تازه ای را یاد می گیرد و هیجان شما، نمی تواند او را یک شبه از این راه چند ماهه و چند ساله عبور دهد. اگر می خواهید بدانید که نوزادتان تا چه اندازه طبیعی است و در چه دوره ای چه مهارتی را باید کسب کند، در ادامه این مطلب با ما باشید؛ اما فراموش نکنید که برخی از بچه ها، کمی زودتر یا کمی دیرتر این ویژگی ها را به دست می آورند. پس بدون زدن هیچ مهری روی کودک تان، تنها منتظر رشدش باشید و در صورت تاخیر چشمگیر، با یک متخصص مشورت کنید.

 

 

من را می بیند؟

 


درست است که نوزاد شما در هفته اول توانایی کامل برای دیدن را ندارد و تا حدودی نابینا تلقی می شود، اما او حتی از آن زمان هم می تواند مادرش را بشناسد. محققان می گویند حتی نوزادان ۴ روزه، نسبت به افراد غریبه و ناآشنا زمان بیشتری را به مادرشان خیره می شوند. در هفته های اول تولد اشیایی که ۲۰تا ۳۰ سانتی متر از صورت او دورترند، برای کودک تار و مبهم به نظر می رسند و توانایی تشخیص آنها برایش آسان نیست. پس اگر می خواهید با نوزاد کوچک تان گپ بزنید، بهتر است صورت تان را نزدیک ببرید و به چشم هایش نگاه کنید. نوزادان ۳ یا ۴ ماهه می توانند چشمهای شان را به این سو و آن سو بچرخانند و حرکت اشیا را دنبال کنند. آنها فاصله دور تری را می بینند و به رنگ ها هم واکنش نشان می دهند. در ۳ ماه اول، فرزند شما قبل از هر چیز «حرکت» را می بیند و در هفته های اول می تواند خنده و اخم مادرش را هم درک کند. او در این زمان تماس های چشمی منظمی را برقرار می کند و با نگاهش منتظر دیدن واکنش شما می ماند. اگر در ۴ تا ۶ ماهگی اش اسباب بازی را به طرفش بگیرید، احتمالا می تواند آگاهانه دستش را برای گرفتن آن دراز کند اما در حدود ۸ تا ۱۲ ماهگی، نوزاد درک کافی از عمق ندارد و نمی تواند اختلاف سطح پله ها با پایین را درک کند. پس با این توجیه که بینایی اش کامل شده، او را روی بلندی نگذارید. اما بینایی فرزند شما در یک سالگی آنقدر تقویت شده که به کتاب های مصور هم واکنش نشان می دهد.

 

 

صدایم را می شنود؟
 


حتی در ماه اول تولد، فرزند شما می تواند صدای پدر و مادرش را بشناسد. از ۶ ماهگی فرزند شما به شکل بارز تری به سمت منبع صدا بر می گردد و در پاسخ به سروصداهای بلند و ناگهانی ازجا می پرد. فرزند شما در این سن صحبت های تان را درک می کند و در زمان حرف زدن به چهره شما خیره می شود. او از این زمان می تواند ارتباط بهتری را با شما برقرار کند و برای نشان دادن این موضوع در پاسخ به لبخند یا خنده شما او نیز لبخند زده یا می خندد و از صدای سرفه یا صداهای مختلف تقلید می کند. در ۹ ماهگی کودک نسبت به نام خودش واکنش نشان می دهد و در عین شنیدن می تواند کلمات را درک کند و درک بهتر شنوایی کودک در یک سالگی باعث می شود از دستورات شما پیروی کند.

 

 

 

مزه شیر را می فهمد؟


حتما برای تان جالب است که چرا بعضی از کودکان، به محض خوردن شیر خشک دیگر شیر مادرشان را قبول نمی کنند. حس چشایی متهم اصلی این اتفاق است. این حس از همان هفته یازدهم بارداری تان در فرزند شما رشد می کند و بعد از تولد هم همان طور که شما طعم ها را می شناسید، او به مزه های مختلف واکنش نشان می دهد. نوزادها عاشق طعم شیرین هستند و میلی به خوردن چیز هایی که ترش یا تلخ باشند ندارند. به همین دلیل اگر شیر خشک را امتحان کنند، ترجیح می دهند به جای هر خوراک دیگری، این نوشیدنی شیرین را بنوشند.

 

 

بوی مرا می شناسد؟

 


حس بویایی هم از آن حواسی است که با کودک متولد می شود. او از همان لحظه ای که نفس کشیدن را آغاز می کند، بوهای مختلف را می شناسد و به بوی خوب و بد واکنش نشان می دهد. یکی از نشانه هایی که نوزادان با کمک آن مادرشان را می شناسند، همین بوست. از نظر یک نوزاد بوی مادرش بهترین بوی دنیاست و از ۶ روزگی موفق به درک آن می شود. پس در همان دوره نوزادی، هر زمان که فرزند تان بی تابی کرد او را در آغوش بگیرید یا تکه ای از لباس تان را در کنارش بگذارید تا با بویش آرام شود. وجود حس بویایی در نوزادان، می تواند حال و هوای شان را هم وابسته به بویی کند که به شامه آن ها می رسد. شاید تعجب کنید اما یک بوی خوشایند می تواند آن ها را در همان ماه های اول هم آرام کند و یک بوی ناخوشایند می تواند اشک شان را در بیاورد.

 

 

می فهمد که نوازشش می کنم؟

 


برای آرام کردن نوزادتان او را نوازش کنید و مراقب باشید تا اشیا زبر در کنارش نباشند چون حس لامسه، اولین حسی است که در او رشد می کند. فرزند شما از همان آغاز تولد، از به تن کردن یک لباس نرم خوشحال می شود و با نوازش های شما آرام می شود. وجود حس لامسه در نوزادان باعث می شود از همان ابتدا، متوجه گرمی یا سردی اشیایی که لمس می کنند بشوند و نسبت به جنس آن ها هم واکنش بدهند. شاید به همین دلیل باشد که آنها از در دست گرفتن بعضی اسباب بازی ها لذت بیشتری می برند و تمایلی به بازی با بعضی های دیگر را ندارند.
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 400
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()