نوشته شده توسط : ali
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که ارجاع ایرادات مجمع تشخیص به مصوبات برنامه ششم توسعه از سوی شورای نگهبان بدون بررسی این ایرادات در شورا، بدعت و خلاف قانون اساسی است و پاسخ سخنگوی شورای نگهبان به این امر نیز عذر بدتر از گناه است.

علی مطهری با اشاره به اظهارات اخیر سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر اینکه ارجاع ایرادات مدنظر مجمع تشخیص مصلحت به مصوبات برنامه ششم بدون بررسی و اظهارنظر شورای نگهبان به مجلس در برنامه پنجم هم رخ داده است و بدعت نیست گفت: این که در گذشته و در برنامه پنجم توسعه هم این اتفاق افتاده و بنابراین بدعت نیست، عذر بدتر از گناه است. ظاهراً ایشان بدعت را فقط چیزی می‌دانند که برای اولین بار اتفاق افتاده است، در حالی که ما می‌گوییم نسبت به قانون اساسی بدعت است، خواه قبلاً اتفاق افتاده باشد و خواه نه. به هرحال آنچه درباره برنامه ششم رخ داد نیز بدعت و خلاف قانون اساسی است.

 

وی افزود: درک این مطلب کار مشکلی نیست که آنچه شورای نگهبان به مصوبه مجلس ایراد می‌گیرد باید نظر خود شورای نگهبان باشد نه نظر مرجع دیگری از جمله مجمع تشخیص مصلحت نظام.

 

نائب رئیس مجلس تاکید کرد: آیین نامه مجمع نیز نمی‌تواند تکلیفی و به بیان بهتر بدعتی برای شورای نگهبان ایجاد کند، بگوید به جای آنکه نظر خودت را درباره مغایرت یا عدم مغایرت مصوبه مجلس با سیاستهای کلی را به مجلس اعلام کنی، نظر مرا اعلام کن. این کار قطعاً خلاف قانون اساسی و مستلزم وجود دو شورای نگهبان است. این که رویه شورا همین بوده است نیز قانع‌کننده نیست زیرا رویه غلط باید تغییر کند.

 

مطهری در پایان گفت: به هرحال امیدوارم شورای نگهبان از این پس نظر خودش را درباره مغایرت مصوبات مجلس با سیاستهای کلی نظام به مجلس اعلام کند نه نظر مجمع تشخیص را.
 


:: بازدید از این مطلب : 619
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
فاطمه هاشمی گفت:‌ پدر با این که ۸۲ سال داشت از من سالم‌تر بود، برای خود ما هم ابهاماتی وجود دارد که چه اتفاقی افتاد.

 

به گزارش ایلنا،فاطمه هاشمی در مراسم گرامیداشت آیت‌الله هاشمی در دانشگاه علامه طباطبایی عنوان کرد: پدر با این که ۸۲ سال داشت از من سالم‌تر بود، برای خود ما هم ابهاماتی وجود دارد که چه اتفاقی افتاد. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در بدترین شرایط هم طوری رفتار می‌کرد که انگار اتفاقی نیافتاده است.

 

او افزود: شبی که دفتر حزب را بمب گذاشته بودند، ایشان به ملاقات رهبری رفته بودند، وقتی رسید خانه احمد آقا خبر بمب‌گذاری دفتر حزب را دادند. آن شب من دیدم حال مساعدی نداشت تا صبح کنار تلفن بود من می‌دیدم وقتی خبر درگذشت یکی از اعضا را می‌دادند به مثابه این بود که جان از بدنش می‌رود.

 

هاشمی یادآور شد: نماز صبح که شد، ایشان گفتند من بروم نیم ساعتی فکر کنم که چه کنیم، در این بمب‌گذاری نیمی از کابینه به شهادت رسیده بودند که خودش می‌توانست محل تفرقه باشد. صبح که بلند شدند دیدم روحیه‌شان تغییر کرده و می‌گفتند حالا باید به فکر راه‌حل‌های مناسب باشیم این روحیه پدرم همیشه زبانزد بود.

 

او افزود: من وقتی تنها می‌شوم می‌گویم نباید گریه کنم می‌گویم باید سربلند باشم که ۵۶ سال با چنین فردی زندگی کردم، ایشان همیشه مورد تهمت قرار داشتند، زمانی سازمان مجاهدین خلق(منافقین) ، زمانی اصلاح‌طلبان و زمانی دیگر اصولگرایان و همیشه به ایشان می‌گفتم چرا چیزی نمی‌گویید، می‌گفتند زمان همه چیز را مشخص می‌کند.

 

فرزند آیت‌الله هاشمی تصریح کرد: وقتی برای تشییع جنازه پدرم رفتم حقیقت را دیدم. موج جمعیت را که مشاهده کردم به خودم گفتم چرا گریه می‌کنم، من باید خوشحال باشم بعداز ۳۷ سال چنین مراسم تشییعی برگزار شده است. مردم مرا می‌بینند می‌پرسند میراث هاشمی برای ما چیست، من باید خوشحال باشم که چنین پدری داشتم که مردم دنبال میراث و راه او هستند.

 

او گفت: پدر همیشه مرگ راحت می‌خواستند، نمی‌خواست در سختی بمیرد، من امروز برای این گریه می‌کنم که کاش از فرصت‌هایم بیشتر در کنار ایشان استفاده می‌کردم. امروز می‌گویم کاش از رازهای در قلبش بیشتر آگاه می‌شدم، ایشان معتقد بودند مسائل شخصی افراد نباید گفته شود، اما مسائل سیاسی را می‌گفتند.

 

فاطمه هاشمی با بیان اینکه من امروز برای خودم گریه می‌کنم و از مردم می‌خواهم غم فراق آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را به کنار بگذارند و راه ایشان را ادامه دهند، گفت: آیت‌الله هاشمی به تاریخ اهمیت می‌داد و می‌گفتند تاریخ چراغ راه ماست. پدرم نگران نسل جوان کشور بود، همیشه می‌گفتند آینده جوانان را بسازیم، می‌گفتند آرزوهایی برای جوانان دارم که محقق نشد.

 

او ادامه داد: پدرم شاخصه‌های خاصی داشتند، پیش خودم می‌گویم پدر خودش بود، اکبر هاشمی رفسنجانی بود، ویژگی‌های خاص خود را داشت. آیت‌الله هاشمی هوش عجیبی داشتند که ذاتی بود، او بسیار صبور بود که این ویژگی در نهاد او بود، من همیشه می‌گفتم چقدر شما صبور هستید می‌گفتند خداوند گفته صبور باشید. می‌گفتم این حرف‌ها را می‌زنند شما جواب دارید چرا نمی‌گوید، داستان فاطمه زهرا را بیان می‌کردند و می‌گفتند من که بالاتر از ایشان نیستم.

 

هاشمی تاکید کرد: پدرم به سازندگی، اعتدال‌گرایی، واقع‌گرایی و نوگرایی اعتقاد داشتند، بر این باور بودند که ما در کشور می‌توانیم و اقدامات گسترده‌ای هم انجام دادند. دانشگاه آزاد و مترو از اقدامات ایشان در زمان ریاست مجلس بود. زمان احداث مترو، برخی مسئولان حاضر نبودند به مترو بودجه بدهند و می‌گفتند لوکس است اما امروز می‌بینید مترو چه خدماتی ارائه می‌کند.

 

هاشمی گفت: اولین کتابی که در ایران ترجمه شد کتاب مبارزه فلسطین بود تا آن زمان صحبتی راجع فلسطین نشده بود امثال چریک‌های خلق آموزش‌های خود را در فلسطین می‌دیدند اما کتاب و سخنرانی راجع  به آن نبود.

 

او افزود: آیت‌الله هاشمی قبل انقلاب با عرفات دیدار کرد و کمک‌هایی به فلسطینیان داشتند. چیزی که باید از هاشمی یاد بگیریم این است که شاخصه‌ها را در خود تقویت کنیم. هرجا هستید برای خود هدف داشته باشید متاسفانه الان جوانان هدف ندارند. پدرم در درس به من کمک می‌کرد آخرش می‌گفت در آینده چه کار می‌خواهی انجام دهی. از همان دوران به ذهن ما ضربه می‌زدند. شما هم باید همین‌گونه باشید.

 

فرزند آیت‌الله هاشمی یادآور شد:  عاقبت خود را ترسیم کنید برای حرکت خود انگیزه داشته باشید. پدر شوهر من آیت‌الله لاهوتی با آیت‌الله هاشمی در زندان بود ایشان و سایر هم‌بندان ایشان نقل می‌کردند پدرم در زندان بود و به نقشه ایران نگاه می‌کرد و فکر می‌کرد ما کجای ایران به سد احتیاج داریم. نقل می‌کنند وقتی در سلول باز می‌شد ما گمان می‌کردیم ما را برای شکنجه می‌بردند آیت‌الله  هاشمی می‌گفت نه می‌خواهند ما را آزاد کنند.

 

او گفت: از ایشان پرسیدم چه شد در زندان روی قران کار کردید چون ادم وقتی در زندان است اولین چیزی که به ذهنش می‌رسد این است که آیا کار ما درست بود اما هاشمی به فکر استفاده از وقت بود. در آن روزهای بازجویی به زندانبانان گفت به من قلم و کاغذ بدهید اما ندادند از فرصت زندان استفاده کرد و روی قران کار کرد. هاشمی تمام آیات را از حفظ بودند فکر می‌کردند مثلا کلمه آب  در قرآن چند جا کار شده است.

 

بعد از آزادی خدا را شکر کرد که فرصت داشته است در این مدت روی قرآن کار کند که محصول آن سه سال اکنون بیش از چهل جلد تفسیر قرآن است.

 

فاطمه هاشمی تصریح کرد: کتاب فلسطین را ایشان در دوران فرار خود ترجمه کردند. ایشان در ده کوشکویه زیر نور چراغ نفتی این کتاب را ترجمه کردند و بخاطر مقدمه‌ای که برای این کتاب نوشته بوند چند ماه بازجویی شدند. رژیم پهلوی بخاطر اینکه می‌گفت در مقدمه کتاب به انگلیس توهین شده است کتاب را ممنوع کرد.

 

او با بیان اینکه اگر انسان بدون انگیزه زندگی کند، فرصت‌هایش از دست می‌رود، گفت:  پدر می‌گفت تمام موفقیت خودم را در انس با قرآن می‌بینم سال ۵۴ به ایشان به من گفت روزی پنج آیه قران را بعد نماز اگر می‌توانی حفظ کن ولی حتما معنای آن را متوجه شوید این باعث شد ما در خانواده انس با قران داشته باشیم. باید قصه و غم را کنار بگذاریم سعی کنید به مسائلی که مد نظر ایشان بود بپردازید. ایشان غمگینی را دوست نداشتند و می‌گفتند ناراحتی باعث می‌شود آدم تضعیف روحیه شود با غصه خوردن چیزی حل نمی‌شود.

 

فاطمه هاشمی در خصوص برگزاری جلسه پرسش و پاسخ در دانشگاه علامه طباطبایی گفت: جامعه ما آمادگی شنیدن واقعیت را ندارد پس پرسش و پاسخ نداریم.


:: بازدید از این مطلب : 561
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
ارتباط نزدیکی برای اینکه بدانم اینها در شرایط فعلی چگونه عمل می‌کنند، ندارم که بدانم اینها چه محورهایی را مدنظر دارند

 علی لاریجانی به نشریه دولت گفته است:«ارتباط نزدیکی برای اینکه بدانم اینها در شرایط فعلی چگونه عمل می‌کنند، ندارم که بدانم اینها چه محورهایی را مدنظر دارند و چه سیاستی را دنبال می‌کنند.» این اظهارات سبب حیرت برخی شد که تصور می‌کردند رئیس مجلس با اصولگرایان کنونی همسوست.

 

احتمال رونمایی از جناح جدید سیاسی در کشور وجوددارد و پیش‌بینی می‌شود این گروه پیش از انتخابات موجودیت خود را اعلام کند؛ طیفی متشکل از علی لاریجانی به عنوان لیدر سیاسی و با همراهی افرادی مانند باهنر، نعمتی، کاظم جلالی، تاجگردون و.... اهداف این جریان سوم درابتدا رسیدن به کرسی‌های قدرت تعریف نخواهد شد، بلکه سعی در بازگشت اخلاق و قانونمداری دارند. چندی پیش علی لاریجانی گفت:‌«اخلاق و معنویت ارکان مهم نظام اسلامی هستند.»

 

او درمجلس هم بارها نشان داد که بی اخلاقی و تهمت را تحمل نمی‌کند و واهمه‌ای از برخورد با اتهام زنندگان ندارد. وقتی چند نماینده تندرو در مجلس قبل از تلاش برای تخریب تیم مذاکره کننده هسته‌ای‌ و دستاوردهای آن هیچ ابایی نداشتند، لاریجانی بودکه به صراحت گفت:‌«برادری مطرح کرده که تمامی واحدهای هسته‌ای تعطیل شده است و یا برادری در جای دیگری گفته که دار و ندار هسته‌ای ما را به آمریکایی‌ها داده‌اند و شخص دیگری نیز مردم را تحریک می‌کند که رهبری تنهاست و مردم باید به میدان بیایند.

 

پرسش اینجاست که چرا بدون اطلاع و آگاهی از مسائل خلاف سخن می‌گویید و به هیات مذاکره کننده هسته‌ای تهمت می‌زنید.شما اگر خودتان مشکل دارید، لازم نیست پشت سر رهبری مخفی شوید؛ حرف‌های شما با سخنان رهبری یکی نیست.» باهنر هم شخصیتی مشابه لاریجانی داردکه البته به تازگی این روحیه تقویت شده است. وی چندی پیش گفت:«به گفته آیت‌‌ا... مهدوی‌کنی اگر بحث وحدت و همدلی را داریم، بحث ما وحدت فلسفی نیست. قرار نیست از مواضع خود دست برداریم. ممکن است اختلاف‌نظرهایی هم وجود داشته باشد. باید متحد و همدل در انتخابات ریاست جمهوری حضور داشته باشیم.»

 

قطار اصولگرایان بدون لاریجانی

برخی اصولگرایان جدا شدن طیف لاریجانی را محتمل می‌دانستند. درانتخابات مجلس دهم لاریجانی حاضر به قرارگرفتن در لیست اصولگرایان برای انتخابات اسفند ۹۴ نشد و مستقل شرکت کرد. لاریجانی نشان داده که بدون تعارف با اصولگرایانی که اعتقادی به اخلاق و منافع ملی ندارند و هدفشان ماهیگیری از آبی است که خودشان گل‌آلود کردند، همراه نیست.

 

وی در مواجهه با اظهارات برخی اصولگرایان علیه مصوبه مجلس درباره حقوق‌های مقامات گفت‌:«براي من جالب است برخي تشكل‌هايي كه تازگي‌ها هم به وجود آمده و در فضاي انتخابات فعاليت مي‌كنند، با يك بيان بي‌ادبانه نسبت به مجلس حرف‌هاي نادرست زدند. مهم نمی‌دانم در کشور از این حرف‌ها زده شود، ولی بی جهت اعتماد مردم را تخریب نکنید.‌اگر ایرادی دارید، به شورای نگهبان بگویید. این طور نیست که شما به خاطر انتخابات حرف خلافی بزنید و کسی چیزی به شما نگوید. برخی آقایانی را که این حرف‌ها را زدند، من نمی‌خواهم نام ببرم. اینها در مجلس سابقه دارند و دریافتی‌هایشان در مجلس وجود دارد.

