نوشته شده توسط : ali
پزشکان به والدين هشدار مي‌دهند تا تختخواب کودک را در يک مکان امن مهيا کنند تا آسيب کمتري متوجه کودک آنها شود.
يکي از مشکلات بسيار ترسناک در ارتباط با نوزادان تازه بدنيا آمده، مشکل سندرم مرگ ناگهاني نوزاد است، که البته امروزه با روش‌هاي متعدد و آزمايشات مختلف پزشکان تا حدودي توانسته‌اند جلوي بروز اين واقعه ترسناک را بگيرند.


گفتني است: پزشکان به تازگي دريافته‌اند که يکي از عوامل ريسک اين اتفاق را بالا مي‌برد، خواباندن کودک نزد پدر و مادر است، در صورتي که کودک بايد تختخواب خودش را در نزديکي مادر داشته باشد.


بررسي‌ها نشان مي‌دهند: پدر و مادر نبايد چنانچه نوزاد نزد آنها است سيگار بکشند و اکسيژن فضا را کم کنند.


همينطور بايد با پرسش از پزشک  طريقه‌ي صحيح خواباندن کودک و نيز البسه‌اي را که بايد بر تن کند ياد بگيرند.


تغذيه توسط شير مادر يکي از راه‌هاي اصلي براي جلوگيري از بروز اين اتفاق است.والدين بايد نسبت به عکس‌العمل‌هاي نوزاد به ويژه زير 3 ماه بسيار دقيق باشند و نحوه‌ي تنفس، رنگ پوست، چشم‌ها و دماي بدن کودک را مرتب کنترل نمايند.


نحوه‌ي خوابيدن کودک نيز بسيار مهم است ، روانداز نبايد مزاحم تنفس او شود، همينطور هواي اتاق بايد تازه باشد.
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 464
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
تربیت کودکان همیشه یکی از وظایف اصلی والدین است در این میان نقش مادران که زمان بیشتری را با کودکان خود سپری می‌کنند، در شکل‌گیری شخصیت کودک اهمیت بیشتری دارد.
 تربیت کودکان همیشه یکی از وظایف اصلی والدین است در این میان نقش مادران که زمان بیشتری را با کودکان خود سپری می‌کنند، در شکل‌گیری شخصیت کودک اهمیت بیشتری دارد. کاملاً طبیعی است ک همه والدین دوست دارند کودکانی سالم و با اعتماد به نفس داشته باشند، ولی همیشه تعیین محدودیت‌ها مرزها و مسؤولیت‌ها آسان نیست و گاه رعایت نکردن هر یک از آنها عواقب دراز مدتی در پی خواهد داشت و البته تنظیم تمامی این موارد به تلاش و عزم و اراده قابل توجهی نیاز دارد که متأسفانه به دلیل گرفتاری‌ها و مشکلات زیاد والدین، این امر به فراموشی سپرده می‌شود و با آسان‌گیری و دادن آزادی بیش از حد به کودک و پذیرش بی‌قید‌وشرط تمام خواسته‌های او، کودکی لوس تربیت می‌کنند که در آینده خود از این نوع رفتار کودک رنج می‌برند.

 

نشانه‌های کودکان لوس
-خود محور است و تصور می‌کند که تمامی خواسته‌های او بدون قید و شرط باید برآورده شود.
-خشنود نگه داشتن او بسیار سخت است.
-به قوانین احترام نمی‌گذارد و حاضر به سازش نیست و مدام استدلال می‌کند.
-خواسته‌های غیر منطقی دارد و تلاش می‌کند اطرافیان خود را طبق خواست خود کنترل کند.
-پیوسته بی‌حوصله است و شکایت می‌کند.
-مفهوم کار سخت و «نه» را درک نمی‌کند.
-بی‌ادب است و از انجام کمتر کاری لذت می‌برد.
به خاطر داشته باشید که بسیاری از این نوع رفتارهای کودکان می‌تواند ناشی از بیش فعالی کودک باشد در صورت هر گونه شک و تردید در مورد ماهیت رفتار کودک‌تان با یک متخصص اطفال مشورت کنید. روانشناسان کودک معتقدند که اگر والدین بیش از حد نگران کودک خود نباشند و بیش از حد به خواسته‌های او بها ندهند، هیچ کودک لوسی وجود نخواهد داشت. وقتی والدین هیچ حد و مرزی برای کودک در نظر نمی‌گیرند و انتظارات‌شان از او کم است، نه تنها به کودک محبت نمی‌کنند، در واقع به نوعی به او آسیب می‌رسانند. محبت باید واقعی و صادقانه باشد و البته هرگز نباید محبت را از کودک دریغ کرد؛ ولی حد و اندازه باید نگاه داشت. معنی محبت با پاسخ به توجهات نامناسب کودک متفاوت است.

 

چگونه می‌‌توان کودک لوس را اصلاح کرد؟
هنگامی که رفتارهای او به نظر شما از حد می‌گذرد و خودخواهانه است سعی کنید او را آرام کنید و اگر همچنان این رفتارهای او ادامه یافت برای او توضیح دهید که لازم است در رفتارش تغییر ایجاد کند و نمی‌تواند انتظار داشته باشد که هر نوع خواسته او با پاسخ مثبت روبه‌رو شود. با توجه به سن او برایش محدودیت‌های خاصی در نظر بگیرید و اجازه ندهید که بداخلاقی او بر نوع محدودیت‌ها تاثیر بگذارد و به یاد داشته باشید که شما پدر و مادر هستید و البته شما مسؤولید.

 

 

به او حق انتخاب دهید
گاهی به او حق انتخاب بدهید؛ مثلاً در مورد نوع کتابی که دوست دارد مطالعه کند و یا نوع لباسی که به تن کند و یا نوع غلاتی که به عنوان میان وعده میل کند، از او نظرخواهی کنید و بدین ترتیب به او یاد بدهید که در برخی موارد امکان انتخاب برای او وجود دارد و در برخی موارد نیز باید به انتخاب والدینش احترام بگذارد. وقتی هیچ حق انتخابی ندارد، به او این امکان را ندهید و برای او قوانین خاصی تعیین کنید. مثلاً هنگام خرید در مکان‌های شلوغ باید دست مادر خود را بگیرد و در این مکان حق هیچ انتخاب دیگری را ندارد و یا هنگام اتومبیل سواری حتماً باید کمربند ایمنی خود را ببندد.

 

تفاوت میان خواسته‌ها و نیازها
میان خواسته‌ها و نیازهای او تفاوت قائل شوید هیچ کودکی وجود ندارد که در صورت داشتن قدرت زیاد از آن برای رسیدن به خواسته‌‌هایش استفاده نکند. او به غذا، لباس، راحتی، عشق و البته حمایت نیاز دارد، ولی سفر گران‌قیمت، خرید اسباب‌بازی‌های فراوان و یا جدیدترین سیستم‌های بازی خواسته‌های او هستند و نه نیازهای او و البته که نباید تمام خواسته‌های او برآورده شود. گاه پدر و مادرها به اشتباه ابتدایی‌ترین نیازهای اولیه زندگی خود را نادیده می‌گیرند و خواسته‌های غیر منطقی کودکان‌شان را برآورده می‌کنند. اجازه دهید کودک انتخاب‌های آگاهانه شما را که شامل فداکاری، صبر و کنترل بر نفس می‌شود، ببیند. مثلاً هنگامی که برای خرید از منزل خارج می‌شوید و پشت ویترین مغازه به تماشای اجناس می‌پردازید، به کودک‌تان بگویید که اگرچه این گردن‌بند بسیار زیباست و من تمایل دارم آن را بخرم، ولی چون به چکمه‌های کار بیشتر نیاز دارم، از خرید آن صرفنظر می‌کنم و یا اینکه به جای خرید آن می‌توانم چند شاخه گل برای مادربزرگ‌تان بخرم و او را خوشحال کنم. کودکان به خصوص در سنین پایین به رفتار شما دقت و درست مثل یک ربات آن را تکرار می‌کنند، بنابراین با رفتاری مناسب می‌توانید به کودکان خود به‌طور غیر مستقیم، انتخاب‌های آگاهانه را آموزش دهید.

 

 

بیش از حد از او حمایت نکنید
بیش از حد از او حمایت نکنید، در موقعیت‌های سخت او را تنها نگذارید ولی در حمایت از او افراط نیز نکنید، به او یاد دهید که خود مسؤول رفع مشکلات است و مهارت‌های مقابله‌ای را به او بیاموزید و بدین ترتیب اعتماد به نفس او را تقویت کنید.

 

به او آموزش صبر دهید
به او صبر را آموزش دهید و مطمئن باشید که پاسخ به تمام خواسته‌های او بلافاصله پس از درخواست، اصلاً شیوه تربیتی مناسبی نخواهد بود. به او یاد دهید که باید صبر کند تا به خواسته‌هایش برسد. عدم آموزش این مهارت، او را در زندگی به فردی سرخورده تبدیل می‌کند. اگر در حال مکالمه تلفنی با دوست‌تان هستید و کودک از شما درخواست می‌کند برای او کاری انجام دهید، نیازی نیست فوراً تلفن را قطع کنید، بلکه از او خواهش کنید چند دقیقه‌ای صبر کند تا مکالمه شما تمام شود.

 

 

از ستایش بیش از حد او بپرهیزید
از ستایش و مدح بیش از حد او بپرهیزید. اگر کودک شما در انجام کاری سخت و یا انجام کاری جدید تلاشی کرد، او را تشویق کنید، ولی از ستایش و مدح بی‌دلیل خودداری ورزید که موجب غرور و اعتماد به نفس بیش از حد و کاذب او می‌شود.

 

آموزش احترام به حقوق دیگران
به او آموزش دهید که به حقوق دیگران احترام بگذارد. پس از اینکه نیازهای اولیه کودک همچون غذا، پوشاک و… برآورده شد، خواسته‌های او پس از نیازهای والدین باید برآورده شود و نیاز والدین برخواسته‌های کودکان اولویت دارد. همراه کودک‌تان، فعالیت‌های گروهی انجام دهید و با همسر و یا دوستان خود وقت سپری کنید. این کار هم به لحاظ سلامت جسمی و هم روحی، برای کودکان مفید است و در کارهای گروهی می‌توانید احترام گذاشتن به حقوق دیگران را به آنها آموزش دهید.

 

 

به یاد داشته باشید
به یاد داشته باشید که دوست داشتن فرزند به این معنا نیست که باید به تمامی خواسته‌های او پاسخ دهید و او را لوس کنید. محبت خود را به او با تربیت صحیح نشان دهید و او را فردی صالح و متکی به نفس تربیت کنید. او را در آغوش بگیرید و ببوسید، ولی لوس نکنید. احساس گناه نکنید، وظیفه شما به عنوان پدر و مادر این نیست که همیشه کودکان خود را راضی نگه‌دارید، بکله بایدکودک را به گونه‌ای تربیت کرد که در جهان خارج موفق باشد. نباید کودکان با گریه کردن، کوبیدن به در و… هر آنچه را که می‌خواهند به دست بیاورند. مطمئن باشید که شادی آینده فرزندان شما با آنچه که برای آنها می‌خرید، می‌پوشند و یا می‌خورند، تأمین نمی‌شود. با آنها صحبت کنید و برای‌شان معنای واقعی ارزش‌ها را توضیح دهید تا بدانند آنچه موجب موفقیت آنها در آینده می‌شود، هوش، خلاقیت، سلامت جسمی و روانی است به جای آنکه ساعات متوالی را برای خرید خواسته‌های آنان در خیابان‌‌ها صرف کنید، در منزل با آنها به گفت‌وگو بپردازید. به کودکان خود یاد دهید که بتوانند انگیزه ذاتی را از انگیزه بیرونی تشخیص دهند و درک کنند. انگیزه درونی کاری است که مردم احساس می‌کنند باید آن را انجام دهند و همیشه به انجام آن افتخار می‌کنند و احساس موفقیت خواهند داشت و انگیزه بیرونی کاری است که ناشی از یک انگیزه خارجی انجام می‌شود؛ مثل خرید یک اسباب بازی و تأثیر موفقیت و شادی از انجام آن زودگذر و موقتی خواهد بود. به کودکان فرصت دهید تا در میان همسالان خود قرار بگیرند و با آنها ارتباط برقرار کنند تا رفتارهای اجتماعی را یاد بگیرند. آنها مفاهیمی همچون همکاری و اشتراک و احترام به حقوق دیگران را در گروه هم‌سالان خود بهتر می‌آموزند. تسلیم خواسته‌های نامعقول کودکان نشوید و برای آنان دلیل عدم پذیرش خود را توضیح دهید. به یاد داشته باشید که تنبیه کودکان نیز همچون تشویق می‌تواند در تربیت آنها موثر واقع شود و کودکان لوس هیچ‌وقت تنبیه نشده‌اند و همیشه هر کار اشتباهی که انجام داده‌اند، نادیده گرفته شده است. افراط و تفریط در هر کاری مشکل‌ساز می‌شود.
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 495
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
دندان درآوردن در همه كودكان در زمان يكساني رخ نمي دهد. دندان درآوردن، مرحله اي است كه تكميل آن تا حدود سه سالگي كودك طول مي كشد.

دندان درآوردن در همه كودكان در زمان يكساني رخ نمي دهد. دندان درآوردن، مرحله اي است كه تكميل آن تا حدود سه سالگي كودك طول مي كشد.

مقدمات دندان درآوردن در رحم مادر آغاز مي شود. هنگامي كه شما حامله بوديد، جوانه دندانها در كودك شما شكل گرفت كه شالوده دندانهاي اوليه كودك (يعني دندانهاي شيري) است. اين جوانه ها بين سه تا دوازده ماهگي، به تدريج از زير سطح لثه كودك بيرون مي آيند. شما احتمالا اولين دندان كودك خود را (كه يك نشانه محسوس از رشد او است) در حدود شش ماهگي مشاهده خواهيد كرد، كه معمولا در همين زمان، غذاهاي معمولي نيز به رژيم غذايي كودك افزوده مي شوند. در سه سالگي، دندانهاي شيري او تكميل مي شوند و او مي تواند با كمي كمك از جانب شما، خودش دندانهايش را بشويد كه اين كار، يك گام اساسي در مسير يادگيري "مراقبت از خود" خواهد بود.

 
 
اولين دندان چه زماني بيرون مي زند؟
از هر 2000 كودك، يك كودك در هنگام تولد، يك يا دو دندان دارد! اما در اكثر كودكان، اولين دندان بين شش تا هفت ماهگي بيرون مي زند. اولين دندانها در كودكي كه به سرعت رشد مي كند ممكن است (كه معمولا دندانهاي پيشين مركزي در پايين هستند) در سه ماهگي بيرون بزند، در حالي كه كودكي كه كندتر رشد مي كند ممكن است اولين دندانهاي خود را در يك سالگي در بياورد. آخرين دندانها (دندانهاي آسياب دوم در بالا و پائين عقب دهان)، معمولا در سال دوم در مي آيند. در سه سالگي كودك شما بايد مجموعه كاملي از 20 دندان شيري داشته باشد.

 

 

رشد و تكامل دندانها چگونه است؟
براي بسياري از كودكان و والدين آنها درآمدن اولين دندان، بامزه و جالب نخواهد بود و ممكن است خيلي طول بكشد يا سخت باشد. نشانه هاي اوليه (مانند خروج بيش از حد آب دهان كودك يا كمي درد) معمولا يك تا دوماه زودتر از واقعه اصلي رخ مي دهند. براي تسكين درد، كودك ممكن است گاز گرفتن را آغاز كند؛ اما اين گاز گرفتن در اثر عصبانيت يا خصومت نيست. اگر به او چيزي بدهيد كه گاز بگيرد يا با انگشت لثه هاي او را به آرامي بماليد، ممكن است در تسكين درد او موثر باشد.