 

می‌دانم چطور بودند؛ این‌قدر جانماز آب نکشند.» پیش از آن مشخص بود که اصولگرایان انتظار جدا شدن لاریجانی از خود را دارند. از سوی دیگر مرضیه وحید دستجردی گفت: «موضوع جذب لاریجانی به جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی را باید از خود ایشان سوال کرد.» این جمله گویای واقعیات زیادی است که نخستین نکته آن را می‌توان بی‌علاقگی لاریجانی به این مجموعه دانست و البته با نگاهی به اعضای «جمنا» دلیل نبودن رئیس مجلس در جمع آنها عیان خواهد شد.

 

انگ‌زنی به باهنر تمام نمی‌شود

باهنر هم به طور کلی قید حضور در مجلس را زد و ترجیح داد در مسئولیت‌های دیگری انجام وظیفه کند. البته هر ازگاهی نام او از سوی اصولگرایان به میان می‌آید، اما آنها به خوبی می‌دانند که نباید روی وحدت او با خودشان در شرایط به هم ریخته اردوگاه اصولگرایی حساب باز کنند! زمانی که باهنردر گفت‌وگو با«آرمان» از پیروزی روحانی در انتخابات ۹۶ گفت، بسیاری به او هجمه بردند؛ از جمله احمد بخشایش، عضو جبهه پایداری گفت:«تنها فکر باهنر پیروزی روحانی در انتخابات است، ولی قصد هم ندارد که جبهه خود را برای آینده از دست بدهد. او علاقه دارد که روحانی برنده شود و در همین جهت حرکت می‌کند، چون از نظر فکری به روحانی نزدیک است، اما اینکه روحانی بعدا زحمات باهنر را جبران کند یا خیر، نمی‌دانم.

 

ذات سیاست برخی بده‌بستان‌ها را اقتضا می‌کند. تمام مصاحبه‌های باهنر در جهت حمایت از روحانی است، شاید به این دلیل که نیروی دلخواه خود را در بین اصولگرایان پیدا نکرده است.» بیشترین مخالفان مشی اعتدالی باهنر اعضای جبهه پایداری هستند. به عنوان مثال روزی که او گفت روحانی اصولگراست، حمید رسایی در اینستاگرام خود با انتشارعکس باهنرنوشت:«باهنر:دراصولگرا بودن روحانی تردیدی نیست،‌ همان‌طور که در اصولگرا بودن باهنر تردید نیست؛ برای همین ما از اصولگرا بودن اعلام برائت می‌کنیم !» اکنون باهنرهم آن‌چنان تمایلی به همراهی با«جمنا» ندارد و ترجیح می‌دهد در تشکیلات جدید همراه لاریجانی و دیگر میانه‌روها باشد.


:: بازدید از این مطلب : 546
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
روحاني چاره‌اي جز آمدن ندارد ، هنوز زيان فقدان هاشمي را نفهميده‌ايم

تا انتخابات رياست ‌جمهوري بيش از دو ماه باقي مانده؛ هنوز حسن روحاني براي اعلام حضور در دور دوازدهم اعلام نظر نكرده است، با اين حال گفت‌وگو‌ها و رايزني‌ها براي اعلام نظرش ادامه دارد. روز گذشته محمدرضا عارف، رييس شوراي عالي سياستگذاري انتخاباتي اصلاح‌طلبان در مورد ديدار اصلاح‌طلبان با روحاني بدون اشاره به اعلام نظر روحاني عنوان كرده بود كه كانديداي نهايي رياست‌جمهوري اصلاح‌طلبان قبل از پايان سال اعلام خواهد شد.

 

هرچند پيش از اين برخي اصلاح‌طلبان گفته بودند كه روحاني هنوز نظر خود را اعلام نكرده است، با اين حال محمد شريعتمداري، معاون اجرايي رييس‌جمهوري در گفت‌وگو با «اعتماد» مي‌گويد: «من تصور مي‌كنم ايشان چاره‌اي جز آمدن ندارند. خيلي از نزديكان و دوستان ايشان و بسياري از متفكران، انديشمندان و دلسوزان نظام در ملاقات با ايشان با اصرار براي حضور در دور دوم انتخابات رياست‌جمهوري از آقاي دكتر روحاني دعوت كرده‌اند. هرچند ايشان به صراحت به زبان نياورده، ولي من تصوري جز اين ندارم. فكر نمي‌كنم راهي جز اين، پيش روي ما باشد. » محمد شريعتمداري از نزديكان حسن روحاني محسوب مي‌شود؛ اگرچه اين روزها برخي شايعات از استعفاي او و پذيرش رياست ستاد انتخاباتي حسن روحاني خبر مي‌دهند، اما او اين موضوع را تكذيب كرده است.

 

شريعتمداري در گفت‌وگويي مفصل با سالنامه اعتماد كه به زودي منتشر مي‌شود، درباره حضور حسن روحاني در دور دوازدهم گفت: « تصور مي‌كنم كه ايشان{روحاني} تلاش‌هايي كرده‌اند و دستاوردهايي داشته‌اند كه حفاظت از آنها لازم است. آبياري اين نهال‌هاي نورسته‌اي كه در چهار سال اول كاشتند به حضور مجدد ايشان نياز دارد، تا اين نهال‌ها را قوي و تنومند كنند. البته اين مردم شريف ايران هستند كه بايد در نهايت انتخاب كنند و طبيعتا هرچه نظر مردم باشد، همان خواهد شد. ولي فكر مي‌كنم ايشان نتوانند به خواست بسياري از افراد موثر در جامعه ما بي‌اعتنايي كنند و حتما به صحنه انتخابات وارد خواهند شد.»

 

ضايعه رحلت آيت‌الله

شريعتمداري درگفت‌وگوي خود با «اعتماد» درباره تاثير رحلت آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني به عنوان مهم‌ترين حامي دولت روحاني گفت: « از دست رفتن آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني و حجم ضايعاتي كه به دليل فقدان ايشان تحمل كرديم و خواهيم كرد، بسيار زياد بوده و به نظر مي‌رسد اين ضايعات هنوز قابل احصا و اندازه‌گيري نيست. هنوز ما گوشه‌هاي پنهاني از اين ضايعات بزرگ را نمي‌بينيم و در آينده مشخص مي‌شود كه نبودن چنين مرد بزرگي در عرصه سياست ايران و عرصه‌هاي اجتماعي و اقتصادي و اداره اين كشور چقدر زيانبار است.»

 

وي اضافه كرد: « آيت‌الله هاشمي يكي از پشتيبان‌هاي بزرگ دولت بود. دو جا ظاهرا با الفاظ گوناگون يكي بعد از روي كارآمدن آقاي دكتر روحاني و دولت يازدهم و يكي بعد از به نتيجه رسيدن برجام، ايشان گفته بودند مي‌توانم با آرامش بيشتري از دنيا بروم كه البته بعضي‌ها با جسارت از اين موضوع سوءاستفاده كردند و حرف‌هاي توهين‌آميزي هم زدند. اما اين صحبت ايشان نشان مي‌دهد كه خطر بسيار بزرگي را احساس مي‌كردند و بعد از روي كار آمدن دولت يازدهم احساس كردند كه اين خطر از ملت ايران دور شده است كه با آرامش خاطري نسبت به اين امر صحبت كردند.» شريعتمداري با بيان همين نشانه‌ها و آن انگشت نشانه‌اي كه پس از حضور خودشان در عرصه انتخابات رياست‌جمهوري سال ١٣٩٢ و كناره‌گيري‌شان به سمت آقاي دكتر روحاني نشانه رفتند، تصريح كرد: «آقاي هاشمي خيلي در توجه بيشتر مردم به سوي آقاي دكتر روحاني نقش داشت. در انتخابات آن ايام بدون ترديد، اين حمايت‌ها بسيار موثر بود و حالا هم چون مردم ايران از اين نظر آگاهند، به نظر من دولت نه تنها پشتوانه خود را از دست نداده، بلكه به نظر من اين پشتوانه مستحكم‌تر هم شده است.»

 

او با ذكر اين مثال كه حضور شهيد بهشتي در اداره كشور خيلي موثر بود، وقتي به شهادت رسيدند خون شهيد بهشتي در استحكام نظام بسيار تاثيرگذارتر بود، عنوان كرد: « قطعا حضور آيت‌الله هاشمي بسيار ذي قيمت بود، اما فقدان ايشان براي ما هم درس عبرت داشت و هم موجب انسجام و همراهي بيشتر گروه‌هاي سياسي كشور با هم براي پيشرفت و سازندگي در كشور شد. به نظر من روح ايشان و مشي ايشان همچنان پشتوانه قوي براي مردم و گروه‌هاي سياسي است. پيروي از تلقي ايشان از اعتدال همچنان مستدام خواهد بود. لذا من تصور مي‌كنم اين ضايعه بسيار سنگين كه آثاري برجاي مي‌گذارد، به لطف خدا جبران خواهد شد.» شريعتمداري خاطرنشان كرد: « بايد دعا كنيم كه خدا خود ظرفيت‌هاي جبران آن را فراهم كند. بنابر‌اين در موضوع سياسي انتخابات آتي نه تنها اثر منفي ندارد، بلكه توجه بيشتري كه مردم به ايشان داشتند، آنها را بيشتر پاي كار مي‌آورد. در صحنه انتخاباتي سال آينده هم اعتقادم اين است بخشي از حماسه‌اي كه آفريده خواهد شد، مرهون روح پرفتوح آيت‌الله هاشمي در ماه‌هاي پيش‌رو خواهد بود.»

 

روايتي از آخرين ديدار

او در پاسخ به اين سوال كه آيا آقاي روحاني پيش از درگذشت آقاي هاشمي با ايشان در رابطه با دور بعدي رياست‌جمهوري صحبتي كرده بودند كه نظر خود را به آقاي روحاني بگويند، گفت: « من نمي‌دانم كه آيا آقاي روحاني راضي هست كه من اين صحبت را مطرح كنم، يا نه؟ اما شنيدم در مذاكره‌اي بين ايشان و آيت‌الله هاشمي از اينكه دكتر روحاني گفته بودند، من هنوز براي دور بعد فكر نكرده‌ام؛ آيت‌الله هاشمي خيلي برآشفته شده بودند. آيت‌الله هاشمي مي‌پرسند براي حضور در دور دوم انتخابات برنامه‌تان چيست؟ آقاي دكتر روحاني مي‌گويند من به اين موضوع فكر نكرده‌ام. آيت‌الله هاشمي عصباني مي‌شوند و حتي به نوعي تند مي‌شوند و مي‌گويند يعني چه كه هنوز به موضوعي به اين مهمي فكر نكرده‌ايد؟! و بسيار با تاكيد اين موضوع را گوشزد مي‌كنند.

 

آقاي دكتر روحاني به آيت‌الله هاشمي مي‌گويند هنوز تا انتخابات فاصله زيادي است. آيت‌الله هاشمي مي‌گويند خيلي فاصله‌اي نيست. آقاي دكتر روحاني روايت مي‌كند كه به آقاي هاشمي گفتم من واقعا درباره اين موضوع فكر نكرده‌ام. ايشان با عصبانيت گفتند چطور فكر نكرده‌ايد! در واقع در اين حد مذاكره شده بود. يكي از دلايلي هم كه من فكر مي‌كنم الان ديگر حتما بايد آقاي روحاني به عرصه بيايد، همين موضوع است. چون خواست آقاي هاشمي حضور ايشان در انتخابات دور دوازدهم بوده و آقاي روحاني نمي‌تواند نسبت به اين موضوع بي‌تفاوت باشد. »

 

كارنامه اقتصادي روحاني

بخش ديگري از گفت‌وگوي «اعتماد» با محمد شريعتمداري به بررسي دستاوردهاي اقتصادي دولت اختصاص يافت. او در مقام معاون اجرايي رييس‌جمهور گفت: «كنترل نرخ تورم بلاشك يكي از مهم‌ترين دستاوردهاي اين دولت است كه در تاريخ اقتصاد ايران بي‌سابقه است. اينكه طي سه سال متوالي نرخ تورم روندي كاهنده را طي كند يك استثنا در تاريخ اقتصاد ايران است. اين دستاورد قطعا از طريق سياست‌هاي انقباضي پولي به دست نيامده است. زيرا دولت همزمان متهم است كه چرا نقدينگي را به ١٣٢٠ هزار هزار ميليارد تومان رسانده است. در واقع دستاورد مهم كاهش شديد نرخ تورم همراه با سياست پولي متعادل اگر نگوييم سياست انبساط پولي به دست آمده است. هرچند كه بخشي از رقم اعلام شده نقدينگي مربوط به آمار موسسات مالي و اعتباري و بانك‌هاي غيرمجازي است كه آمار آنها در جمع آمارهاي گذشته نمي‌آمده است.»

 

وي افزود: « نكته مهم ديگر اين است كه اين كنترل جدي نرخ تورم با تحميل تعميق ركود به اقتصاد ايران انجام نشده است و آمارها نشان مي‌دهد كه در اين سال‌ها نرخ رشد اقتصادي كشور مثبت بوده است و در نه ماهه اخير ٤/٧ درصد به روايت بانك مركزي و ٥/٦ درصد به روايت مركز آمار ايران رشد اقتصادي اعلام شده كه در هر دو سهم رشد غيرنفتي اقتصاد سهم خوبي است. در حالي كه در گذشته نرخ برخي از كالاها در يك دوره زماني ١٦ برابر و ٢٠ برابر رشد مي‌كرد، در اين دوره حتي در خصوص كالايي كه وارداتي است و قيمت جهاني آنها افزايش يافته و در مورد كالايي كه به دلايل بلايا و آفات طبيعي توليدشان كاهش يافته است و عوامل برون‌زا در محدوديت عرضه يا افزايش قيمت آنها نقش داشته است، ما هيچگاه رشدهاي متوسط سالانه ١٦ و ٢٠ برابري را مشاهده نمي‌كنيم و حداكثر رشدها به ٣٠ درصد هم نمي‌رسد.» او با تاكيد بر اينكه دولت در حفظ و كنترل قيمت كالاهاي اساسي، خوراك و پوشاك و نيازهاي اساسي مردم در اين دوره نسبت به ادوار قبل بسيار خوب عمل كرده است و گزارش‌هاي مقايسه‌اي آن منتشر شده است، خاطرنشان كرد: «دولت تلاش كرد و سرمايه در گردش لازم براي حدود ٢٣ هزار واحد توليد نيمه فعال يا تعطيل ديگر را به ميزان حدود ١٦ هزار ميليارد تومان در استان‌هاي مختلف تامين كرد و اين واحدها به فعاليت كامل برگشتند. همچنين حجم تسهيلات پرداختي بانك‌ها به واحدهاي اقتصادي را طي سال ١٣٩٥ به ميزان ٤/٤٣ درصد افزايش داده و به ٤٢٧ هزار ميليارد تومان رساند.»


:: بازدید از این مطلب : 635
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
ترامپ عامل اصلی این امر نیست و بر موج طرحی سوار شده است که سال‌هاست برای ایجاد وحشت و تنفر در مردم آمریکا از ایران آغاز شده است.

 

روزنامه هافینگتن پست در گزارشی درباره افزایش احساسات ضدایرانی در آمریکا در پی دستور اجرایی ترامپ درباره ممنوعیت سفر اتباع هفت کشور از جمله ایران به آمریکا نوشت: ترامپ عامل اصلی این امر نیست و بر موج طرحی سوار شده است که سال‌هاست برای ایجاد وحشت و تنفر در مردم آمریکا از ایران آغاز شده است.

 

این روزنامه آمریکایی در گزارشی به قلم تریتا پارسی، رئیس شورای ملی ایرانیان در آمریکا، و تایلر کولیس، کارشناس حقوقی شورای ملی ایرانیان آمریکا، نوشت: بر اساس گزارش‌ها، هفته پیش مردی سفیدپوست و  51 ساله به نام آدام پورینتون وارد کافی‌شاپی در کانزاس شد و به سوی دو هندی تیراندازی کرد که منجر به کشته شدن یکی از آنها شد. وی سپس آنجا را ترک کرد و به یک رستوران رفت. او به یکی از کارکنان رستوران گفت دو «ایرانی» را کشته است. این امر نشان می‌دهد که لفاظی های ضداسلامی و ضدمهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، گسترش یافته و موجب نگرانی درباره امنیت و تامین جانی ایرانی های آمریکا شده است.

 

در ادامه این گزارش آمده است: با این همه، ترامپ تنها عامل این وحشت تازه نیست. زمانی که بنای فضای ترس و تنفری گذاشته شد که تا این حد سیاست ما را تحت تاثیر منفی قرار داده است، ترامپ رئیس جمهور  نبود. بلکه ترامپ بر موج طرحی سوار شد که سال هاست در حال ایجاد است. با اینکه نمی توان سهم ترامپ را در این طرح نادیده گرفت، اما وی چیزی نیست جز بارزترین نشانه عارضه‌ای که مدت های طولانی است کشورمان به آن مبتلا شده است. انداختن تقصیر تیراندازی کانزاس فقط و فقط بر گردن ترامپ - بدون توجه به لفاظی‌های ضداسلامی و ضدایرانی که گفتمان ما را آلوده کرده است- خطر نادیده گرفتن مهم‌ترین مدافعان این مواضع را در بر دارد.

 

نویسندگان این گزارش در ادامه تصریح کردند: ما معتقدیم که زمان مقابله با علل اصلی این امر فرا رسیده است. می توانیم این کار را با مقابله با کسانی آغاز کنیم، که خود را وقف طرحی کردند که با هدف رفتار با جهان اسلام به عنوان دشمن آمریکا و به عنوان تهدیدی برای جان و امنیت «مردم عادی آمریکا»، ایجاد کردند.

 

 مقابله با علل ریشه‌ای این امر را می‌توانیم با مقابله با کسانی آغاز کنیم که جنگ عراق را به راه انداختند - یک کشور را به میدان جنگ تبدیل کردند و مردم آن را در معرض خشونت‌هایی قرار دادند که تا بیش از یک دهه دیگر نیز ادامه خواهد یافت- و نیز کسانی که همچنان قصد راه‌اندازی جنگ علیه ایران دارند. این افراد و سازمان ها هستند که از اغراق آمیزترین لفاظی‌ها، از جمله تهدید درباره بروز هولوکاست هسته ای و تروریسم داخلی، برای ایجاد فضای رعب و وحشت استفاده کرده اند تا مردم آمریکا از ماجراجویی ها و تهاجم های این کشور در خارج قاطعانه حمایت کنند. این افراد و سازمان ها هستند که به فراهم کردن زمینه برای به قدرت رسیدن ترامپ و دوستانش در پایگاه اینترنتی بریت بارت و پیشبرد سیاست‌های سرکوبگرانه ضداسلامی و ضدمهاجرتی کمک کرده اند.

 

در ادامه این گزارش آمده است: بیش از یک دهه از تلاش های سازمان یافته گروه‌هایی همچون «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها»، «پروژه اسرائیل»، «اکنون از آمریکا حفاظت کنید» و «متحد علیه ایران هسته‌ای» و تبلیغاتچی‌هایی همچون مایکل روبین، الی لیک، آدام کردو و جاش بلاک برای راه‌اندازی جنگ علیه ایران با استفاده از اغراق آمیزترین لفاظی ها می گذرد. این افراد و سازمان ها همزمان با تلاش های سازمان یافته خود، همواره از کسانی که خواستار حل و فصل مسالمت‌آمیز تنش‌های تاریخی بین دو کشور هستند -به ویژه کسانی که در جامعه ایرانیان آمریکا هستند- بدگویی کرده اند. بسیاری از این سازمان ها و افراد با مبالغه کردن درباره تهدیدهای ناشی از ایران، به دنبال چیزی جز تکرار نقش خود در دوره‌ای که منجر به جنگ عراق شد، نیستند.  

 

برای مثال، دیوید کِیز، که هم اکنون سخنگوی انگلیسی زبان نخست وزیر اسرائیل است، در زمان مذاکرات هسته ای ایران در وین، با تبلیغ سیاسی کاملاً نژادپرستانه، (و تهیه یک کلیپ برای به تمسخر گرفتن مذاکرات هسته‌ای)  تصویری که از «ایرانی‌ها» ترسیم کرد، تصویر افراد متعصب مذهبی عصر حجر بود.

 

یا مایکل روبین، که به علت حمایت از راه‌اندازی جنگ علیه عراق و سپس نظارت بر ویرانی عراق از دفتر خود در منطقه سبز چندان خوش نام نیست، یک بار گفت گردشگران ایرانی که به آمریکا سفر می کنند، ممکن است در نیویورک حملات تروریستی طراحی کنند.

 

این لفاظی‌ها ممکن است همچنان ادامه یابد؛ اما نکته اصلی این است که این طرح ضدایرانی در واقع تلاش برای راه‌اندازی جنگ علیه ایران را با اقداماتی که چنین تلاشی را بسیار آسان تر می‌کند، کامل کرده است؛ اقداماتی از قبیل: توسل به تهدیدهای مبالغه‌آمیز و تکرار مسائل نژادپرستانه - از طریق مرتبط دانستن ایران (و ایرانی‌ها) با تروریسم که تشخیص آن امکان پذیر نیست؛ با توصیف کردن ایران (و ایرانی‌ها) به عنوان افراد متعصب عصر حجر تا آنها را از انسانیتی که در حق دیگران قائل می شویم، محروم کنیم؛ با بزرگ جلوه دادن تهدید بروز فاجعه در آمریکا در صورت ناکامی این کشور در مبارزه با ایران. این یک روش استدلال است که در راه اندازی جنگ علیه عراق و خاورمیانه بزرگ بسیار خوب عمل کرد؛ تکرار آن در مورد ایران عجیب نخواهد بود.

 

با این همه، یک دهه القاء پیام‌هایی از این دست، هم اکنون ثمر داده است: آدام پورینتون وارد یک کافی‌شاپ شد و افرادی را که فکر می کرد ایرانی هستند، هدف گلوله قرار داد. اگر ما اعتراضات به ترامپ را متوقف کنیم و به کسانی که مدت های طولانی این ایده را که ایرانی‌ها دشمن مردم آمریکا هستند، ترویج داده‌اند، به شدت واکنش نشان ندهیم، بروز حملات بیشتری از این دست اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.


:: بازدید از این مطلب : 592
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
اگر ما ایرانی ها به این تحرکات در بعد وسیعتر نگاه کنیم می بینیم که دیپلماسی ما فعلا در شرایط نظارت و انفعال قرار دارد و هیچ واکنشی که درخور تحرکات دشمنان ایران باشد از خود نشان نداده است.


ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی یک سفر پر زرق و برق به سمت آسیای شرقی براه انداخته و موفق شده حمایت ظاهری بعضی از این کشورها بر علیه ایران را به دست آورد در حالی که ایرانی ها فقط نظاره گر این تحرکات می باشند.

 

اگر ما ایرانی ها به این تحرکات در بعد وسیعتر نگاه کنیم می بینیم که دیپلماسی ما فعلا در شرایط نظارت و انفعال قرار دارد و هیچ واکنشی که درخور تحرکات دشمنان ایران باشد از خود نشان نداده است.


منظور از واکنش این نیست که سخنگوی وزارت امور خارجه یا مقامات پاسخ دندان شکنی به صحبت های دیگران بدهد. منظور این است که ما ایرانی ها در این زمینه چه کار کرده ایم ویا قرار است چه کنیم؟


بعضی وقت ها بد نیست سوزنی به دیگران و جوالدوزی به خود بزنیم تا ببینیم دور و برمان چه می گذرد.

 

از شعارها و صحبت ها و تصمیمات آمریکا علیه ایران گرفته تا سیاست های خصمانه همسایه شمالی ما ترکیه تا مواضع کذایی مقامات مالزی و دیگر کشورهای شرق آسیا همه نشانه آن را دارند که یک فضای بین المللی بر علیه ایران در حال شکل گیری است و عربستان سعودی لیدر ایجاد این فضا و در حال تغییر فضای بازی بر علیه ایران می باشد.


اگر به این ماجرا سفر اخیر عادل الجبیر به عراق و تماس های عربستانی ها با میشال عون رئیس جمهوری لبنان را اضافه کنیم متوجه می شویم که سعودی ها نه فقط تلاش دارند در محیط های برونی بر علیه ما صف بندی ایجاد کنند بلکه تلاش دارند در محیط فضای خودی ها هم نفوذ کنند.


در مقابل این تحرکات هیچ تحرکی که درخور این تحرکات باشد را مشاهده نمی کنیم و ادامه این روند به معنی منزوی کردن ایران می باشد در سطح بین المللی می باشد، مخصوصا که یک کشور هم نمی توانیم پیدا کنیم که مانند مثلا مالزی یا ترکیه که بر علیه ایران موضع گرفتند بر علیه عربستان به نفع ما موضع بگیرند.


بنظر می رسد الآن وقت آن است که به هر ترفندی شده راهکاری پیدا کنیم تا این صف بندی ها تا دیر نشده شکسته شود و اولین هدف باید آن باشد که تیم دیپلماسی خارجی به هر ترفندی باشد اتصال دهنده همه این صف بندی ها یعنی ایالات متحده را از پشت این ماجرا ها جدا کرد و اگر دیپلماسی خارجی ما بتواند این اتصال را جدا کند خواهد توانست کل زنجیر را از هم بپاشد.

 

اینکه ما تلاشی برای گفتگو با وزیر امور خارجه ایالات متحده نداشته ایم هنر به حساب نمی آید بلکه بر عکس تلاش برای گفتگو با وی یک هنر به حساب می آید. تا همین چند صباح پیش که وزیر امور خارجه ایران و وزیر امور خارجه ایالات متحده گاه و بیگاه با هم دیدار داشتند وتابوی گفتگو میان وزرای خارجه دو کشور را شکستند، پس چی شد؟ اینکه وزیر امور خارجه ما با آقای تیلرسون دیدار نکند فقط نشانه این می باشد که ما به دنبال افزایش تنش می باشیم وموضعی علیه واشنگتن و به حمایت مخالفان آن گرفته ایم، مخالفانی که علیرغم ظاهر دوستانه اما در واقع خصمانه ترین رفتارها و تحریم ها را بر علیه ایران و ملت ایران اعمال کردند، وخوب طبیعنا صف بندی بر علیه ما خواه نا خواه ادامه خواهد یافت.


اتفاقا بر عکس تصور ها شاید به دلیل شرایط ناهموار داخلی و بین المللی دولت جدید ایالات متحده بدش هم نیاید که با ایرانی ها گفت و شنودی حال به هر بهانه ای که شده، مثلا بحث توافق هسته ای، داشته باشد تا مقداری از فضای پر تنشی که در سطح بین المللی ایجاد کرده بکاهد.


حتی اگر بنا باشد ترامپ و دولت وی به موضع گیری های خصمانه خود بر علیه ایران ادامه دهند، بهترین راه برای پاسخ به این موضع گیری ها نمایش منطق ایران در سطح بین المللی خواهد بود و قطعا با توجه به موقعیتی که ترامپ ایجاد کرده ما نیز خواهیم توانست نه فقط صف بندی ها بر علیه خودمان را بشکنیم بلکه یک فضای پشتیبان برای خود ایجاد کنیم تا موریانه ها دور و بر ما جمع نشوند.:: بازدید از این مطلب : 618
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
75 هزار، تعداد کلاس های درسی در ایران است که هنوز به وسایل گرمایشی مناسب تجهیز نشده اند. یعنی به اندازه این رقم بزرگ و ترسناک، امکان تکرار حادثه تلخ شین آباد وجود دارد.
«ما شیفت صبح مدرسه بودیم. از اول بخاری مان مشکل داشت. یک روز وقتی رفتیم مدرسه، دیدیم سرایدار بخاری را دستکاری می کند و در آن نفت می ریزد. ما نشستیم سر کلاس، دیدیم بخاری سر و صدا می کند. معلم یکی از دوستان مان را فرستاد پارچه بیاورد. وقتی رفت بیرون یک دفعه صدای خیلی بلند و ترسناکی از بخاری آمد. ما هم ترسیدیم و فرار کردیم سمت در اما معلم نگذاشت بیرون برویم و گفت برگردید سر جای تان بنشینید. ما هم چون از معلم می ترسیدیم، گوش دادیم و برگشتیم سر جای مان.»
 
تا اینجای ماجرا را شمرده و پشت هم با صدای لطیف دخترکی 14 ساله تعریف می کند و با چند لحظه مکث ادامه می دهد: «بخاری آتش گرفت. چون نیمکت ها هم چوبی بود، همه چیز خیلی سریع آتش گرفت. یک بطری نفت کنار من بود و سر خورد و ریخت روی من. همه چیز آتش شد. دوتا از دوستان مان هم فوت کردند.»
  
آمنه، دخترکی از شین آباد، همه چیز را بعد از 4 سال دقیق به خاطر دارد. همه چیز از کلاسی که دخترهای چهارم دبستان در آن درس می خواندند و به خاطر بخاری های نفتی، بوی خون و آتش در آن آمیخته شد. آمنه درباره بطری نفتی که در دبستان کنار دست دختربچه ای 10 ساله قرار داشته، می گوید: «همیشه همان جا بود دیگر. می گذاشتند می گفتند هر وقت نفت بخاری خاری شد خودتان پرش کنید.»
 
تصاویر آن روز سرد سوزناک، به وضوح در ذهن آمنه نقش بسته و از خاطراتش محو نمی شود. او در درد و دل هایش از لحظه های آتش و سوختن چیزی نمی گوید و به لحظه های بعدی عبور می کند: «وقتی که کلاس آتش گرفت، آتش نشانی آمد اما چون حیاط مدرسه خیلی خیلی کوچک بود، نتوانست داخل بیاید. مردم آمدند و ما را نجات دادند.»
 
روایت آمنه، به لحظه های بعد از فاجعه می رسد: «چون امکانات پیرانشهر خوب نبود، حتی مریض را روی زمین می خواباندند. ما را فرستادند ارومیه، آنجا گفتند اینها بمیرند یا زنده بمانند، مسئولیتش با ما نیست. بعد ما را فرستادند تبریز. از آنجا هم رفتیم اصفهان. 4 ماه و نیم اصفهان بودیم. دکترهای اصفهان خیلی خوب بودند. آنجا حال مان خیلی بهتر شد.»
 