همچنين، هنگامي كه كودك مي خواهد دندان دربياورد، ممكن است لثه هاي او متورم شوند، كه در نتيجه لپهاي كودك شما كمي پرتر و بادكرده به نظر خواهند آمد. هرچند برخي از والدين ادعا مي كنند كه نوزاد آنها در زمان دندان درآوردن دچار تب يا اسهال شده است، اكثر متخصصين اذعان مي كنند كه دندان درآوردن موجب بروز هيچگونه بيماري نمي شود. احتمال ابتلاي كودك به يك سرماخوردگي، آنفولانزاي مختصر و مشكلات گوارشي وجود دارد، پس او را براي معاينه به نزد پزشك ببريد.

 

براي برخي والدين خوش شانس، دندان درآوردن كودك بدون درد است. در اين هفته كودك يك لثه خالي دارد و هفته بعد، لبه سفيد يك دندان بر روي لثه او ظاهر شده است. درآمدن اولين دندان را جشن بگيريد: عكس بگيريد و تاريخ آن را در دفترچه خاطرات نوزاد خود ثبت كنيد.

دندانها يكي پس از ديگري در مي آيند: دندانهاي جلو در پايين پيش از بقيه، سپس دندانهاي پيشين بالا و نهايتا دندانهاي عقبي. دندان درآوردن يك امر ارثي است، پس اگر شما خيلي زود دندان درآورده ايد، ممكن است كودك شما هم خيلي زود دندان درآورد!

 

 

مرحله بعد چه خواهد بود؟
دندانهاي شيري كودك، قبل از آنكه دندانهاي دائمي او آماده روييدن باشند، نمي افتد؛ اين اتفاق در حدود شش سالگي خواهد افتاد.

 

نقش شما چيست؟
شما نمي توانيد در بيرون آمدن دندانها نقشي داشته باشيد، اما در صورتي كه با آغاز اين مرحله كودك احساس درد كند، شما مي توانيد به او كمك كنيد. اول از همه چيزي به كودك خود بدهيد كه آن را بجود: مثلا يك حلقه مخصوص دندان درآوردن كودك كه در يخچال گذاشته ايد. همچنين ممكن است خوردن غذاهاي سرد مانند پوره سيب يا ماست نيز براي او مفيد باشد. اگر مشكل كودك شما ناراحت كننده است، شما مي توانيد مقدار مناسبي از استامينوفن كودكان را به او بدهيد. برخي از والدين نيز به استفاده از درمانهاي هوميوپاتي اعتقاد دارند. اگر دماي بدن كودك بالا رفت يا درد او ساكت نشد به دكتر مراجعه كنيد. ممكن است دچار عفونت گوش شده باشد.

 

وقتي اولين دندان كودك درآيد، تميز كردن آن بر عهده شما است. در سال اول لازم نيست دندانهاي او را مانند يك بزرگسال بشوييد، صرفا كافي است كه روزي يكبار آنها را تميز كنيد، كه اين كار را مي توانيد قبل از خواب انجام دهيد. ممكن است كودك شما اجازه ندهد دندانهاي او را با مسواك بشوييد، در اين صورت مي توانيد از يك تكه پارچه تميز براي اين كار استفاده كنيد. همچنين، هرگز نبايد شيشه شير كودك را در رختخواب در دسترس او قرار دهيد. شير خشك يا شير مادر در هنگام شب ممكن است در دهان كودك جمع شده و باقي بمانند و نهايتا منجر به پوسيدگي دندانهاي شيري شوند.

در 18 ماهگي، كودك شما ممكن است آمادگي لازم براي يادگيري شستن دندانهايش را داشته باشد. با اين حال تا چند سال بايد به او كمك كنيد و بررسي كنيد كه آيا دندانهايش را به خوبي مي شويد يا خير؛ اما اينكه آنها را به اين كار عادت دهيد بسيار خوب است. به او نشان بدهيد كه چگونه مسواك را دور دندانهايش حركت دهد. از يك مسواك نرم و كمي خمير دندان استفاده كنيد. كودك شما لازم نيست دندانهايش را در يك جهت خاص بشويد، او صرفا بايد ذرات غذا را از دهان خارج كرده و سطح دندانها و لثه ها را تميز كند.

 

اگر كودك شما از مزه خميردندان خوشش نمي آيد، يك مارك ديگر را امتحان كنيد يا كلا خمير دندان را كنار بگذاريد. در واقع كودك شما به استفاده از خمير دندان نيازي ندارد، مگر اينكه مقادير زيادي از شكر و ساير غذاهاي قندي در رژيم غذايي او باشد؛ كه البته بايد از اينگونه رژيمهاي غذايي پرهيز كنيد. در صورتي كه كودك شما در مصرف شيريني افراط كرد، مثلا در يك جشن تولد، بايد فورا پس از خوردن شيريني دندانهاي خود را بشويد، يا اينكه از او بخواهيد تا نهايتا يك غير شيرين (مثلا يك خوراكي شور مانند يك تكه پنير) بخورد. توصيه مي شود كه پس از درآمدن اولين دندان، بهتر است كودك توسط دندانپزشك معاينه شود تا اطمينان حاصل كنيد كه وضعيت دندانهاي او طبيعي است. شما مي توانيد از دندان پزشك خود بپرسيد كه چه چيزي را براي كودك شما توصيه مي كند. همچنين بهتر است در سه سالگي، هنگامي كه همه دندانهاي شيري او درآمده اند، او را براي معاينه نزد يك دندانپزشك ببريد.

 

چه وقت بايد نگران شد؟
نوزادان نارس ممكن است اولين دندانهاي خود را چند ماه ديرتر دربياورند. اگر در پايان سال اول تولد نوزاد، هنوز هم هيچ اثري از دندان درآوردن در او نمي بينيد، در معاينه بعدي اين مطلب را با پزشك در ميان بگذاريد. در صورتي كه همه نشانه هاي دندان درآوردن (خروج بيش از حد آب دهان و تورم لثه ها) در كودك شما ظاهر شده است، اما به نظر مي رسد كه درد شديدي را هم تحمل مي كند (كه گريه بي امان كودك مي تواند نشانه درد شديد او باشد)، با پزشك مشورت كنيد. دندان درآوردن نبايد يك كار سخت و مشقت بار براي كودك باشد.
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 448
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
آیا هوش ارثی است یا تحت تأثیر محیط پرورش می یابد؟ با آنکه بخشی از آن قطعاً به ژنتیک مربوط می شود، ولی تحقیقات علمی نشان داده اند که بعضی روش ها موجب افزایش یادگیری و رشد ذهنی در کودکان می شوند.
 آیا هوش ارثی است یا تحت تأثیر محیط پرورش می یابد؟ با آنکه بخشی از آن قطعاً به ژنتیک مربوط می شود، ولی تحقیقات علمی نشان داده اند که بعضی روش ها موجب افزایش یادگیری و رشد ذهنی در کودکان می شوند.

ثابت شده است که استراتژی های زیر نیروی مغز کودک را افزایش می دهند:


۱. بازی های فکری

شطرنج، جدول متقاطع، رمز نوشته ها و چیستان ها همه مغز را پرورش می دهند و مانند ژیمناستیک ذهنی هستند. بازی هایی مانند سودوکو هم سرگرم کننده اند و هم قدرت تفکر استراتژیک، حل مسئله و تصمیم گیری های پیچیده را ارتقا می دهند. پازل های دشوار برای فرزندتان طراحی کنید و به او کمک کنید که مسائل سخت را حل کند.


۲. آموزش موسیقی


دروس موسیقی هم برای او جالبند و هم یادگیری را بهبود می دهند. طبق پژوهشی از سوی محققین دانشگاه تورنتو، دروس مداوم موسیقی برای آی کیو و عملکرد آکادمیک بچه ها مفید است و هرچه او در کودکی سال های بیشتری را به یادگیری موسیقی گذراند، تأثیر آن بیشتر است. کسانی که در کودکی آموزش موسیقی می بینند در مدرسه نمرات بهتری می آورند و در بزرگسالی آی کیوی بالاتری خواهند داشت.
 

 
۳. شیر مادر


شیر مادر غذای اصلی مغز کودک است. مطالعات مختلف نشان داده اند که شیردهی اثرات مثبت متعددی برای نوزادان دارند. از عفونت های خطرناک جلوگیری می کند و تغذیه اساسی و اصلی برای او فراهم می کند. پژوهشگران دانمارکی ثابت کرده اند که شیر مادر بچه ها را سالم تر و باهوش تر می کند. شیردهی مادر به نوزاد مزایای بلندمدت دارد.