تاریخ روایت تلخ آمنه، به 15 آذر 91 می رسد. تاریخ تلخی که در آن 29 دانش آموز دچار سوختگی شدند. دو نفر جان شان را از دست دادند و انگشتان سه تا از بچه ها، قطع شد. دخترانی که در آستانه ورود به روزهای نوجوانی و فهم رازهای دخترانگی به سر می بردند و در یک روز پاییزی سرد، در روستایی از توابع پیرانشهر، شهر مرزی محروم، رویاهای شان در آتش سوخت، اما آمنه، دختر خوش صحبت شین آبادی، حالا که 4 سال از آن روزها گذشته می گوید: «راستش من زیبایی صورت دیگر برایم زیاد اهمیت ندارد. اذیت می شوم به هر حال خیلی سخت است. همین که مدام آن روزها یادمان می آید و از جلوی چشم های مان نمی رود سخت است اما به نظر من شخصیت آدم خیلی مهم تر است و باید کاری کنم که شخصیتم قشنگ باشد.»
 
تا پیش از این اتفاق پدر آمنه راننده تاکسی بود، بعد از آن اما برای رسیدگی به وضعیت دخترش، کارش را کنار گذاشت. به همین بهانه، وضعیت بخاری های نفتی در مدارس و حال این روزهای قربانی های نفتی شین آباد را پیگیری کرده است.
  
بخاری های نفتی امسال در مدارس چه کرده اند؟
 
در هفته های گذشته آتش بخاری های نفتی چندین بار زبانه کشیده است. البته بخت، با بچه های آن کلاس ها یار بوده است تا تلخی حادثه شین آبادی ها، تکرار نشود. فضل الله رشیدی، مدیرعامل سازمان آتش نشانی، شهرداری خرم آباد درباره حادثه 23 بهمن ماه می گوید: «بخاری نفتی مدرسه ابتدایی عصمت الله چوب تراش در روستای میان گلال شهرستان خرم آباد موجب وقوع آتش سوزی در این مدرسه شد. خوشبختانه این حادثه تلفات نداشت.»
 
این اتفاق در 23 بهمن ماه افتاد و چند روز پیش از آن در هفدهم بهمن نیز مشابه این حادثه در اسدآباد از توابع همدان اتفاق افتاده بود. رحمان سجادی، رییس آموزش و پرورش اسدآباد در این باره می گوید: «در این حادثه بر اثر نقص فنی سیستم سوخت رسانی بخاری نفتی در کلاس درس، آتش سوزی به وقوع پیوست و معلم و مدیر فداکار مدرسه بلافاصله، اقدام به مهار آتش و خارج کردن دانش آموزان از کلاس درس کردند. سیستم گرمایشی این مدرسه از نوع بخاری نفتی است و قرار بود تا پایان امسال طبق قول مدیریت نوسازی مدارس استان همدان با بخاری گازی و یا پکیج تعویض شود.»
 
بر اساس صحبت های او 62 مدرسه روستایی اسدآباد از بخاری نفتی استفاده می کنند و به تازگی 20 مدرسه به بخاری گازی تبدیل شده است. حالا نیز 42 مدرسه نفت سوز در معرض خطر هستند.
 
آذرماه نیز فاجعه ای در حال رخ دادن بود که معلم مدرسه از آن جلوگیری کرد. علیرضا ساقی، معلم مدرسه شهید کاتب در روستای حماملوی مشکین شهر، واقع در استان اردبیل، درباره این اتفاق توضیح می دهد: «پنج دانش آموز ابتدایی در کلاس درس بودند. ساعت 8:30 صبح بخاری نفتی کلاس منفجر شد. فقط به فکرم رسید که بخاری را از کلاس بیرون بیندازم و بعد بچه ها را خارج کنم.
  
بچه ها ترسیده بودند و فریاد می زدند من هم ماجرای مدرسه شین آباد را می دانستم اما هیچ وقت فکر نمی کردم که این اتفاق روزی در کلاس خودم رخ دهد. خوشبختانه غیر از کمی سوختگی روی دست ها و پیشانی صدمه جدی به من وارد نشد. معمولا سعی می کنند بخاری های سالم در مناطق محروم توزیع کنند اما هنوز معلوم نیست که بخاری کلاس ما چرا منفجر شد.»
 
وضعیت گرمایشی مدرسه های ایران چقدر بحرانی است؟
 
75 هزار، تعداد کلاس های درسی است که هنوز به وسایل گرمایشی مناسب تجهیز نشده اند. یعنی به اندازه این رقم بزرگ و ترسناک، امکان تکرار حادثه تلخ شین آباد وجود دارد. اگر میانگین هر کلاس درس 5 نفر در نظر گرفته شود، یعنی 375 هزار دانش آموزی که سر کلاس نشسته اند، سهمی از این خطر خفته در بخاری ها دارند.
 
مرتضی رییسی، رییس سازمان نوسازی مدارس کشور در این باره توضیح می دهد: «530 هزار کلاس درس در کشور داریم که حدود 200 هزار کلاس درس آن سال 92 با بخاری نفتی و گازی، تامین حرارت می شد. از سال 92 کار استانداردسازی این کلاس های درس شروع شده است تا بخاری های نفتی و گازی از کلاس درس خارج شوند و به جای آن سیستم حرارت مرکزی استفاده شود. 75 هزار کلاس همچنان با بخاری های نفتی و غیر ایمن گرم می شوند.»
 
رییسی با بیان این که طی سال های 92 و 93، 67 هزار کلاس درس استانداردسازی شده است، ادامه می دهد: «امسال نیز برنامه ریزی کرده ایم تا 40 هزار کلاس درس را استانداردسازی کنیم و برنامه آموزش و پرورش این است که در صورت تامین منابع و کمک دولت و مجلس در پایان سال 96 همه کلاس های درس که قابلیت استانداردسازی دارند، با بخاری های نفتی و گازی خداحافظی می کنند.»
 
در سال 92 کلاس هایی که با بخاری های نفتی و غیر ایمن گرم می شدند 311 هزار بود، یعنی تقریبا 40 درصد از کلاس های درس ما فاقد سیستم مناسب گرمایش بودند اما حالا 15 درصد از کلاس ها هنوز این مشکل را دارند. بر اساس صحبت های رییسی، اکثر کلاس هایی که همچنان از گرمایش ایمن محروم مانده اند در استان خراسان رضوی قرار دارند و بعد از آن استان های شمال غربی شامل آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل قرار دارند.
 


 
 
بابایی، مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان شمالی نیز می گوید: «هم اکنون 29 درصد از مدارس استان در قالب 2400 کلاس درس از بخاری نفتی کاربراتوری به منظور گرم کردن محیط خود استفاده می کنند.» اصلاح این وضعیت در این استان به 50 میلیون تومان بودجه نیاز دارد. البته تاکنون 700 میلیارد تومان در دولت یازدهم هزینه شده است و خداحافظی با بخاری های نفتی به 700 میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز دارد.
 
رییسی معاون عمرانی آموزش و پرورش در توضیح این اعتبارات به اعتماد می گوید: «تجهیز و ایمن سازی وضعیت تامین گرمای 15 درصد باقیمانده از کلاس های درس به 700 میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز دارد. اینکه باز هم به این میزان از اعتبار نیاز داریم به این خاطر است که قیمت ها افزایش پیدا کرده و دسترسی به کلاس های درس مورد نظر دشوار است. توان زیر پوشش قرار دادن این کلاس ها وجود دارد اما به خاطر کمبود اعتبارات نمی توان در کوتاه مدت به آن رسید.»
 
مجلسی ها نیز امسال 480 میلیارد تومان بودجه از محل عوارض گاز برای بحث نوسازی مدارس در نظر گرفته اند که از این میزان 400 میلیارد تومان تنها برای اصلاح سیستم گرمایشی مدارس صرف خواهد شد.
 
دخترکان شین آبادی این روزها چه حالی دارند؟
 
شین آباد به نمادی برای فاجعه بخاری نفتی تبدیل شده است و همه بررسی های آماری و تحقیقاتی نشان می دهد تکرار این حادثه از بیخ گوش 75 هزار مدرسه باقی مانده نیز دور نیست.
 
آمنه، یکی از دختران همین روستای شین آباد است که بخاری نفتی زیبایی اش را به کام آتش خود کشید. او از حال و رسیدگی به وضعیت این روزهایش گلایه دارد و می گوید: «وضعیت درمانی مان قبلا خوب بود. الان خیلی کند پیش می رود. قبلا هر سه ماه یک بار ما را عمل می کردند که همان یکی به اندازه دوتا عمل ارزش داشت. خیلی خوب تاثیرش مشخص می شد اما حالا اینطور نیست. این دفعه که دستم را عمل کردند، اصلا بدتر هم شد و پوستش کامل سیاه شده است.»
  
دختران شین آباد قبلا در بیمارستان خصوصی ساسان در تهران عمل می شدند اما حالا دو ماهی است که ادامه روند درمان شان به بیمارستان حضرت فاطمه زهرا در آذربایجان منتقل شده است. آمنه می گوید: «بیمارستان قبلی خصوصی بود و همه چیزش خوب بود اما چون هزینه اش خیلی زیاد بود به بیمارستان دولتی منتقل شدیم. الان دیگر خوب نیست.»
 
پزشک ها به دخترکان شین آبادی گفته اند تا 11 سال دیگر، با انجام جراحی های متعدد بهبودی و زیبایی کامل شان را به دست خواهند آورد. «البته بعضی بچه ها که انگشت های شان قطع شده باید در 17 سالگی عمل شوند.» آمنه مکثی می کند و ادامه می دهد: «من هم یکی از همان ها بودم. سه تا از انگشت هایم را از دست دادم.»
 
سهمگینی این حادثه انگار این بچه ها را زود بزرگ کرده است. لایه ای از بغض در صدای آمنه می نشیند و ادامه می دهد: «شاید دولت یا خیلی ها می خواهند این حادثه فراموش شود ولی ما نمی گذاریم. ما می خواهیم حرف بزنیم. نمی گذاریم مثل بچه های روستای درودزن شود که ماجرای آنها فراموش شد. هر سال که کنگره سوختگی می روم، آنها را می بینم. فکر نکنم روند درمان آنها مثل ما خوب باشد. ما پدر و مادرهای مان خیلی برای مان زحمت می کشند و پیگیر هستند.»
 
یوسف راک، پدر آمنه، مردی است که فارسی را با لهجه ای کردی حرف می زند و از زمانی که دخترش دچار این حادثه شده، دیگر نتوانسته است کار کند. آنها هفته ای یک بار باید از پیرانشهر به تهران بیایند و همین مسئله امکان فعالیت شغلی را از او گرفته است.
 
پدر آمنه نیز از روند دو ماه اخیر گلایه دارد و می گوید: «درمان های بچه ها عقب افتاده است. هر جا می رویم می گویند پول های شان هنوز واریز نشده. برای درمان کل این بچه ها باید یک میلیارد و 500 میلیون تومان هزینه پرداخت شود. بیمارستان می گوید هنوز 500 میلیون تومان از دولت طلب دارد. بعضی ها می گویند وزارت بهداشت بودجه نمی دهد. وزارت بهداشت هم می گوید از جای دیگری بودجه به آنها نرسیده است.»
 
پدر آمنه مثل خود او، از تعویض بیمارستان گلایه دارد: «در بیمارستان دولتی اینجا که عمل می کنند، اصلا خوب نیست. پوست دست بچه کاملا سیاه شده است. البته دولت واقعا کمک می کند. هر ماه به بچه ها 920 هزار تومان مستمری می دهد. من واقعا از دکتر نوبخت متشکرم. ایشان خیلی خوب هوای همه خانواده ها را دارند و رسیدگی می کنند.»
 
تلخی حادثه 4 سال گذشته، هنوز برای شین آبادی ها زنده است. پدر آمنه با لحنی دردمند می گوید: «من هر بار تا چشمم به آمنه می افتد، احساس می کنم همان لحظه ای را می بینم که مدرسه آتش گرفته است.»
مطالب مرتبط
75 هزار، تعداد کلاس های درسی در ایران است که هنوز به وسایل گرمایشی مناسب تجهیز نشده اند. یعنی به اندازه این رقم بزرگ و ترسناک، امکان تکرار حادثه تلخ شین آباد وجود دارد.
«ما شیفت صبح مدرسه بودیم. از اول بخاری مان مشکل داشت. یک روز وقتی رفتیم مدرسه، دیدیم سرایدار بخاری را دستکاری می کند و در آن نفت می ریزد. ما نشستیم سر کلاس، دیدیم بخاری سر و صدا می کند. معلم یکی از دوستان مان را فرستاد پارچه بیاورد. وقتی رفت بیرون یک دفعه صدای خیلی بلند و ترسناکی از بخاری آمد. ما هم ترسیدیم و فرار کردیم سمت در اما معلم نگذاشت بیرون برویم و گفت برگردید سر جای تان بنشینید. ما هم چون از معلم می ترسیدیم، گوش دادیم و برگشتیم سر جای مان.»
 
تا اینجای ماجرا را شمرده و پشت هم با صدای لطیف دخترکی 14 ساله تعریف می کند و با چند لحظه مکث ادامه می دهد: «بخاری آتش گرفت. چون نیمکت ها هم چوبی بود، همه چیز خیلی سریع آتش گرفت. یک بطری نفت کنار من بود و سر خورد و ریخت روی من. همه چیز آتش شد. دوتا از دوستان مان هم فوت کردند.»
  
آمنه، دخترکی از شین آباد، همه چیز را بعد از 4 سال دقیق به خاطر دارد. همه چیز از کلاسی که دخترهای چهارم دبستان در آن درس می خواندند و به خاطر بخاری های نفتی، بوی خون و آتش در آن آمیخته شد. آمنه درباره بطری نفتی که در دبستان کنار دست دختربچه ای 10 ساله قرار داشته، می گوید: «همیشه همان جا بود دیگر. می گذاشتند می گفتند هر وقت نفت بخاری خاری شد خودتان پرش کنید.»
 
تصاویر آن روز سرد سوزناک، به وضوح در ذهن آمنه نقش بسته و از خاطراتش محو نمی شود. او در درد و دل هایش از لحظه های آتش و سوختن چیزی نمی گوید و به لحظه های بعدی عبور می کند: «وقتی که کلاس آتش گرفت، آتش نشانی آمد اما چون حیاط مدرسه خیلی خیلی کوچک بود، نتوانست داخل بیاید. مردم آمدند و ما را نجات دادند.»
 
روایت آمنه، به لحظه های بعد از فاجعه می رسد: «چون امکانات پیرانشهر خوب نبود، حتی مریض را روی زمین می خواباندند. ما را فرستادند ارومیه، آنجا گفتند اینها بمیرند یا زنده بمانند، مسئولیتش با ما نیست. بعد ما را فرستادند تبریز. از آنجا هم رفتیم اصفهان. 4 ماه و نیم اصفهان بودیم. دکترهای اصفهان خیلی خوب بودند. آنجا حال مان خیلی بهتر شد.»
 
تاریخ روایت تلخ آمنه، به 15 آذر 91 می رسد. تاریخ تلخی که در آن 29 دانش آموز دچار سوختگی شدند. دو نفر جان شان را از دست دادند و انگشتان سه تا از بچه ها، قطع شد. دخترانی که در آستانه ورود به روزهای نوجوانی و فهم رازهای دخترانگی به سر می بردند و در یک روز پاییزی سرد، در روستایی از توابع پیرانشهر، شهر مرزی محروم، رویاهای شان در آتش سوخت، اما آمنه، دختر خوش صحبت شین آبادی، حالا که 4 سال از آن روزها گذشته می گوید: «راستش من زیبایی صورت دیگر برایم زیاد اهمیت ندارد. اذیت می شوم به هر حال خیلی سخت است. همین که مدام آن روزها یادمان می آید و از جلوی چشم های مان نمی رود سخت است اما به نظر من شخصیت آدم خیلی مهم تر است و باید کاری کنم که شخصیتم قشنگ باشد.»
 
تا پیش از این اتفاق پدر آمنه راننده تاکسی بود، بعد از آن اما برای رسیدگی به وضعیت دخترش، کارش را کنار گذاشت. به همین بهانه، وضعیت بخاری های نفتی در مدارس و حال این روزهای قربانی های نفتی شین آباد را پیگیری کرده است.
  
بخاری های نفتی امسال در مدارس چه کرده اند؟
 
در هفته های گذشته آتش بخاری های نفتی چندین بار زبانه کشیده است. البته بخت، با بچه های آن کلاس ها یار بوده است تا تلخی حادثه شین آبادی ها، تکرار نشود. فضل الله رشیدی، مدیرعامل سازمان آتش نشانی، شهرداری خرم آباد درباره حادثه 23 بهمن ماه می گوید: «بخاری نفتی مدرسه ابتدایی عصمت الله چوب تراش در روستای میان گلال شهرستان خرم آباد موجب وقوع آتش سوزی در این مدرسه شد. خوشبختانه این حادثه تلفات نداشت.»
 
این اتفاق در 23 بهمن ماه افتاد و چند روز پیش از آن در هفدهم بهمن نیز مشابه این حادثه در اسدآباد از توابع همدان اتفاق افتاده بود. رحمان سجادی، رییس آموزش و پرورش اسدآباد در این باره می گوید: «در این حادثه بر اثر نقص فنی سیستم سوخت رسانی بخاری نفتی در کلاس درس، آتش سوزی به وقوع پیوست و معلم و مدیر فداکار مدرسه بلافاصله، اقدام به مهار آتش و خارج کردن دانش آموزان از کلاس درس کردند. سیستم گرمایشی این مدرسه از نوع بخاری نفتی است و قرار بود تا پایان امسال طبق قول مدیریت نوسازی مدارس استان همدان با بخاری گازی و یا پکیج تعویض شود.»
 
بر اساس صحبت های او 62 مدرسه روستایی اسدآباد از بخاری نفتی استفاده می کنند و به تازگی 20 مدرسه به بخاری گازی تبدیل شده است. حالا نیز 42 مدرسه نفت سوز در معرض خطر هستند.
 
آذرماه نیز فاجعه ای در حال رخ دادن بود که معلم مدرسه از آن جلوگیری کرد. علیرضا ساقی، معلم مدرسه شهید کاتب در روستای حماملوی مشکین شهر، واقع در استان اردبیل، درباره این اتفاق توضیح می دهد: «پنج دانش آموز ابتدایی در کلاس درس بودند. ساعت 8:30 صبح بخاری نفتی کلاس منفجر شد. فقط به فکرم رسید که بخاری را از کلاس بیرون بیندازم و بعد بچه ها را خارج کنم.
  
بچه ها ترسیده بودند و فریاد می زدند من هم ماجرای مدرسه شین آباد را می دانستم اما هیچ وقت فکر نمی کردم که این اتفاق روزی در کلاس خودم رخ دهد. خوشبختانه غیر از کمی سوختگی روی دست ها و پیشانی صدمه جدی به من وارد نشد. معمولا سعی می کنند بخاری های سالم در مناطق محروم توزیع کنند اما هنوز معلوم نیست که بخاری کلاس ما چرا منفجر شد.»
 
وضعیت گرمایشی مدرسه های ایران چقدر بحرانی است؟
 
75 هزار، تعداد کلاس های درسی است که هنوز به وسایل گرمایشی مناسب تجهیز نشده اند. یعنی به اندازه این رقم بزرگ و ترسناک، امکان تکرار حادثه تلخ شین آباد وجود دارد. اگر میانگین هر کلاس درس 5 نفر در نظر گرفته شود، یعنی 375 هزار دانش آموزی که سر کلاس نشسته اند، سهمی از این خطر خفته در بخاری ها دارند.
 
مرتضی رییسی، رییس سازمان نوسازی مدارس کشور در این باره توضیح می دهد: «530 هزار کلاس درس در کشور داریم که حدود 200 هزار کلاس درس آن سال 92 با بخاری نفتی و گازی، تامین حرارت می شد. از سال 92 کار استانداردسازی این کلاس های درس شروع شده است تا بخاری های نفتی و گازی از کلاس درس خارج شوند و به جای آن سیستم حرارت مرکزی استفاده شود. 75 هزار کلاس همچنان با بخاری های نفتی و غیر ایمن گرم می شوند.»
 
رییسی با بیان این که طی سال های 92 و 93، 67 هزار کلاس درس استانداردسازی شده است، ادامه می دهد: «امسال نیز برنامه ریزی کرده ایم تا 40 هزار کلاس درس را استانداردسازی کنیم و برنامه آموزش و پرورش این است که در صورت تامین منابع و کمک دولت و مجلس در پایان سال 96 همه کلاس های درس که قابلیت استانداردسازی دارند، با بخاری های نفتی و گازی خداحافظی می کنند.»
 
در سال 92 کلاس هایی که با بخاری های نفتی و غیر ایمن گرم می شدند 311 هزار بود، یعنی تقریبا 40 درصد از کلاس های درس ما فاقد سیستم مناسب گرمایش بودند اما حالا 15 درصد از کلاس ها هنوز این مشکل را دارند. بر اساس صحبت های رییسی، اکثر کلاس هایی که همچنان از گرمایش ایمن محروم مانده اند در استان خراسان رضوی قرار دارند و بعد از آن استان های شمال غربی شامل آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل قرار دارند.
 


 
 
بابایی، مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان شمالی نیز می گوید: «هم اکنون 29 درصد از مدارس استان در قالب 2400 کلاس درس از بخاری نفتی کاربراتوری به منظور گرم کردن محیط خود استفاده می کنند.» اصلاح این وضعیت در این استان به 50 میلیون تومان بودجه نیاز دارد. البته تاکنون 700 میلیارد تومان در دولت یازدهم هزینه شده است و خداحافظی با بخاری های نفتی به 700 میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز دارد.
 
رییسی معاون عمرانی آموزش و پرورش در توضیح این اعتبارات به اعتماد می گوید: «تجهیز و ایمن سازی وضعیت تامین گرمای 15 درصد باقیمانده از کلاس های درس به 700 میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز دارد. اینکه باز هم به این میزان از اعتبار نیاز داریم به این خاطر است که قیمت ها افزایش پیدا کرده و دسترسی به کلاس های درس مورد نظر دشوار است. توان زیر پوشش قرار دادن این کلاس ها وجود دارد اما به خاطر کمبود اعتبارات نمی توان در کوتاه مدت به آن رسید.»
 
مجلسی ها نیز امسال 480 میلیارد تومان بودجه از محل عوارض گاز برای بحث نوسازی مدارس در نظر گرفته اند که از این میزان 400 میلیارد تومان تنها برای اصلاح سیستم گرمایشی مدارس صرف خواهد شد.
 
دخترکان شین آبادی این روزها چه حالی دارند؟
 
شین آباد به نمادی برای فاجعه بخاری نفتی تبدیل شده است و همه بررسی های آماری و تحقیقاتی نشان می دهد تکرار این حادثه از بیخ گوش 75 هزار مدرسه باقی مانده نیز دور نیست.
 
آمنه، یکی از دختران همین روستای شین آباد است که بخاری نفتی زیبایی اش را به کام آتش خود کشید. او از حال و رسیدگی به وضعیت این روزهایش گلایه دارد و می گوید: «وضعیت درمانی مان قبلا خوب بود. الان خیلی کند پیش می رود. قبلا هر سه ماه یک بار ما را عمل می کردند که همان یکی به اندازه دوتا عمل ارزش داشت. خیلی خوب تاثیرش مشخص می شد اما حالا اینطور نیست. این دفعه که دستم را عمل کردند، اصلا بدتر هم شد و پوستش کامل سیاه شده است.»
  
دختران شین آباد قبلا در بیمارستان خصوصی ساسان در تهران عمل می شدند اما حالا دو ماهی است که ادامه روند درمان شان به بیمارستان حضرت فاطمه زهرا در آذربایجان منتقل شده است. آمنه می گوید: «بیمارستان قبلی خصوصی بود و همه چیزش خوب بود اما چون هزینه اش خیلی زیاد بود به بیمارستان دولتی منتقل شدیم. الان دیگر خوب نیست.»
 
پزشک ها به دخترکان شین آبادی گفته اند تا 11 سال دیگر، با انجام جراحی های متعدد بهبودی و زیبایی کامل شان را به دست خواهند آورد. «البته بعضی بچه ها که انگشت های شان قطع شده باید در 17 سالگی عمل شوند.» آمنه مکثی می کند و ادامه می دهد: «من هم یکی از همان ها بودم. سه تا از انگشت هایم را از دست دادم.»
 
سهمگینی این حادثه انگار این بچه ها را زود بزرگ کرده است. لایه ای از بغض در صدای آمنه می نشیند و ادامه می دهد: «شاید دولت یا خیلی ها می خواهند این حادثه فراموش شود ولی ما نمی گذاریم. ما می خواهیم حرف بزنیم. نمی گذاریم مثل بچه های روستای درودزن شود که ماجرای آنها فراموش شد. هر سال که کنگره سوختگی می روم، آنها را می بینم. فکر نکنم روند درمان آنها مثل ما خوب باشد. ما پدر و مادرهای مان خیلی برای مان زحمت می کشند و پیگیر هستند.»
 
یوسف راک، پدر آمنه، مردی است که فارسی را با لهجه ای کردی حرف می زند و از زمانی که دخترش دچار این حادثه شده، دیگر نتوانسته است کار کند. آنها هفته ای یک بار باید از پیرانشهر به تهران بیایند و همین مسئله امکان فعالیت شغلی را از او گرفته است.
 
پدر آمنه نیز از روند دو ماه اخیر گلایه دارد و می گوید: «درمان های بچه ها عقب افتاده است. هر جا می رویم می گویند پول های شان هنوز واریز نشده. برای درمان کل این بچه ها باید یک میلیارد و 500 میلیون تومان هزینه پرداخت شود. بیمارستان می گوید هنوز 500 میلیون تومان از دولت طلب دارد. بعضی ها می گویند وزارت بهداشت بودجه نمی دهد. وزارت بهداشت هم می گوید از جای دیگری بودجه به آنها نرسیده است.»
 
پدر آمنه مثل خود او، از تعویض بیمارستان گلایه دارد: «در بیمارستان دولتی اینجا که عمل می کنند، اصلا خوب نیست. پوست دست بچه کاملا سیاه شده است. البته دولت واقعا کمک می کند. هر ماه به بچه ها 920 هزار تومان مستمری می دهد. من واقعا از دکتر نوبخت متشکرم. ایشان خیلی خوب هوای همه خانواده ها را دارند و رسیدگی می کنند.»
 
تلخی حادثه 4 سال گذشته، هنوز برای شین آبادی ها زنده است. پدر آمنه با لحنی دردمند می گوید: «من هر بار تا چشمم به آمنه می افتد، احساس می کنم همان لحظه ای را می بینم که مدرسه آتش گرفته است.»
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 642
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
عضوکمیسیون شوراها از بررسی پرونده اختلاس ۵۰ هزار میلیارد تومانی یک بانک خصوصی در مجلس خبرداد.
خبرگزاری خانه ملت: عضوکمیسیون شوراها از بررسی پرونده اختلاس ۵۰ هزار میلیارد تومانی یک بانک خصوصی در مجلس خبرداد.
 
امیر خجسته  در خصوص مبارزه مجلس یا مفاسد اقتصادی و اداری، اظهار داشت: مجلس به موضوع صندوق ذخیره فرهنگیان ورود پیدا کرده و همچنین 30 نفر از اعضای شبکه‌های بزرگ اقتصادی که بانک‌هایی مانند بانک سرمایه و بانک دی را غارت کرده بودند، شناسایی کرده است.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به عنوان رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری به این موضوعات ورود پیدا کرده‌ام، بیان کرد: در حال حاضر بالغ بر 3 هزار میلیارد تومان از صندوق ذخیره فرهنگیان بازگردانده شده است و مبالغ سنگین دیگری نیز در حال بازگشت است و به طور جدی در تلاش هستیم تا 12 هزار میلیارد دیگر نیز به بیت‌المال بازگردانده شود.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نهزاران میلیارد تومان به جهت مشکلاتی که در سیستم‌های اقتصادی بنیاد شهید وجود دارد به بیت المال بازگردانده شده است.

خجسته با بیان اینکه اولویت ما بازگرداندن اموال به غارت رفته است و پس از آن اقدامات لازم در قبال متخلفان انجام می‌شود، متذکر شد: همانطور که در بنیاد شهید اموال را بازگرداندیم، اموال صندوق ذخیره فرهنگیان را نیز باز می‌گردانیم، افرادی که این اموال را به غارت برده‌اند در اختیار قوه قضائیه هستند.

وی افزود: مجلس، تمام بانک‌های خصوصی را در تیررس نظارت خود قرار داده و به طور جد فعالیت آن‌ها را پیگیری می‌کند، علی رغم اینکه گفته شد این بانک‌ها خصوصی هستند ولی مجلس بر اساس اصل 86 قانون اساسی می‌تواند به این موضوع ورود پیدا کند.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در یکی از بانک‌های خصوصی بازگرداندن 50 هزار میلیارد تومان به بیت‌المال در تیررس قرار دارد، گفت: چند بانک خصوصی دیگر توسط مجلس رصد می‌شود، همچنین نمایندگان مردم بر بانک‌های دولتی نیز نظارت می‌کنند.

خجسته ادامه داد: در حال حاضر موضوع 50 هزار میلیارد تومان در دست بررسی است که بعدا نتایج آن اعلام می‌شود و مسئولان این امر باید اعلام کنند که این مبلغ به کجا رفته است.
 


:: بازدید از این مطلب : 474
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
آیت‌ الله احمد جنتی در در دومین اجلاسیه خبرگان گفت: در حال حاضر مشکلات زیادی داریم اعم از مشکلات سیاسی و فرهنگی ولی بیکاری مشکلی است که دامن‌گیر عده زیادی شده است چه کسی در مقابل این‌ها مسئول است.

آیت‌الله احمد جنتی رییس مجلس خبرگان در دومین اجلاسیه خبرگان سخنرانی خود را با بیان اینکه مجلس خبرگان از بزرگترین ارکان نظام جمهوری اسلامی است، آغاز کرد و گفت: دلیل آن این است که سر و کار مجلس با رهبری است که همه آرمان‌های دیگر وابسته به این بزرگوار هستند.

او افزود: این مجلس و نهاد از مسئولیت‌های بالایی برخوردار است و کسانی که این سمت را پذیرفته‌اند مسئولیت بالایی دارند. این مسئولیت سنگینی است که باید در آن زمان را در نظر داشت. در هر زمان شرایطی است که التزام به آن لازم است و همه باید اندیشه حضور در این صحنه‌ها را داشته باشیم و پا به پای رهبری عمل کنیم و مطالبی که مطرح می‌کنند را دنبال کنیم.

رییس مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد:‌ من به درگاه خدا شکر می‌کنم که خدا این نعمت را به ما بعد از امام عطا کرد و کسی را در مقام رهبری گماشت که از هر جهت شایستگی این سمت را دارد و راه امام را با شجاعت و قوت و استقامت ادامه می‌دهد ما هم باید این راه را ادامه دهیم.