۴. اهمیت دادن به ورزش


مطالعات پژوهشگران دانشگاه ایلینویز نشان دهنده رابطه محکمی بین نمرات ورزش و موفقیت علمی و آکادمیک بین دانش آموزان مقطع ابتدائی هستند. حضور یافتن در ورزش های مرتب موجب تقویت اعتماد به نفس، کار تیمی و رهبری می شود. این مطالعه ثابت کرد که ۸۱ درصد از مدیران خانم وقتی دانش آموز بودند ورزش های تیمی انجام می دادند. پس بجای آنکه بعد از شام جلوی تلویزیون دراز بکشید، پیاده روی کنید. فرزندان خود را تشویق به ورزش مداوم و فعالیت های تیمی کنید.


۵. بازی های ویدئویی


بازی های ویدئویی نزد والدین زیاد محبوب نیستند. چون عموماً خشن هستند و موجب انزوا و بی فکری بچه می شوند. ولی باید اعتراف کرد که بعضی از بازی های ویدئویی هستند که تفکر استراتژیک و مهارت های برنامه ریزی را ارتقا می دهند و بعضی دیگر مهارت های حرکتی و حافظه را در میان کودکان رشد می دهند. پژوهشی که در دانشگاه روچستر انجام شد نشان داد که شرکت کنندگانی که بازی های ویدئویی انجام می دهند مهارت های دیداری آنها بهتر و سریعتر از شرکت کنندگانی بود که بازی های ویدئویی انجام نمی دهند.


۶. حذف فست فود


حذف شکر و قند، چربی ها، روغن های ترانس و فست فودها از رژیم غذایی فرزندتان و جایگزینی آنها با مواد غذایی بهتر و غنی تر برای رشد جسمی، حرکتی و ذهنی اولیه فرزندتان بسیار خوب است، به خصوص در دو سال اولیه زندگی. برای مثال، بچه ها برای رشد بافت مغزی سالم به آهن نیاز دارند و بچه هایی که کمبود آهن دارند، تکانه های عصبی کندتری دارند. بچه هایی که تغذیه ضعیفی دارند در مبارزه با عفونت ها مشکلات بیشتری دارند و این باعث می شود که در مدرسه ضعیف باشند و از همکلاسی هایشان عقب بیفتند. به چیزی که فرزندانتان می خورند دقت کنید.


۷. تقویت کنجکاوی


کارشناسان می گویند والدینی که کنجکاوی نشان می دهند و فرزندان خود را به بررسی ایده های جدید و یادگیری و جستجوی چیزهای تازه تشویق می کنند، آینده بهتری برای آنها رقم می زنند. جستجوی دانش و علم بسیار مهم است. از آنها سوال بپرسید و سرگرمی ها و علایق آنها را حمایت کنید، به آنها مهارت های جدیدی بیاموزید و گاهی آنها را به سفرهای علمی ببرید تا کنجکاوی ذهنی آنها تقویت شود.
 

۸. مطالعهاین روش که امتحان خود را پس داده است قطعاً در پرورش هوش فرزندتان تأثیر دارد و روشی کم هزینه برای بهبود یادگیری و رشد ادراکی همه کودکان است. از سن کم شروع به کتاب خواندن برای بچه نمایید. او را در کتابخانه ای ثبت نام کنید و همیشه در خانه کتاب های زیادی داشته باشید.۹. آموزش اعتماد به نفسبه خصوص در نوجوانی بچه ها درگیر تفکر منفی می شود و این تفکر منفی پتانسیل آنها را محدود می کند. روانشناسان کودک والدین را تشویق می کنند که بچه های خود تشویق به خوش بینی و تفکر مثبت کنند. شرکت کردن در ورزش های تیمی و فعالیت های اجتماعی دیگر به ایجاد اعتماد به نفس در بچه در دوران سخت "نوجوانی و بلوغ" کمک می کند.۱۰. خوردن صبحانه

 

یک گروه تحقیقاتی در دهه هفتاد ثابت کردند که خوردن صبحانه حافظه، دقت و یادگیری را تقویت می کند. بچه هایی که صبحانه نمی خورند، زودتر خسته می شوند و دیرتر از آنهایی که صبحانه خوبی می خورند، واکنش نشان می دهند. با مشغله امروزی نمی توان هر روز نشست و صبحانه کاملی خورد. ولی یک لیوان شیر و یک لقمه غذای حاضری باعث می شود که بچه تا ظهر که ناهار بخورد، دقت و تمرکز بیشتری در مدرسه داشته باشد.
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 450
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
مهمترین دلیل کم خونی ناشی از کمبود آهن در کودکان عدم مصرف کافی مواد غذایی حاوی آهن است.
مهمترین دلیل کم خونی ناشی از کمبود آهن در کودکان عدم مصرف کافی مواد غذایی حاوی آهن است. رشد سریع دوران کودکی یا در خلال دوره ی نوجوانی و بلوغ با نیاز به گلبول های قرمز جدید خون نیز زمان آسیب پذیری برای کمبود آهن و به ویژه در دختران بالغ می باشد.


علاوه بر این مخاطرات، علت متداول دیگر کمبود آهن در کودکان مصرف شیر در سطح فوق العاده زیاد است. شیرگاو حاوی مقدار بسیار کمی آهن بوده و مصرف زیاد آن ممکن است به کمبود آهن منجر شود. شیر روده ها را تحریک نموده و از دست دادن آهن را موجب می گردد. همچنین شیر ممکن است جذب آهن را برای بدن مشکل تر سازد.


آلرژی های غذایی علت دیگر کمبود آهن بوده و شواهدی نیز از مسمومیت سرب به عنوان فاکتوری در عدم قابلیت جذب آهن وجود دارد.

کم خونی ناشی از کمبود آهن متداولترین شکل کم خونی است. آهن جزء اصلی هموگلوبین بوده که بخشی از گلبول قرمز خون را تشکیل داده و اکسیژن خون را حمل می کند. نوزادان با حدود ۵۰۰ میلی گرم آهن در بدن متولد شده و با رسیدن به سن بلوغ حدود ۵۰۰۰ میلی گرم از آن مورد نیاز خواهد بود.

 

به منظور حفظ نیاز غذایی به آهن، کودکان به طور متوسط به جذب یک میلی گرم آهن در روز نیاز دارند. این مقدار اندک به نظر رسیده، اما اکنون تنها حدود ۱۰% آهن مصرفی به وسیله ی غذا را جذب نموده به طوری که نیاز روزانه در حدود ۸ تا ۱۰ میلی گرم آهن در روز است. کودکان شیرخوار نیاز کمتری دارند، چون آهن در شیر مادر سه برابر بهتر جذب می شود. روده های کودکان شیرخوار، تا سه برابر کارآیی بیشتری برای جذب آهن از هر منبعی دارند. مصرف همزمان ویتامین C، یا استفاده از منابع غذایی غنی از ویتامین C (چون آب پرتقال) به طور همزمان با مواد غذایی غنی از آهن نیز به جذب و استفاده از آهن در بدن کمک می نماید. معمولاً آهن موجود در مواد غذایی تقویت شده با آهن در حد ضعیفی جذب شده اما غالباً مقادیر بسیار زیاد جبران کننده است.


کم خونی ناشی از کمبودآهن طیف وسیعی از علائم از جمله تأخیر در رشد ادراک را موجب می گردد. هر چند که کمبود آهن به اندازه ی کافی خفیف بوده و شواهدی از کم خونی نشان نداده، لیکن به کاهش تمرکز فکری، هوشیاری و قابلیت یادگیری نتیجه می دهد. همچنین در کودکان مبتلا به کمبود آهن هرزه خواری (پیکا Pica ) با احتمال بیشتری توسعه می یابد. پیکا اختلالی مرضی است که با اشتها به خوردن مواد عمدتاً غیرغذایی (به عنوان مثال، خاک رس، ذغال، گل خاک، مدفوع، گچ، کاغذ، صابون، لجن، خاکستر، چسب، صمغ و غیره) یا اشتهای غیرطبیعی برای برخی اجزای مواد غذایی (به عنوان مثال، آرد، سیب زمینی خام، برنج خام، نشاسته، قالب یخ، نمک و خون) مشخص می شود. این عنوان از کلمه ی لاتین مگ پی (Magpie کلاغ زاغی)، پرنده یی که به خوردن تقریباً همه چیز شهرت دارد، مشتق شده است. پیکا در کودکان بسیار خطرناک بوده و ممکن است به آلودگیهایی در نتیجه ی مصرف مواد مختلف نیز منجر شود.