او با اشاره به اینکه شرایط ما هم از لحاظ داخلی و هم خارجی ویژه است و باید وظایف خود را در این شرایط بشناسیم، یادآور شد: من می‌خواهم بر همان چیزی که رهبری گفتند که خبرگان باید انقلابی بماند و انقلابی عمل کند، تاکید کنم. ایشان درباره مجلس و حوزه علمیه هم فرمودند باید انقلابی باشند. موارد دیگری هم بوده که ایشان این تعبیر را به کار برده‌اند.

آیت‌الله جنتی ادامه داد: انقلابی بودن را باید معنی کنیم و ببینیم این انقلابی بودن چه شرایطی دارد. من در یک جمله بخواهم بگویم انقلابی یعنی چی یعنی اسلام ناب محمدی داشتن. یعنی قرآنی بودن و علوی بودن و غدیری بودن و عاشورایی بودن یعنی دفاع از ارزش‌های اسلام و جهاد فی سبیل‌الله یعنی موضع‌گیری در هر مناسبتی در مقابل دشمنان داخل و خارج، یعنی هیهات من ذله، یعنی سیره و وصایا و راه امام، یعنی نهج البلاغه، یعنی حمایت از مستضعف و محروم و مقابله با ظالم و دفاع از مظلوم، یعنی با دوستان دوستی کردن و با دشمنان دشمنی کردن، یعنی همان روشی که پیامبر با دشمنان داشت.

او با تاکید بر اینکه راه اسلام راه مبارزه با دشمن است، گفت: این راهی است که باید در هر صحنه با قدرت در مسیر آن پیش رفت.

رییس مجلس خبرگان رهبری همزمان  با ورود رییس‌جمهور به مجلس خبرگان گفت: ما الان مشکلات زیادی در مملکت داریم عمدتا در معیشت. فقر فاحش گریبان‌گیر مردم است و بیکاری و مساله اشتغال موضوع ماست. این‌ها دردهایی است که باید برای درمان آن کار کنیم هر جا می‌رویم جوانی را می‌بینیم شایسته و آراسته که می‌گوید من کار ندارم. ببینید این معضلات چه عوارضی دارد. یک فرد بیکار اگر متاهل هم باشد نان ندارد بخورد و زن و بچه‌اش گرسنه‌اند و از خانه بیرون می‌رود و سرگردان است و چشم زن و بچه‌اش به دست اوست که خالی است. این‌ها دردهای بزرگی است که داریم این‌ها مسائلی است که امام علی(ع) را رنج می داد.

او افزود: امام علی(ع) می‌گفت من نمی‌توانم آرام باشم. هیچ وقت یک قرص نان درست نداشت بخورد. در حال حاضر مشکلات زیادی داریم اعم از مشکلات سیاسی و فرهنگی ولی بیکاری مشکلی است که دامن‌گیر عده زیادی شده است چه کسی در مقابل این‌ها مسئول است. مسائل سیاسی ما هم سر جای خودش است، مساله فتنه سر جایش است.

جنتی یادآور شد: مساله فتنه را نباید سبک گرفت این مساله دوم است حتی اگر اول نباشد. چه کسی باید به مردم بفهماند فتنه چه بوده و از کجا نشات گرفته و الان چه وضعیتی دارد و خاموش نشده حتی عده‌ای دوباره به دنبال آن هستند. چه کسی باید بفهماند فتنه به دنبال نابودی اسلام است نه نظام. البته این نظام هم برای اسلام است دشمنی امروز آمریکا با ما هم دشمنی با اسلام است. این‌ها سیلی از اسلام خوردند و می‌خواستند با فتنه، اسلام را براندازی کنند.

او گفت: این مدتی برخی مملکت را به آشوب کشیدند خدا خواست سر جایشان نشستند و مردم آنها را از صحنه طرد کردند ولی بیکار نشستند. الان مواردی در نظام اسلامی هست که فتنه‌گرها پست‌هایی دارند و می‌بینید چطور با جوانان ما برخورد می‌کنند. این‌ها آشتی ملی را مطرح می‌کنند یعنی چه یعنی ما هر بلایی سر مردم آوردیم، امروز ما را بپذیرید ما می‌خواهیم برای پست‌های مدیریتی اقدام کنیم.:: بازدید از این مطلب : 494
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
سیاست های ترامپ نباید خیلی فرق چندانی با اوباما بکند و در حقیقت این دوره را باید دوره سوم اوباما نامید.

فرانت پیج مگزین در گزارشی با عنوان، دوره ترامپ در حقیقت دوره سوم ترامپ می باشد نوشت: سیاست های ترامپ نباید خیلی فرق چندانی با اوباما بکند و در حقیقت این دوره را باید دوره سوم اوباما نامید.

 

این مجله آمریکایی افزود: دیگر تهدیدات جدی که در زمان جرج بوش متوجه تهران بود، تکرار نخواهد شد و در اصل باید گفت سیاست های جمهوری خواهان و روند آنها رو به زوال است.

 

با امضای برجام، بسیاری از شهروندان آمریکایی نیز نگرش متفاوتی در مورد ایران پیدا کرده اند و در حال حاضر باید گفت بعید است که ترامپ هم سیاست های تهاجمی را در مورد ایران برگزیند.

 

این مجله آمریکایی افزود: هرچند که ترامپ توافق هسته ای ایران را به شدت بد توصیف کرد و خواهان پاره کردن آن بود، اما هنوز خبری از برهم خوردن برجام به گوش نمی رسد.

سایه دولت اوباما همچنان بر روی دولت ترامپ می باشد و در صورتی که ترامپ نتواند این روند را تغییر دهد باید گفت جمهوری خواهان در خطر جدی هستند.
 


:: بازدید از این مطلب : 554
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
یک سازمان نظارت بر حریم خصوصی در هلند پس از هفت ماه تحقیق و بررسی بررسی گفت: اقدام گوگل در راستای دستیابی به اطلاعات شخصی از خدمات ابری مختلف نقض قوانین حفاظت از اطلاعات هلند است.


به گزارش فاوانیوز از مهر، سازمان حفاظت از اطلاهات هلند یا DPA از گوگل خواست تا با شرکت در یک جلسه به نگرانیهای این سازمان پاسخ دهد.

قرار است پس از این جلسه تصمیمی علیه خدمات ابری این شرکت جستجو و تبلیغ اینترنتی اتخاذ شود که این تصمیم شامل جریمه خواهد بود.

گوگل در رابطه با نتایج تحقیقات این سازمان هلند اظهار داشت که با پردازش اطلاعات شخصی کاربران خود، خدمات خاصی را برای آنها فراهم می کند.

گوگل طی بیانیه ای گفت: ما در سیاستهای حریم خصوصی خود به قوانین اروپایی احترام می گذاریم، این سیاستها به ما این امکان را می دهد که خدمات ساده تر و موثرتری ارائه کنیم. ما کاملا با سازمان حفاظت از اطلاعات هلند در این رابطه همکاری کرده ایم و این همکاری را ادامه خواهیم داد.

تصمیم هلندی ها موجب شده که این نگرانی در باره حجم اطلاعات شخصی در خدمات به اصطلاح ابریدر اروپا منعکس شود. اطلاعات در خدمات ابری از طریق اینترنت ذخیره می شود و به افراد کنترل اندکی روی اطلاعات شخصی خود می دهد.

فعالان ستادهای حمایت از حریم خصوصی همچنین به اسنادی اشاره کرده اند که توسط ادوارد اسنودن پیمانکار سازمان امنیت ملی و تکنسین سابق سیاه افشا شده که نشان می دهد خدمات جاسوسی آمریکا به اطلاعات ذخیره شده در خدمات ابری دسترسی دارند.

جیکوب کوهنستام رئیس سازمان حفاظت از اطلاعات هلند گفت: گوگل یک سایت نامرئی را از اطلاعات شخصی ما اداره می کند و این کار براساس قانون ممنوع است.
 
 

برچسب ها: حریم خصوصی ، هلند ، اطلاعات ، گوگل ، خبرنو ، خبر نو:: بازدید از این مطلب : 605
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
اولین باری که به یک گروه وایبری دعوت شدم برمی‌گردد به بهمن سال گذشته،
اولین باری که به یک گروه وایبری دعوت شدم برمی‌گردد به بهمن سال گذشته، موضوع گروه شرکت در یک مهمانی بود، آدمها به سرعت در گروه اضافه می‌شدند، آدم‌هایی که نه من می‌شناختمشان و نه متوجه می‌شدم از طریق چه کسی اضافه می‌شوند، سیل عکس‌ها و شماره‌ها و صدای نوتیفیکیشن وایبر بود که روانه می‌شد.
 
از آن تاریخ به بعد گروه‌های وایبری بخشی از ارتباطات روزانه‌ام شد، گروه همکاران، گروه دوستان، هم‌مدرسه‌ای‌ها، هم محله‌ای‌ها، خانواده، گروه‌های تخصصی‌تر برای بحث در مورد موضوعات خاص و…حجم بزرگی از حافظه گوشی همراه پر شد از عکس‌ها و ویدئوهای وایبری، از آدمهایی که در بیشتر مواقع نمی‌دانستم چه کسانی هستند و مثلا چرا فلان موضوع برایشان آنقدر جذاب بوده که برای گروهی از آدمها بفرستند. اولین سوالی که در این مدت از خودم پرسیدم این بود که «وایبر» به عنوان یک «شبکه اجتماعی متفاوت و پویا» دقیقا جای چه چیزی را پر کرده است؟
 
 می‌گویم «پرکرده است» چون فکر میکنم یک جای خالی بود که وایبر به سرعت آن را گرفت، برای خودش جایی باز نکرد، ناگهان همه‌گیر شد و حالا هر روز کنار هرکسی در مترو یا اتوبوس هم بایستی صدای نوتیفیکیشن وایبر است که می‌آید و سرهایی که در میان پیام‌های رنگ و وارنگ وایبر می‌چرخند. سوال بعدی این بود که محتوایی که وایبر منتقل می‌کند از کجا می‌آید و نشان‌دهنده چیست؟
 
 آیا می‌شود به صرف بررسی محتوای رد و بدل شده در وایبر ارزیابی سریعی از مطلوبات یا نیازهای ارتباطی و اجتماعی آدمهای ایرانی داشت؟ این ده مورد، مسائلی است که در این چند ماه به مرور به آنها فکر کرده‌ام شاید بشود به این لیست ده یا دهها مورد دیگر هم اضافه کرد.
 
۱- آیا وایبر جای خالی ارتباطاتی که نداریم را پر می‌کند؟ محیط اجتماعی فعلی (جاری/ایران) به شکلی است که هیچ فضایی برای ارتباطات اجتماعی تصادفی وجود ندارد، نقشی که شاید قدیم‌ترها بازار و سرگذر بر عهده داشتند و در کشورهای دیگر امروز کافه و بار آن را بر عهده دارند. محیط‌های اجتماعی بسته و تفکیک‌شده که دنیای اجتماعی آدم‍ها را به محیط کار، خانه-چهاردیواری، بخش مجردی، بخش خانواده و یا حتی محیط‌های تفکیک شده جنسیتی در وسایل حمل و نقل تا پارک و سینما تقسیم می‌کند و تا حد زیادی حتی آن را هم محدود و مدیریت می‌کند، هیچ فضایی برای تنفس آدمها، برای برقراری ارتباطات گاه و بیگاه و اصلا تصادفی آنها باز نمی‌گذارد. وایبر مثل چتری مجازی این جایگاه را پر می‌کند، آدمها را به هم وصل می‌کند و برای آنها فرصت معاشرت فراهم می‌کند.
 
۲- آیا ما تا این حد سکسیست هستیم؟ اولین دفعاتی که پیغام‌های سکسیستی را روی گوشی موبایلم و از کسانی که می‌شناختم دیدم، باور نمی‌کردم، دفعات بعدی عصبانی بودم و یکی دو بار دعوا کردم، اما به تدریج آنقدر تکرار شد که برایم این سوال مطرح شد که آیا واقعا ما تا این اندازه سکسیست هستیم؟ پیامهایی که هر بار با موضوع خنگی دختران، خشونت‌هایی که به نظر فرستنده بامزه می‌رسید، تکرار کلیشه‌های جنسیتی در قالب طنز یا پیام‌های پند و اندرز در گروه‌های وایبری این شک را برایم به وجود آورد که شاید ما در بعضی زمینه‌ها نه تنها پیش نرفتیم که فرو رفتیم. خندیدن به هر قیمتی و به هر چیزی قهقرایی بود که تصورش روزهای اول برایم سخت بود و این روزها امیدی برای بیرون رفتن از آن ندارم.
 
۳- چرا گفته‌های آدم‌های معروف را تکرار می‌کنیم؟ بعد از فیس‌بوک، وایبر دومین شبکه اجتماعی است که گفته‌هایی از آدم‌های مشهور در آن به وفور به اشتراک گذاشته می‌شود، این پیامها از «امیدواری به زندگی» تا «توصیه رفاقت»، «نادیده گرفتن دنیا»، «چگونه شاد باشید؟» گسترده است. بیشتر وقتها نمی‌شود نسبت بین فرستنده و متن را به درستی دریافت؟ آیا این گفته‌ها که اینقدر بین کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران محبوب هستند در واقعیت رفتاری آنها هم تغییری ایجاد می‌کند؟ اصلا میان آن طنز سکسیسیتی و این گفته‌های انسان‌دوستانه و برابری‌طلب چه نسبتی برقرار است؟
 
۴- آیا از برقراری هر شکلی از رابطه اجتماعی ناتوانیم؟ ما دوستان نزدیکی بودیم، تا قبل از گروه وایبری «دوستان» از هم حال و احوالی می‌پرسیدیم یا گپ می‌زدیم. روزی که گروه دوستان را در وایبر درست کردیم فکر کردیم که این ارتباط بیشتر می‌شود، از حال هم بیشتر خبر خواهیم داشت و با هم در مورد مسائل مختلی گپ خواهیم زد؛ اما اینطور نشد، گروه بعد از مدتی تبدیل به محل رد و بدل شدن جک‌های روزانه، اخبار و در بیشتر موارد سکوت‌های طولانی شد، این اتفاقی بود که برای گروه همکاران، دوستان دیگر و حتی گروه‌های تخصصی‌تر هم افتاد. گاهی سلام و علیکی و رد و بدل کردن اطلاعاتی که در بسیاری مواقع با رگبار جک و پیام‌های عمومی دیگر قطع می‌شوند، گم می‌شوند، ارتباطی شکل نمی‌گیرد.
 
۵- حرفی برای گفتن نداریم؟ همیشه فکر میکردم که ما آدمهایی هستیم محروم از فضاهایی که دیالوگ در آن شکل بگیرد، وقتی با گروههای وایبری روبرو شدم تصورم این بود که این فضای مجازی در حدی قادر است این فضا را بسازد، اما سوالم امروز این است که آیا واقعا ما حرفی برای گفتن داریم؟ یا تصور من از ابتدا اشتباه بود
 
۶- در آرزوی یافتن شخص مورد نظر؟ شما هم حتما تجربه‌هایی نظیر این را دارید که کسی را که هرگز یک بار هم ندیده‌اید و دیالوگی نداشته‌اید تنها به دلیل بودن در یک گروه فکر کند شما شخص مورد نظر زندگیش هستید، دریافتی که بیشتر از سر استیصال در برقراری رابطه و راضی شدن به حداقل شرایط رابطه یعنی جنسیت و عضویت در یک گروه به نظر می‌رسد.
 
۷- آیا وایبر می‌تواند ابزاری سیاسی باشد؟ جواب این سوال را نمی‌دانم، شاید بشود سوال را اینطور پرسید :«آیا فرستادن جک‌های سیاسی در گروه‌های وایبری به معنای سیاسی بودن آن است؟» یا شاید باید اول تعریفمان را از سیاست مشخص‌تر کنیم.
 
۸- آیا وایبر ما را به هم نزدیکتر کرده است؟ به خاطر کار و مشغله روزانه، یا به خاطر ناامید شدن از گرفتن پیام‌هایی که شاید در ابتدا انتظار یا آرزویش را داشتم، دیگر وایبر را در طول روز نگاه نمی‌کنم، شبها وقتی عدد نسبتا بزرگ پیامهای وایبری را می‌بینم، بیشتر مواقع رغبتی برای خواندن آنها ندارم، به این فکر میکنم که آیا وایبر ما را به هم نزدیکتر کرد؟ چقدر سخت است که در میان آن عدد بزرگ بی‌معنا، یک پیغام احوالپرسی فرستاد و چقدر عجیب است که وقتی به ظاهر با کسانی در ارتباط روزانه‌ای تلفن را برداری و حالشان را بپرسی.
 
۹- آیا وایبر محیط خوبی برای شناخت نسبی از فضای اجتماعی ایران است؟ اولین بار زمانی این سوال به ذهنم رسید که اعلام شد وایبر متعلق به اسرائیل است و هرچه در آن رد و بدل می‌شود تحت نظارت آنهاست. از خودم پرسیدم اطلاع از آنچه در وایبر می‌گذرد چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ اگر بخواهم فردی به این سوال پاسخ دهم، پاسخم این است که هیچ معنایی. چند درصد مردم ایران دسترسی به گوشی‌های هوشنمند دارند؟ چند درصد دسترسی به اینترنت دارند؟ از این مجموعه چند درصد وایبر دارند؟ چند درصد از کسانی که وایبر دارند در این گروه‌ها فعالیت می‌کنند؟ شاید پاسخ دقیق به این سوالات بتواند مشخص کند که چرا فکر میکنم این اطلاعات جز برای سطح خرد امنیتی در داخل کشور معنا و ارزش خاصی ندارد.
 
۱۰- آینده گروه‌هایی نظیر گروه‌های وایبری چه خواهد شد؟ وقتی من تازه اینترنت را کشف کرده بودم، گروه‌های چت در یاهو رونقی داشتند، از بحث و تبادل نظر تا هیجان معاشرت با جنس مخالف. اما بعد از مدتی بر سر آنها چه آمد؟ مطمئنم که هجده ساله‌های فعلی هیچ تصوری از آن چت‌روم‌ها ندارند، شاید یک حدس معقول این باشد که بر سر گروههای وایبری هم همین بلا بیاید، اما سوال مهم‌تر این است آیا بین محتوایی که در چت‌روم‌های یاهو رد و بدل می‌شد با این محتوا تفاوت معناداری وجود دارد یا نه؟ راستش را بخواهید من فکر میکنم جواب این سوال هم منفی است.
 
 

برچسب ها: ارتباط ، وایبر ، عکس ، شماره ، همکار ، دوست ، خبرنو ، خبر نو:: بازدید از این مطلب : 496
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali

فیس‌بوک شما را ناراحت می‌کند؟ توییتر اعصاب شما را به هم می‌ریزد؟اینستاگرام دوستان شما را به دشمن تبدیل کرده است؟ معمولا مخالفان تکنولوژی معتقدند که شبکه‌های اجتماعی ما را از جهان واقعی دور کرده است . اگر شما هم به این باور رسیده اید شاید دور شدن از شبکه‌های اجتماعی چندان هم بد نباشد. 

دور شدن از شبکه‌های اجتماعی ممکن است ترسناک به نظر برسد اما ترسناک‌تر از آن این است که هیچ کس متوجه غیبت شما نخواهد شد و البته شما چیز زیادی را از دست نخواهید داد. شگفت آور است نه ؟ البته مزیت‌های بیشتری هم وجود دارد مثلا شما می‌توانید بدون مزاحمت‌های اپلیکیشن فیس‌بوک راحت‌تر بخوابید یا به جای چک کردن اینستاگرام کتاب بخوانید.

اما چگونه می‌توان بر این حس علاقه‌مندی بر شبکه‌های اجتماعی غلبه کرد؟ این‌ها نمونه‌هایی از کارهایی است که شما می‌توانید انجام دهید 

 

یک - اپلیکیشن‌های شبکه‌های اجتماعی را از روی موبایل یا تبلت حذف کنید

اپلیکیشنی که بیشتر از همه استفاده می‌کنید را حذف کنید. از روی همه دستگاه‌های خودتان . این اپلیکیشن‌ها به سادگی دوباره قابل بازگشت هستند و شما با این کار صرفا به خود اجازه می‌دهید که این سایت‌ها را صرفا از طریق مرورگر کامپیوتر ببینید. این کار به شما فرصت بسیاری برای کارهای روزمره دیگر می‌دهد. 

 

دوم - از یک دوستتان بخواهید که پسورد شما را تغییر دهد. 

یک دوست قابل اعتماد پیدا کنید - که البته حافظه خوبی هم داشته باشد - و از او بخواهید پسورد شبکه اجتماعی شما را تغییر دهد. مثلا برای یک هفته و سپس آن پسورد را پس از آن مدت برای شما ایمیل کند. 

 

سوم - فیدهای اضافه را آنفالو کنید 

بسیاری از ما صفحه‌ها یا سایت‌ها و اشخاص اضافه‌ای را به اکانت شبکه اجتماعی خودمان اضافه کرده‌ایم که مطالبشان هیچ لطفی برای ما ندارد. بعضی از دوستان ما که هر چیز احمقانه زندگی خودشان را به اشتراک می‌گذارند هم در این زمره قرار می‌گیرند. تصمیم به حذف آن‌ها بگیرید و آنها را کنار بگذارید. خیلی سریع اینکار را انجام دهید و نتیجه را ببینید. حالا یک فید بسیار جذاب‌تر و راحت‌تر دارید و حداقل اعصابتان راحت‌تر است. 

 

چهارم - به طور موقت برخی از سایت‌هارا مسدود کنید 

زمان زیادی را در هنگام کار روزانه روی شبکه‌های اجتماعی می‌گذارنید؟ می‌توانید این سایت‌ها را برای زمان کوتاهی از دسترس خارج کنید ( در ایران می‌توانید فیلترشکن خود را خاموش کنید ! ) اپلیکیشن‌هایی مثل Selfcontrol در مک و LeechBlock برای فایرفاکس قادر به بستن این صفحه‌ها برای زمان خاصی هستند. حتی می‌توانید در زمان خاصی موبایل خود را به حالت Airplane ببرید و ارتباط خود را با جهان بیرون قطع کنید. 

 

پنجم - یک قانون بگذارید و به آن عمل کنید.

ممکن است شما نسبت به افراد عادی از قدرت خودکنترلی بیشتری برخوردار باشید. پس برای خودتان قانون بگذارید مثلا استفاده از فیس بوک فقط بعد از ساعت ۶ بعد از ظهر یا اینستاگرام فقط برای آخر هفته و یا توییتر در زمان کار ممنوع. به این قوانین خود گذاشته عمل کنید و جدی بگیرید. 

 

ششم - لیست درست کنید 

اگر در فیس‌بوک و توییتر لیست‌ درست کنید و سایت‌ها و افراد مورد علاقه را به لیست‌های مربوطه اضافه کنید به پالایش ذهن خودتان کمک زیادی کرده‌اید. یک لیست فامیل و دوست در توییتر و فیس‌بوک ایجاد کنید و صرفا آنچه را خودتان علاقه دارید را ببینید بدون آنکه پرت بچرخید و وقت بگذرانید. 

 

هفتم - از RSS خوان‌ها استفاده کنید

استفاده از خبرخوان‌ها به جای دیدن سایت‌ها کمک قابل توجهی در ذخیره کردن زمان خواهد بود. خبرخوان هایی مثل Feedly یا Pulseمی‌توانند تمام محتوای جدید سایت‌ها و وبلاگ‌های مورد علاقه شما را در یک جا در اختیارتان بگذارند. 

 

هشتم - تقویم تولد دوستانتان را به تقویم گوگل اضافه کنید 

فیس بوک منبع قابل توجهی برای دیدن زمان تولد دوستان است ما تقویم گوگل به مراتب بهتر است. ۳۰ دقیقه از عمر خود را برای پیدا کردن زمان تولد دوستان و اعضای فامیل بگذارید و آنها را به تقویم گوگل اضافه کنید. می‌توانید آن را تحت عنوان روزهای مهم به عنوان یک تقویم به تقویم گوگل اضافه کنید . 

 

نهم - کار دیگری پیدا کنید 

هر وقت خسته می‌شوید به سراغ موبایل می‌روید؟ خودتان را تمرین دهید که کار دیگری انجام دهید. کتابی بردارید یا کمی تمرین موسیقی کنید یا با قلم و کاغذ مشغول شوید. اگر موبایل را یک لحظه از خود دور نمی‌کنید خودتان را تمرین دهید که برای مدت زمانی دست به آن نزنید مگر آنکه لازم باشد. از جلویتان خارجش کنید. از ذهنتان هم. 

 

دهم - اکانت خود را حذف کنید 

این لزوما بهترین کار نیست اما اگر شما آماده‌اید که واقعن همه چیز را کنار بگذارید پس انجامش بدهید. ما شما را تشویق می‌کنیم. 

 
 

برچسب ها: فیسبوک ، توییتر ، اینساگرام ، تکنولوژی ، جهان واقعی ، خبرنو ، خبر نو ، khabareno ، khabare no ،:: بازدید از این مطلب : 488
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali

شرکت چینی علی بابا که غول تجارت الکترونیک جهان نام گرفته نخستین گزارش مالی خود را پس از عرضه اولیه سهام در بورس منتشر کرد که نشان دهنده جهش قابل توجه در سود این شرکت است. 

علی بابا در گزارش خود به افزایش سود ۱۶ درصدی این شرکت نسبت به سال گذشته اشاره کرده نشان دهنده تمایل قابل توجه مردم چین به خرید اینترنتی است. 

حالا علی بابا با ارزش بازاری معادل ۲۵۰ میلیارد دلار مواجه است که بالاتر از ارزش بازار فیس‌بوک است. 

در همین حال اتنظار می‌رود که رشد این شرکت در سال‌های آینده هم ادامه پیدا کند چنانکه تحلیل‌گران معتقدند که طی یک دهه آینده علی بابا نیمی از جمعیت ۱.۳ میلیاردی چین را تحت پوشش قرار خواهد داد. 

در واقع رشد استفاده از گوشی های هوشمند و تمایل به خرید اینترنتی عامل برنده علی‌بابا در آینده چین است.

 
 

برچسب ها: غول ، تجارت ، الکترونیک ، گزارش ، مالی ، خبرنو ، خبر نو:: بازدید از این مطلب : 506
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
حدود یک هفته است که شبکه صدور سیم کارت جدید و دیگر خدمات همراه اول در دفاتر خدمات ارتباطی از کار افتاده است.

این روزها کسانی که به دفاتر خدمات همراه اول مراجعه می‌کنند با این پاسخ مواجه می‌شوند: شبکه قطع است و هیچ خدماتی را نمی‌توان ارایه کرد. این اصطلاح قطع شبکه اشاره به از کار افتادن سیستم‌های همراه اول است که باعث شده بسیاری از مشترکان این اپراتور که به این دفاتر مراجعه می‌کنند عملا دست خالی باز گردند. 

برخی از مشترکان که سیم کارت آنان از کار افتاده می‌گویند این اختلال باعث مشکلات زیادی برای آنها شده است.

همراه اول تاکنون هیچ اطلاعیه‌ای در مورد این اختلال، دلایل و وسعت آن و همچنین زمان رفع آن نداده است. 

 
 

برچسب ها: اختلال ، همراه ، اول ، شبکه ، قطع ، خبرنو ، خبر نو ،:: بازدید از این مطلب : 530
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali

محققان یک شرکت هوافضا و ساخت تجهیزات نظامی در آمریکا، موفق به ساخت سریعترین ریز تراشه جهان به اندازه یک دانه نمک و ثبت آن در کتاب رکوردهای گینس شدند.

 این تراشه (مدار مجتمع) جدید، نوعی تقویت کننده سیگنال است و یک تریلیون بار در دقیقه می چرخد (تراهرتز). مقامات این شرکت آمریکایی اذعان کرده اند که عملکرد این ریز تراشه 150 میلیارد بار سریعتر از رکورد تراشه قبلی این شرکت است که در سال 2012 ارایه شد. این ریزتراشه برای اهداف نظامی طراحی شده و هزینه آن توسط آژانس تحقیقات پیشرفته دفاعی (DARPA) تامین شده است. یکی از مقامات (DARPA) گفته است که مهمترین ویژگی های این پردازنده تراهرتزی، شبکه های ارتباطی با ظرفیت فوق العاده و سیستم تصویربرداری یا وضوح بالاست. این ریزتراشه مجهز به یک اسپکترومتر است که می تواند مواد شیمیایی سمی و منفجره را شناسایی کند.

یکی از مهمترین قابلیت های این ریزتراشه، تقویت کننده سیگنال است که برای تولید و شناسایی سیگنال های فرکانس بالا ضروری است.

مدیر برنامه نویسی این پروژه گفته است که اگر این ریزتراشه را به ماشین تشبیه کنیم، سرعت آن 51.500 کیلومتر بر ساعت خواهد بود.

سیستم تصویربرداری این ریزتراشه در طیف الکترومغناطیسی بین فرکانس های مایکروویو و نورمریی کار می کند؛ بنابراین به راحتی می تواند در مه یا دود غلیظ نفوذ کند.

مدتی پیش ناسا به آزمایش فناوری تراهرتزی اقدام کرد که هدف آن اندازه گیری آب در جو بود. موشک حاوی این تکنولوژی مدت کوتاهی پس از پرتاب منفجر شد و این آزمایش ناتمام ماند.

 
 

برچسب ها: هوا فضا ، تجهیزات ، امریکا ، ریزپردازنده ، خبرنو ، خبر نو ،:: بازدید از این مطلب : 465
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali

وزارت دفاع نروژ علی رغم تمام اعتراضاتی که مبنی بر ساخت روبات‌های جدیدی به اسم "روبات‌های قاتل" وجود دارد، اما بازهم به روند تولید این روبات ادامه می‌دهد.

نوآوری هایی که گاهی اوقات در تکنولوژی و همینطور فناوری های جدید بروز می کند، باعث برانگیختن نگرانی های جهانی می شود. یکی از این نوآوری های جدید را می توان در ساخت و تولید روبات های جدیدی با اسم "روبات های قاتل" در نروژ دانست که تبدیل به یکی از موضوعات داغ جهانی شده است.

روبات های قاتل، روبات هایی هستند که در آینده جایگزین سربازهای نروژی خواهند شد و از قابلیت های خطرناک بسیاری برخوردارند که می تواند نگرانی های جهانی را در این رابطه برانگیزد.