 
کم خونی دراز مدت یا شدید ممکن است به تحریک پذیری مشخص، کاهش اشتها، تأخیر در رشد، تورم زبان، و ناخن های پهن، قاشقی شکل یا شکننده منجر شود. زخم های دردناک ممکن است در گوشه های دهان ایجاد شود. تحریک پذیری و خستگی در کم خونی خفیف تا متوسط ناشی از کمبود آهن متداول هستند. سفیدی چشم ها ممکن است ته رنگ آبی پیدا کنند. کودک ممکن است رنگ پریده به نظر رسد. در موارد بسیار شدید ممکن است حتی کودکان به نارسایی قلبی دچار شوند.


چگونه می توان از کمبود آهن جلوگیری نمود؟


بهبود رژیم غذایی کودک مهمترین راه پیشگیری و درمان کمبود آهن است. بسیاری از مواد غذایی منابع مهم آهن می باشند. این مواد را می توان به سه درجه ی خوب، بهتر، و بهترین تقسیم بندی نمود:مواد غذایی خوب: ماهی تون، حریره جو دوسر، زردآلو، کشمش و اسفناج، کلم، سبزی ها و انواع آلو.


مواد غذایی بهتر: تخم مرغ، گوشت، ماهی، مرغ، بوقلمون، لوبیای خشک شده (بنشن ها)، روغن بادام/ پسته (میوه های مغزدار)، نخود، عدس و ملاس ها (شیره چغندر).
مطالب مرتبط
مهمترین دلیل کم خونی ناشی از کمبود آهن در کودکان عدم مصرف کافی مواد غذایی حاوی آهن است.
مهمترین دلیل کم خونی ناشی از کمبود آهن در کودکان عدم مصرف کافی مواد غذایی حاوی آهن است. رشد سریع دوران کودکی یا در خلال دوره ی نوجوانی و بلوغ با نیاز به گلبول های قرمز جدید خون نیز زمان آسیب پذیری برای کمبود آهن و به ویژه در دختران بالغ می باشد.


علاوه بر این مخاطرات، علت متداول دیگر کمبود آهن در کودکان مصرف شیر در سطح فوق العاده زیاد است. شیرگاو حاوی مقدار بسیار کمی آهن بوده و مصرف زیاد آن ممکن است به کمبود آهن منجر شود. شیر روده ها را تحریک نموده و از دست دادن آهن را موجب می گردد. همچنین شیر ممکن است جذب آهن را برای بدن مشکل تر سازد.


آلرژی های غذایی علت دیگر کمبود آهن بوده و شواهدی نیز از مسمومیت سرب به عنوان فاکتوری در عدم قابلیت جذب آهن وجود دارد.

کم خونی ناشی از کمبود آهن متداولترین شکل کم خونی است. آهن جزء اصلی هموگلوبین بوده که بخشی از گلبول قرمز خون را تشکیل داده و اکسیژن خون را حمل می کند. نوزادان با حدود ۵۰۰ میلی گرم آهن در بدن متولد شده و با رسیدن به سن بلوغ حدود ۵۰۰۰ میلی گرم از آن مورد نیاز خواهد بود.

 

به منظور حفظ نیاز غذایی به آهن، کودکان به طور متوسط به جذب یک میلی گرم آهن در روز نیاز دارند. این مقدار اندک به نظر رسیده، اما اکنون تنها حدود ۱۰% آهن مصرفی به وسیله ی غذا را جذب نموده به طوری که نیاز روزانه در حدود ۸ تا ۱۰ میلی گرم آهن در روز است. کودکان شیرخوار نیاز کمتری دارند، چون آهن در شیر مادر سه برابر بهتر جذب می شود. روده های کودکان شیرخوار، تا سه برابر کارآیی بیشتری برای جذب آهن از هر منبعی دارند. مصرف همزمان ویتامین C، یا استفاده از منابع غذایی غنی از ویتامین C (چون آب پرتقال) به طور همزمان با مواد غذایی غنی از آهن نیز به جذب و استفاده از آهن در بدن کمک می نماید. معمولاً آهن موجود در مواد غذایی تقویت شده با آهن در حد ضعیفی جذب شده اما غالباً مقادیر بسیار زیاد جبران کننده است.


کم خونی ناشی از کمبودآهن طیف وسیعی از علائم از جمله تأخیر در رشد ادراک را موجب می گردد. هر چند که کمبود آهن به اندازه ی کافی خفیف بوده و شواهدی از کم خونی نشان نداده، لیکن به کاهش تمرکز فکری، هوشیاری و قابلیت یادگیری نتیجه می دهد. همچنین در کودکان مبتلا به کمبود آهن هرزه خواری (پیکا Pica ) با احتمال بیشتری توسعه می یابد. پیکا اختلالی مرضی است که با اشتها به خوردن مواد عمدتاً غیرغذایی (به عنوان مثال، خاک رس، ذغال، گل خاک، مدفوع، گچ، کاغذ، صابون، لجن، خاکستر، چسب، صمغ و غیره) یا اشتهای غیرطبیعی برای برخی اجزای مواد غذایی (به عنوان مثال، آرد، سیب زمینی خام، برنج خام، نشاسته، قالب یخ، نمک و خون) مشخص می شود. این عنوان از کلمه ی لاتین مگ پی (Magpie کلاغ زاغی)، پرنده یی که به خوردن تقریباً همه چیز شهرت دارد، مشتق شده است. پیکا در کودکان بسیار خطرناک بوده و ممکن است به آلودگیهایی در نتیجه ی مصرف مواد مختلف نیز منجر شود.

 
کم خونی دراز مدت یا شدید ممکن است به تحریک پذیری مشخص، کاهش اشتها، تأخیر در رشد، تورم زبان، و ناخن های پهن، قاشقی شکل یا شکننده منجر شود. زخم های دردناک ممکن است در گوشه های دهان ایجاد شود. تحریک پذیری و خستگی در کم خونی خفیف تا متوسط ناشی از کمبود آهن متداول هستند. سفیدی چشم ها ممکن است ته رنگ آبی پیدا کنند. کودک ممکن است رنگ پریده به نظر رسد. در موارد بسیار شدید ممکن است حتی کودکان به نارسایی قلبی دچار شوند.


چگونه می توان از کمبود آهن جلوگیری نمود؟


بهبود رژیم غذایی کودک مهمترین راه پیشگیری و درمان کمبود آهن است. بسیاری از مواد غذایی منابع مهم آهن می باشند. این مواد را می توان به سه درجه ی خوب، بهتر، و بهترین تقسیم بندی نمود:مواد غذایی خوب: ماهی تون، حریره جو دوسر، زردآلو، کشمش و اسفناج، کلم، سبزی ها و انواع آلو.


مواد غذایی بهتر: تخم مرغ، گوشت، ماهی، مرغ، بوقلمون، لوبیای خشک شده (بنشن ها)، روغن بادام/ پسته (میوه های مغزدار)، نخود، عدس و ملاس ها (شیره چغندر).
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 475
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
حتما درباره خواص گوناگون سیب تا به حال بارها و بارها شنیده‌اید. اینکه این میوه یکی از سلامت‌ترین خوراکی‌هاست و با مواد مغذی که دارد می‌تواند نقش بسیار مهمی در سلامت ایفا کند.
  حتما درباره خواص گوناگون سیب تا به حال بارها و بارها شنیده‌اید. اینکه این میوه یکی از سلامت‌ترین خوراکی‌هاست و با مواد مغذی که دارد می‌تواند نقش بسیار مهمی در سلامت ایفا کند. یکی از مزیت‌های سیب این است که تقریبا در تمام دنیا وجود دارد اما بد نیست با عملکرد این میوه در بدن کودکان آشنا شوید و بدانید که چطور با خوردن یک سیب، کوچولوی‌تان می‌تواند سالم و سلامت بازی کند.
کاهنده سرفه
سیب درجه تب را پایین می‌آورد و برای بهبود گلو درد و سینه درد بسیار موثر است. نوزادان و بچه‌های کوچولو شاید به دلیل سرفه شب‌ها نتوانند خواب راحتی داشته باشند. سیب شیرین می‌تواند میزان سرفه این بچه‌ها را کم کند. ضمن آنکه می‌تواند دوره سرماخوردگی را نیز کوتاه‌تر کند و در درمان آن مفيد است.
بهبود دل درد
سیب می‌تواند بیماری‌های گوارشی را کنترل کند. پلی‌فنول موجود در سیب با ایجاد لایه محافظ روی آستر شکمی از ناراحتی‌های گوارشی جلوگیری می‌کند. سیب، تقویت‌کننده کبد و معده و اشتهاآور است و برای درمان بی‌اشتهایی کودکان مفید است.
تنظیم کننده قند خون
تنظیم سطح قند خون کودکان بخش مهمی از سلامت کلی آنها را شامل می‌شود که به طور مستقیم با مواد غذایی تامین می‌شود. قند خون پایین منجر به خستگی و خواب‌آلودگی کودک شده در حالی که قند خون بالا موجب افزایش میزان انسولین می‌شود. سیب شاخص قند خون حدود 38 دارد که نسبتا کم است. مصرف غذاهایی با شاخص قند خون پایین مانند سیب می‌تواند باعث جلوگیری از بالا و پایین شدن سطح قند خون ‌شود.
کمک به آسم
تحقیقات اخیر نشان داده بچه‌هایی که مبتلا به آسم هستند و هر روز صبح آب سیب می‌خورند، نسبت به کسانی که ماهی یک بار سیب می‌خورند، سینه‌شان کمتر خس خس می‌کند. بچه‌هایی که مادران‌شان هنگام بارداری سیب مصرف می‌کردند، نسبت به مادرانی که اصلا سیب نمی‌خوردند، کمتر دچار آسم شده‌اند.
تقویت سیستم ایمنی
سیب قرمز آنتی‌اکسیدانی به نام کورئکتین دارد که تحقیقات تازه نشان می‌دهد، همین آنتی‌اکسیدان می‌تواند سیستم ایمنی کودک را تقویت کند.
خمیر دندان طبیعی
اسیدهای موجود در سیب، هنگام جویدن، باکتری‌های دهان را از بین برده و دندان‌ها و لثه‌ها را تمیز می‌کند. جویدن سیب نه تنها جریان خون را در لثه‌ها تسهیل می‌کند بلکه فیبر موجود در آن مانند خمیر دندان عمل کرده و می‌تواند دندان‌ها و لثه‌ها را تمیز کند. مواد مغذی موجود در سیب باعث تقویت ساختار دندان‌ها می‌شود. مینای دندان را محکم‌تر می‌کند و از جرم گرفتن دندان‌ها پیشگیری می‌کند. ضمن آنکه اسیدهای موجود در سیب، اثر ضدالتهاب و باکتری‌کش بر دندان‌ها و لثه دارند.
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 511
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
«چشمانش مثل دو کاسه ی خون به صفحه خیره می ماند. هر چه صدایش می کنم متوجه نمی شود. به سمت دو شاخه که می روم با عصبانیت و پرخاش او غافلگیر می شوم... بعد از سه ساعت بازی کردن مدام، هنوز هم می خواهد ادامه دهد... این اتفاق تقریباً هر روز تکرار می شود.»

این سناریو و سناریوهای مشابه، در منزل خیلی ها همه روزه دیده می شود. به راستی چرا فرزندان مان این قدر حرص و ولع به انجام بازی های کامپیوتری دارند؟

طراحی بازی های کامپیوتری توسط متخصصان علوم کامپیوتر و تحت نظر روان شناسان اینترنت (سایر سایکولوژیست ها) بسیار ماهرانه و هنرمندانه انجام می شود، به طوری که بتواند از سیستم پاداش در صعودِ مرحله به مرحله - در جهت ایجاد حداکثرِ هیجان - نهایت استفاده را ببرند (نوعی شرطی شدن). چنین پاداش و هیجانی یک خاصیت دیگر هم دارد و آن آزاد شدن مواد محرک درون مغز است که احتمالاً علت اصلی خاصیت عادت آور این گونه بازی هاست.

البته این خاصیت منحصر به کودکان نیست و امروزه اکثر بازیگرهای کامپیوتری را بزرگسالان تشکیل می دهند. در بین بازی کننده های گیم، اصطلاح اعتیاد مثلاً به فلان بازی، رایج و پذیرفته شده است و آن ها به شوخی یا جدی آن را به هم نسبت می دهند تا درجه ی علاقه و چسبیدن به یک بازی را ابراز کنند. به علاوه، برچسب «اعتیادآور» بر روی جلد تعدادی از این بازی ها علاوه بر آن که تبلیغی موذیانه برای بازی نیز محسوب می شود، هشداری است که نشان از باور سیستم نظارتی و خود شرکت های سازنده به این خاصیت بازی ها دارد.

در عمل هم پدر و مادرها چنین تجربه ای دارند: «وقتی که پسرمان را به سختی و با زور و تهدید از دسته ی بازی یا صفحه کلید کامپیوتر جدا می کنیم بیشتر به عادت آور بودن این بازی ها پی می بریم.» امروزه، تعدادی از مطالعات علمی در این زمینه، خاصیت عادت آوری و ایجاد وابستگی را در مورد این بازی ها تأیید می کند.

علائم هشداردهنده ی وابستگی به بازی های کامپیوتری چیست؟

اگر فرزندتان (یا حتی خودتان) زیاد با کامپیوتر بازی می کنند و برخی یا همه ی علائم زیر در او دیده می شود، بدانید که مشکل از حد قابل کنترل گذشته و باید به فکر مداخله ی جدی در کنترل وابستگی به بازی باشید:

1. صرف وقت زیاد (بیش از 3 ساعت در روز) و یا این که هر بار نسبت به دفعه ی قبل وقت بیشتری بر سر این بازیها بگذارد.

2. احساس هیجان و سرخوشی زیاد در حین انجام بازی کامپیوتری، و احساس بی قراری یا تحریک پذیری و یا افسردگی، زمانی که مشغول بازی نیست، به طوری که دوباره به سمت بازی برود.

3. ناتوانی در دست کشیدن از بازی (به طوری که هر بار دیگران باید وارد عمل شوند).

4. رها کردن فعالیت های ورزشی و اجتماعی به خاطر انجام بازی.

5. فراموش کردن وظایف تحصیلی یا فعالیت های شغلی.

6. اختلالات خواب ناشی از بازی (بیدار ماندن برای بازی که باعث به هم خوردن زمان خواب و بیداری شود).

7. دروغ گفتن به دیگران درباره ی زمانِ صرف شده برای بازی.

8. بروز خستگی و پرخونی چشم، سردرد، درد ناحیه ی مچ و ساعد، کمر درد.

9. فراموش کردن بهداشت شخصی و یا وعده های غذایی.

والدین در استفاده از بازی های کامپیوتری توسط فرزندان باید به چه نکاتی توجه کنند؟

متأسفانه در کنار عدم نظارت طبی و بهداشتی بر بازار داغ این بازی ها در ایران، نظارتی مشخص و صحیح از جانب والدین نیز بر تهیه و استفاده از این بازی ها مشاهده نمی شود. بسیاری از ما، در بدو ورود یک پدیده ی امروزی، یا مقاومت و انکار می کنیم و یا حالت تسلیم و شیفتگی داریم (تفکر «همه یا هیچ») و توانایی نگاه نسبی و منتقدانه و توجه به فواید و معایب در کنار هم را نداریم. امروزه بسیاری از کشورهای سازنده ی این بازی ها، با آن که با محتوای این بازی ها ناهمخوانی تربیتی و فرهنگی نیز ندارند، نگاهی بس جدی و نگران به عوارض بالقوه ی این بازی ها دارند و برای رفع مشکلات، گام های عملی برمی دارند و والدین نیز فعالانه بر بازی کودکان کنترل و نظارت می کنند.

1. به برچسب روی بازی ها که با حروف (RP.ESRB. EG,AO,T, E, M) مشخص می شوند، توجه کنید. این برچسب ها و حروف، طبقه بندی بازی ها را بر حسب محتوا و سن افراد نشان می دهد. مثلاً حرف AO نشانه ای این است که اطفال مطلقاً اجازه ی چنین بازی ای را ندارند و بازی مربوطه دارای درجات زیادی از خشونت و کشتار و یا صحنه های جنسی و یا الفاظ ناشایست و رکیک است (طبیعی است که این برچسب ها بر اساس فرهنگ کشور سازنده تهیه شده، اما در نبود کنترل و نظارت در جامعه ی ما در نبود کنترل و نظارت در جامعه ی ما، استفاده از همین سیستم طبقه بندی هم مفید و ارزشمند است).

2. اگر به زبان خارجی و اینترنت آشنایی ندارید از فروشنده ی بازی درباره ی محتوا و کیفیت و نوع بازی اطلاعات لازم را کسب کنید. قبل از استفاده ی فرزندتان نیز محتوای بازی را مشاهده و ارزیابی کنید و ببینید با سن فرزندتان، روحیات او، نگرش تربیتی شما، و فرهنگ جامعه فاصله و مغایرت زیاد نداشته باشد.

3. از تهیه ی بازی هایی با مضمون قتل و خون ریزی پرهیز کنید. ترجیحاً از بازی هایی استقبال کنید که روش حل مسائل را می آموزند، قدرت تصمیم گیری درباره ی مسائل اجتماعی می دهند و خلاقیت فرزندتان را تقویت می کنند (یعنی چیزهایی بیش از کشتن و زدن و گریختن دارند).

4. درباره ی محتوای بازی ها با فرزندتان صحبت کنید و دلیل عدم موافقت خود را با فلان بازی به او توضیح دهید. توجه داشته باشید که فرزندان شما دائم در حال تبادل بازی ها با دوستان خود هستند و در خارج از منزل هم امکان بازی کامپیوتری دارند. امروزه در ایران نوجوانان بسیاری در کلوپ های بازی ازدحام می کنند (حتی در اوقات مورد انتظار برای درس و مطالعه مثل سَرِ صبح) که پدیده ای قابل تأمل است و آسیب شناسی و طبعاً مراقبت های خاص خود را دارد.

5. زمان بازی را دقیقاً مشخص کنید (از ساعت....تا....)/ زمان بازی بیشتر از یک ساعت در روز نباشد.

6. قبل از انجام بازی، الزاماً باید تکالیف درس و مسئولیت های دیگر انجام شده باشد.

7. نشانه های هشدار وابستگی به بازی را (که قبلاً آمد) جستجو کنید. اگر بازی حالت وسواس و افراطی به خود گرفته، قبل از آن که همه چیز از کنترل خارج شود آن را متوقف کنید.

8. ترجیحاً در اتاق فرزندان تان کامپیوتر و بازی ویدیویی نگذارید. کامپیوتر و بازی ویدیویی در جایی قرار گیرد که قابل نظارت باشد.

9. قضاوت و نظر اطرافیان درباره ی بازی کامپیوتریِ فرزندتان، شاید کاملاً موافق شما نباشد؛ شما در این باره اصول و نظر خود را اعمال کنید
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 461
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 3 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
گاهی اوقات، بچه‌های کوچک حرف‌های ما بزرگ‌‌ترها را تکرار می‌کنند؛ حرف‌هایی که زیاد مناسب سن و سالشان نیست و به نوعی گنده‌گویی محسوب می‌شوند؛ اما ممکن است ما در همان لحظه، پاداش‌هایی مانند خندیدن به بچه‌ داده باشیم

در چنین مواردی بهتر است خودمان و سایر اطرافیان، مواظب باشیم تا در صورتی که فرزندمان حرف درشتی زد، به هیچ عنوان واکنشی نشان ندهیم تا او واکنش ما را نوعی تحسین و تشویق به حساب نیاورد.

 گاهی اوقات، بچه‌های کوچک حرف‌های ما بزرگ‌‌ترها را تکرار می‌کنند؛ حرف‌هایی که زیاد مناسب سن و سالشان نیست و به نوعی گنده‌گویی محسوب می‌شوند؛ اما ممکن است ما در همان لحظه، پاداش‌هایی مانند خندیدن به بچه‌ داده باشیم.

بهتر است بدانید که بچه‌ها متوجه این خنده ما نمی‌شوند و نمی‌دانند که ما به خاطر حرف درشتی که او زده خندیده‌ایم و خنده ما به‌‌ دلیل تشویقش برای صحبت‌ کردن به این صورت نبوده است. به همین دلیل و از آنجا که بچه‌ها نمی‌توانند ارزیابی درستی از موقعیت‌های مختلف داشته باشند، ممکن است آن حرف درشت را باز هم تکرار کند و با این کار، ما و سایر اطرافیان احساس کنیم که او بچه بی‌ادبی است یا حدود خودش را نمی‌داند.

در چنین مواردی بهتر است خودمان و سایر اطرافیان، مواظب باشیم تا در صورتی که فرزندمان حرف درشتی زد، به هیچ عنوان واکنشی نشان ندهیم تا او واکنش ما را نوعی تحسین و تشویق به حساب نیاورد. اگر هم که این رفتار در بچه‌ها شکل گرفت، ما باید به نحوی او را متوجه اشتباهش کنیم و بگوییم که اینطور حرف زدن می‌تواند برایت عواقبی داشته باشد. مثلا به فرزندتان بگویید اگر بازهم اینگونه صحبت کند، نمی‌تواند برای مدت خاصی برنامه مورد علاقه‌اش را نگاه کند؛ یا اگر در مهمانی آن حرف را زد، باید برای مدت 10 دقیقه مهمانی را ترک کند.

در صورتی که فرزندتان نوع حرف زدنش را اصلاح نکرد و شما در مهمانی بودید، می‌توانید او را 10 دقیقه داخل ماشین ببرید و حتما به او بفهمانید که این دوری از مهمانی یا محروم‌شدن از تماشای برنامه موردعلاقه‌اش، به دلیل رفتار نادرستش بوده است.

 
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 524
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 3 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
همه پدیده هائی است ناشی از هیجان وفشار درونی کودک که به صورت حرکات وعادات غیر معمول در کودک تظاهر مینماید این عادات غیر معمول سبب نگرانی پدر ومادر میشود و به کودک تذکر میدهند که انجام ندهد که خود باعث تشدین آن می گردد

زدن محکم سر به در ودیوار

خم وراست شدن

جنباندن بدن

مکیدن انگشت

جویدن وخوردن ناخن ها

کندن موها

تیک

سائیدن دندان ها بر روی هم در هنگام خواب
همه پدیده هائی است ناشی از هیجان وفشار درونی کودک که به صورت حرکات وعادات غیر معمول در کودک تظاهر مینماید این عادات غیر معمول سبب نگرانی پدر ومادر میشود و به کودک تذکر میدهند که انجام ندهد که خود باعث تشدین آن می گردد .

توجه:
والدین توجه داشته باشند  برچسب زدن به کودک نزد دیگران مثلا پرخاشگری ، عصبی و اینکه اصلا غذا نمی خورد یا اینکه همیشه ناخن می مکد  نباید به کودک داده شود .

 آیا همیشه باید به کودکان جواب مثبت دهیم؟  واقعیت این است زمان هائی است که کودک نمیتواند تاب تحمل شنیدن   "    نه  "     داشته باشد

کوبیدن سر به تختخواب ودر ودیوار : معمولا به علت محرومیت از عواطف مادری است که غالبا در 5-6 سالگی از بین میرود.

مکیدن انگشت : از 3-4 ماهگی شروع می شود ودر دوران شیرخوارگی طبیعی است ودر 18 ماهگی به اوج خود میرسد ودر سن دو سالگی از شدت آن کاسته می شود بالاخره در تعدادی از موارد تا 4-5 سالگی ادامه دارد پدر و مادر باید  زمانی که کودک بر حسب عادت انگشت  خود را به دهان می برد موضوعی که مورد علاقه او است به او بگویند وتوجه اورا به چیز دیگری جلب کنند تا عادات مکیدن او ترک شود . اگر والدین کودک را از مکیدن انگشت منع کنند عادت کودک تشدید خواهد یافت والدین باید بدانند که نق زدن – مسخره کردن – تنبیه کردن کودک سبب ترک عادت او نخواهد شد .

جویدن ناخن ها : در کودکان کمتر از سه سال نادر ومعمولا بین 8-12 سالگی تظاهر می کند علت آن غالبا نتیجه عدم امنیت وآرامش درونی کودک است مثلا اولین مرتبه که به کودکستان یا دبستان میرود اگر محیط تازه برای او ناگوار باشد ناخن خود را می جود و والدین شکوه می کنند که من آرزودارم  یک مرتبه ناخن های کودکم را بگیرم که این رفتار باعث تشدید آن خواهد شد .

سائیدن دندان ها بر روی هم در خواب : که به دندان قروچه معروف است نتیجه ناراحتی و فشار های درونی کودک است که نتوانسته است آن را بیان نماید و در خواب به صورت سائیدن دندان ها ظاهر خواهد شد پدر ومادر باید قبل از خوابیدن کودک با او صحبت کنند و نوازش کنند و از او بخواهند اگر ناراحتی دارد بیان کند هر چه در درون دارد ترس ورنجش باز گو کند ابته ممکن است کودکی که دندان قروچه دارد انگل هم داشته باشد ولی سائیدن دندان ها ودندان قروچه مربوط به انگل و کرمک نمی شود.

 
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 736
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 3 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
بازي در واقع شغل کودک محسوب مي‌شود و بچه‌ها در خلال بازي مهارت‌هاي مختلفي را ياد مي‌گيرند. بازي مي‌تواند باعث رشد قوه تخيل كودك شود....

شايد در ظاهر از نظر بسياري از والدين، بازي فقط فعاليتي براي تفريح و سرگرم شدن کودکان باشد، اما از ديدگاه روان‌شناختي بازي در شکل‌گيري شخصيت کودکي نقشي حياتي دارد تا آنجا كه مشكلات بازي در شناخت برخي از اختلالات روان‌پزشكي كودكي اهميت بسياري دارد، اما چگونه مي‌توانيم كمك كنيم تا کودکانمان بهتر رشد كنند و از سلامت رواني بيشتري در بزرگسالي برخوردار باشند؟

عدم‌آموزش مناسب در بازي منجر به بروز اختلال‌هاي رفتاري در بزرگسالي کودکان مي‌شود

بازي به رشد تخيل كمك مي‌کند

بازي در واقع شغل کودک محسوب مي‌شود و بچه‌ها در خلال بازي مهارت‌هاي مختلفي را ياد مي‌گيرند. بازي مي‌تواند باعث رشد قوه تخيل كودك شود. براي مثال وقتي كودك خردسال شما به بشقاب عروسكي خالي خود اشاره مي‌كند و مي‌گويد بفرماييد، شما مي‌توانيد با حركتي بگوييد چه ميوه خوشمزه‌اي، از اينكه مهمان خانه‌ات شدم، خوشحالم. اين كار رابطه عاطفي شما و كودك را نيز بهبود مي‌بخشد.

کودکان در بازي مسائل مختلفي را ياد مي‌گيرند و بازي آنها را براي زندگي واقعي آماده مي‌كند. هر چقدر کودکان بيشتر بازي کنند، به همان ميزان مهارت‌هاي بيشتري ياد مي‌گيرند، اما مفهوم بازي در سنين مختلف متفاوت است و روش بازي والدين با بچه‌ها هم با توجه به سنين مختلف، با يکديگر تفاوت دارد. براي مثال بچه‌ها به هدايت شدن در بازي نياز دارند. يک کودک 1 ساله نمي‌تواند زمان زيادي را به تنهايي بازي کند و اين کار برايش سخت است. به همين دليل والدين بايد در بازي به او کمک کنند تا احساس لذت ناشي از بازي کردن را تجربه کند. کودک طي فرايند بازي با اين لذت آشنا مي‌شود و آن را ادامه مي‌دهد و چه‌بسا با همين بازي به کشف‌هاي جديدي مي‌رسد.

بازي‌هاي تکراري، نگراني از سلامت کودک

بچه‌ها تنوع‌طلب‌اند و همين خصوصيت موجب رشد مهارت‌ها در آنها مي‌شود. تصور كنيد اگر كودكي فقط با چرخاندن يك وسيله سرگرم مي‌شد، به چه ميزان از افزايش توانايي‌ها دور مي‌شد. به همين دليل اگر کودکي خردسال ساعات متوالي با يک فعاليت تکراري مشغول مي‌شود، بايد به سلامت او شک کرد. والدين بايد در زمينه ايجاد تنوع در بازي به فرزندشان کمک کنند. به‌تدريج که کودک بزرگ‌تر مي‌شود، ياد مي‌گيرد که خودش را سرگرم کند اما بديهي است اين فرايند مستلزم گذشت زمان است و ناگهاني اتفاق نمي‌افتد. به همين دليل بايد از سنين پايين گاهي از او بخواهيم خودش به تنهايي بازي کند تا مهارت سرگرم كردن خود را بياموزد. بعضي از والدين تصور مي‌کنند با همراهي هميشگي در بازي کودکان به آنها کمک کرده‌اند، اما واقعيت اين است كه با اين كار، نمي‌گذاريد كودك ياد بگيرد در زمان‌هايي خودش براي خود سرگرمي بيافريند.

کودکان در بازي تمرکز بر يك فعاليت خاص را تمرين مي‌كنند

بازي فوايد ديگري نيز دارد، مثلا مي‌توان از بازي براي تشخيص گروهي از اختلالات روان‌پزشكي استفاده كرد. براي مثال انتظار مي‌رود كه بچه‌ها تدريجا (معمولا پس از 4 سالگي) بتوانند يك بازي را به سرانجام برسانند مانند اينكه كشيدن يك نقاشي ساده را تمام كنند. بچه‌هايي که عجول و کم‌طاقت هستند و مدام از يک بازي به بازي ديگري مي‌روند،‌ با اين كار احتمالا وضعيت تكانشي و پرتحرك بودن را نشان مي‌دهند.

فوايد بازي

يكي از فوايد اصلي بازي کردن کودکان انطباق با محيط‌هاي جديد است. براي مثال وقتي کودک را وارد جمعي جديد مثلا يك مهماني مي‌کنيد، بهتر است يکي از اسباب‌بازي‌هاي او را همراه داشته باشيد تا کودک با اسباب‌بازي خودش در مهماني بازي کند. با انجام همين کار ساده اين پيام را به صورت غيرمستقيم به کودك مي‌رسانيد که اينجا هم مثل خانه امن است و در نتيجه کودک راحت‌تر با محيط جديد سازگاري پيدا مي‌کند.

کاهش تنش

بچه‌ها تنش‌هايشان را از طريق بازي تخليه مي‌کنند و اين کار آنها را آرام خواهد کرد.

افزايش مهارت‌هاي اجتماعي

گروهي از مهارت‌هاي مختلف مانند مهارت‌هاي کلامي و گوش دادن فعال با بازي كردن در بچه‌ها شکل مي‌گيرد. اين مهارت‌ها در سنين بعدي كه بچه‌ها به بازي‌هاي قانونمند روي مي‌آورند، به آنها كمك بسياري مي‌كند. براي مثال در 5 سالگي بايد اين مهارت در كودك شکل گرفته باشد که هر وقت نوبت او شد خودش را در بازي دخالت بدهد. تقويت اين ويژگي در کودکي، در بزرگسالي نيز به انسان كمك مي‌كند.

هدفمندي در زندگي

بچه‌ها با بازي ياد مي‌گيرند كه هر كاري براي هدفي انجام مي‌شود كه اين هدف گاهي مي‌تواند تنها لذت بردن از بودن با هم باشد مثل تعريف كردن يك لطيفه.

 
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 535
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 3 فروردين 1396 | نظرات ()