بسیاری از منتقدان معتقدند، این فناوری جدید استفاده شده در نروژ می تواند قوانین صلح بین المللی را نقض کند و اکنون یک سوال مهم مطرح می شود: "زمانی که ماشین ها و روبات ها وارد جنگ های داخلی یا خارجی بین دو کشور شوند، چه آینده ای در انتظار بشریت خواهد بود؟ اگر موشکی سهوا و بخاطر اشتباه یک ماشین در منطقه ای مسکونی فرود بیاید، چه اتفاقی رخ می دهد" و سوالات دیگری که باعث شده تا اعتراضات جهانی علیه ساخت چنین روبات هایی در نروژ برانگیخته شوند.

مقامات نروژی معتقدند هیچ نگرانی در رابطه با ساخت این روبات وجود ندارد، زیرا این پروژه تنها یک پروژه علمی است و از نگاه نظامی نباید به آن نگریسته شود. اما از سوی دیگر، می توان گفت که این روبات دارای قابلیت نظامی است که براحتی می تواند روبات را تبدیل به یک جنگجوی نظامی بدون روح کند که علیه انسانیت بتازد. بسیاری از مطبوعات بین المللی به جای واژه "روبات قاتل" در این تکنولوژی جدید از "فراخوان شیطان" استفاده کرده اند.

 
 

برچسب ها: وزارت ، دفاع ، نروژ ، ربات ، قاتل ، خبرنو ، خبر نو ،:: بازدید از این مطلب : 518
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali

سامسونگ اطلاعاتی درباره نسخه جدیدی از گوشی گلکسی گرند خود را منتشر کرده است.

بر اساس اطلاعاتی که درباره گوشی Galaxy Grand 3 منتشر شده, دارای صفحه نمایش 5.5 اینچی با وضوح 1280*720 پیکسل است.

این گوشی از پردازنده چهار هسته ای Snapdragon 410 با قدرت 1.2 گیگاهرتز و پردازشگر گرافیکی Adreno 306 بهره می برد.

گوشی مذکور 1.5 گیگابایت حافظه RAM و 16 گیگابایت حافظه داخلی دارد.

دوربین اصلی این گوشی 12 مگاپیکسلی است و از دوربین ثانویه 4.7 مگاپیکسلی بهره می برد.

 
 

برچسب ها: نسخه ، جدید ، اندروید ، سامسونگ ، خبرنو ، خبر نو ،:: بازدید از این مطلب : 487
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
گلکسی اس 6 سامسونگ با امکاناتی که پیش از این در هیچ محصول دیگری مشاهده نشده رونمایی خواهد شد.
به گزارش اورژانس IT باشگاه خبرنگاران ، با نزدیک شدن به ماه های آخر سال 2014 کم کم اطلاعات فاش شده از تلفن‌های همراهی که در این سال رونمایی خواهند شد در اینترنت منتشر می‌شود.
یکی از مشهور‌ترین تلفن‌های همراهی که در سال 2015 شاهد رونمایی آن خواهیم بود Galaxy S6 از سامسونگ است.بر اساس اطلاعات فاش شده کهکشانی S6 در دو مدل با پردازشگر‌های 64 بیتی تولید می‌شود.یکی از این مدل‌ها با پردازشگر اسنپدراگون 810 که چهار‌ هسته‌ای است کار می‌کند و روی مدل دیگر پردازشگر هشت هسته ای اگزینوس 7420 نصب می‌شود.
 
شنیده شده مدلی که پردازشگر اگزینوس روی‌ آن نصب شده به حسگر تشخیص صورت و چشم مجهز خواهد شد.
پیش بینی می‌شود Galaxy S6 با نمایشگری که رزولوشن آن 4 برابر اچ دی یعنی 2560 در 1440 و با حافظه‌های 32 ، 64 و یا 128 گیگابایتی رونمایی شود.دوربین اصلی این محصول 16 یا 21 مگاپیکسلی است که سنسور Sony Exmor RS IMX240 در آن قرار دارد و به لرزشگیر اپتیکالی مجهز می‌شود،دوربین دوم این تلفن همراه نیز 5 مگاپیکسلی است.
 
 

برچسب ها: اطلاعات ، فاش ، تلفن همراه ، رونمایی ، کهکشانی ، خبرنو ، خبر نو ، khabareno ، khabare no ،:: بازدید از این مطلب : 522
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
بررسی‌ها نشان می‌دهند که اپل از فروش تبلت آی پد ایر 2 سود کلانی را به دست می آورد.
به گزارش اورژانس IT باشگاه خبرنگاران؛ بررسی های صورت گرفته روی هزینه‌های ساخت پرچمدار جدید تبلت های اپل با نام iPad Air 2 نشان می دهند که قیمت تمام شده مدل 16 گیگابایتی آن تنها 275 دلار است.

این قیمت تنها یک دلار از قیمت تمام شده هر دستگاه تبلت iPad Air (مدل قبلی آی پد) گران تر است و قیمت فروش iPad Air 2 نیز 499 دلار اعلام شده است که سود تقریبا 50 درصدی را برای کارخانه رقم می زند.

همچنین بررسی ها نشان دادند که قیمت تمام شده هر دستگاه  آی پد ایر 2 با پشتیبانی از سیمکارت های نسل چهارم  و دارای حافظه 128 گیگابایتی 358 دلار است و این در حالیست که قیمت فروش این تبلت 830 دلار اعلام شده است.

این اعداد و ارقام نشان می دهند که Apple سود کلانی از فروش آی پد ایر 2 خواهد برد.آمار بیانگر آن است که اپل برای هر دو دوربین آی پد ایر 2 فقط 11 دلار هزینه می کند و قیمت چیپ حافظه 16 گیگابایتی این محصول 9 دلار بوده و چیپ حافظه 128 گیگابایتی آن 60 دلار قیمت دارد.
 
 

برچسب ها: پرچمدار ، تبلت ، هزینه ، قیمت ، اپل ، خبرنو ، خبر نو ،:: بازدید از این مطلب : 489
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
طبق گزارشی که به تازگی توسط شبکه‌ی تبلیغات آنلاین Chitika منتشر شده است

طبق گزارشی که به تازگی توسط  شبکه‌ی تبلیغات آنلاین Chitika  منتشر شده است، آیپدهای اپل با فاصله زیادی نسبت به رقبا همچنان محبوبترین تبلت‌های بازار آمریکای شمالی محسوب می‌شوند. طبق این گزارش بیشترین حجم ترافیک وب تبلت‌ها متعلق به آیپدهای اپل است. با زومیت همراه باشید.

با توجه به این که این گزارش متعلق به ماه سپتامبر است، میزان آمار وبگردی کاربران آیپد ایر 2 و آیپد مینی 3 جدید در آن لحاظ نشده است ولی چیتیکا اعتقاد دارد، تخفیفات زیادی که کمی مانده به معرفی دو آیپد جدید اپل به مدل‌های قبلی داده شد، در فروش بیشتر آنها و البته بالاتر رفتن میزان ترافیک وب آیپدها بی‌تاثیر نبوده است.

بسیاری از اَپ‌های اندرویدی، بازی‌هایی هستند که به اینترنت نیازی ندارند و این در حالی است که اپل 80 درصد از ترافیک وب را در ماه سپتامبر در بازار آمریکای شمالی از آن خود کرده است. طبق گزارش Chitika، در ماه سپتامبر سال 2014، کاربران آیپد 79.9 درصد از ترافیک وب تبلت‌ها را در منطقه آمریکای شمالی در اختیار داشته‌اند که البته این رقم در سال گذشته و درست در همین بازه‌ی زمانی 81 درصد بوده است.

شرکت آمازون با سری تبلت‌های کیندل خود و سهم 6.7 درصدی از ترافیک وب در رتبه دوم این لیست قرار دارد. تبلت‌های سامسونگ نیز با 6 درصد رتبه سوم را از آن خود کرده‌اند.

سامسونگ سال گذشته و در همین بازه زمانی میزان ترافیک 5.1 درصدی را از بازار آمریکای شمالی در اختیار داشت که به گزارش چیتیکا در بین برندهای تبلت، سامسونگ با توجه به عرضه 6 تبلت جدید در 7 ماه اول سال 2014 در بازار آمریکای شمالی بیشترین رشد را در زمینه ترافیک وب از آن خود کرده است. این در حالی است که اگر میزان ترافیک وب تبلت‌های آمازون و سامسونگ را با هم جمع کنیم به رقم 12.7 درصد می‌رسیم که باز هم در مقایسه با نرخ ترافیک وب آیپدهای اپل ناچیز است.

در مکان پنجم این لیست نیز مایکروسافت قرار دارد که سهم تبلت‌هایش از میزان ترافیک وب، 1.7 درصد است که نسبت به ترافیک 1.6 درصدی سال گذشته کمی رشد را نشان می‌دهد.

چیتیکا برای آن که بتواند میزان ترافیک وب برندهای معتبر تبلت در بازار را در ماه سپتامبر بدست آورد، دَه‌ها میلیون آگهی تبلیغاتی موجود در شبکه تبلیغات خود را که توسط کاربران ایالات متحده و کانادا دیده شده‌اند، مورد بررسی قرار داده است.

 

برچسب ها: اخبار روز فناوری ، اخبار روز ای تی ، موبایل ، تبلت ، فبلت ، نوت بوک ، اولترا بوک ، گجت ، Smart Phones:: بازدید از این مطلب : 500
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
لنوو، بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی پی‌سی در جهان، سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۱۴ میلادی را با کسب ۲۶۲.۱ میلیون دلار سود خالص به پایان برده است.

لنوو، بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی پی‌سی در جهان، سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۱۴ میلادی را با کسب ۲۶۲.۱ میلیون دلار سود خالص به پایان برده است.

لنوو با انتشار گزارش مالی مربوط به سه ماهه‌ی سوم سال ۲۰۱۴ میلادی خبر از رشد ۱۹ درصدی در سود خالص خود داد که به واسطه‌ی حضور پررنگ‌تر در بازار کامپیوترهای شخصی و تلفن‌های‌هوشمند حاصل شده است.

غول چینی دنیای فناوری، سود خالص ۲۶۲.۱ میلیون دلاری را کسب کرده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۲.۴ میلیون دلار رشد کرده است. لنوو در سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۱۳ میلادی سود خالصی برابر ۲۱۹.۷ میلیون دلار کسب کرده بود. به گزارش بلومبرگ، کارشناسان کسب سودی ۲۵۹.۸ میلیون دلاری را برای لنوو در فصل سوم ۲۰۱۴ پیش‌بینی کرده بودند.

براساس گزارش منتشر شده، درآمد لنوو در سه‌ماهه‌ی سوم شاهد رشدی ۷ درصدی بوده، بطوریکه درآمد این کمپانی از ۹.۷۷ میلیارد دلار به ۱۰.۴۸ میلیارد دلار افزایش یافته است.

یوانکینگ یانگ، رئیس‌ هیئت مدیره و مدیرعامل کمپانی لنوو در خصوص گزارش مالی این شرکت گفت:

    لنوو فصل قدرتمند دیگری را پشت سرگذاشت که همراه با بالارفتن سهم کمپانی در بازار و افزایش سود کسب شده است. نه‌تنها ما موفق به دست یافتن به سهم ۲۰ درصدی از بازار پی‌سی شدیم، بلکه لنوو در حال حاضر بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی پی‌سی+تبلت در بازار است.

لنوو علی‌رغم کاهش فروش پی‌سی‌ها در بازار جهانی، سهم خود را در این بازار افزایش داد و به ۲۰ درصد رساند که در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۳ نشان از رشد ۱۱ درصدی دارد.

در مورد تلفن‌های‌هوشمند نیز لنوو در سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۱۴، موفق به عرضه‌ی ۱۷ میلیون دستگاه تلفن‌هوشمند به بازار شده که رشدی ۳۸ درصدی را به خود دیده است. لنوو هم‌اکنون با در اختیار داشتن ۵.۲ درصد از بازار جهانی، رتبه‌ی چهارم بزرگ‌ترین تولیدکنندگان تلفن‌هوشمند در جهان را به خود اختصاص داده است. لنوو با خرید کمپانی موتورولا، جای پای مستحکمی برای خود در بازار آمریکا ایجاد کرد که می‌تواند سکوی پرتابی برای این کمپانی در بازار مهمی چون آمریکا باشد.

اما این تمام ماجرا در مورد لنووی موفق نیست! غول چینی در حوزه‌ی تولید محصولات تجاری و اپلیکیشن‌ها نیز با رشد روبرو بوده است. لنوو خبر از رشد ۳۵ درصدی فروش ThinkServer‌ها در مقایسه با سال گذشته داده است. ضمنا میزان دانلودهای انجام شده از فروشگاه اپلیکیشن‌های لنوو نیز به ۳۰ میلیون دانلود در هر روز، افزایش یافته که این میزان دوبرابر سال گذشته است.
 

برچسب ها: اخبار روز فناوری ، اخبار روز ای تی ، موبایل ، تبلت ، فبلت ، نوت بوک ، اولترا بوک ، گجت ، Smart Phones:: بازدید از این مطلب : 488
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
دو ماه از عرضه‌ی کنسول Xbox One مایکروسافت در کشور ژاپن می‌گذرد، اما آمارها نشان می‌دهد فروش این کنسول سیر نزولی را طی می‌کند و مقامات مایکروسافت را نگران کرده است.

دو ماه از عرضه‌ی کنسول Xbox One  مایکروسافت در کشور ژاپن می‌گذرد، اما آمارها نشان می‌دهد فروش این کنسول سیر نزولی را طی می‌کند و مقامات مایکروسافت را نگران کرده است.

قبل از عرضه‌ی کنسول ایکس‌باکس وان در کشور ژاپن، مایکروسافت مدعی بود که می‌تواند برخلاف کنسول قبلی خود، توجه ژاپنی‌ها را جلب کند و طلسم کم توجهی ژاپنی‌ها را نسبت به محصولات غربی در هم بشکند. اما ظاهرا تمام نقشه‌های شرکت آمریکایی مایکروسافت تا به این لحظه نقش برآب شده است. ایکس‌باکس وان در اولین هفته از حضور خود با هیچ صف طویلی از خریداران مواجه نشد و فقط توانست ۲۵ هزار دستگاه را به فروش برساند. این رقم در هفته‌ی دوم افت فاحشی داشت و به سه هزار دستگاه رسید. پس از گذشت ۹ هفته، پیشرفت قابل توجه‌ای در فروش کنسول جدید مایکروسافت ایجاد نشد و حال این رقم به ۵۹۹ واحد رسیده است که فروش کلی کنسول را از بدو حضور تا الان به رقم ۳۴,۹۲۷ دستگاه رسانده است.

در سوی دیگر، کنسول ایکس‌باکس 360 که در ظاهر وضعیت بهتری نسبت به ایکس‌باکس وان دارد، در واقع وضعیت فروش خوبی را سپری نمی‌کند و عملکردی ضعیف را نسبت به کنسول‌های ژاپنی از خود نشان داده است.

تجربه‌ نشان می‌دهد که ژاپنی‌ها از محصولات وطنی بیشتر استقبال می‌کنند و در واقع جنگ و رقابت کنسولی در این کشور بیشتر بین محصولات سونی و نینتندو است که اجازه‌ی حرکت به شرکتی خارجی را نمی‌دهند.

با اینکه از زمان روی کار آمدن نسل هفتم، سلطه‌ی تمام و کمال شرکت‌های ژاپنی بر دنیای بازی‌های ویدیویی کم‌رنگ‌تر شد، اما آن‌ها قدرت خود را در بازارهای محلی از دست ندادند. فیل اسپنسر، مدیر بخش ایکس‌باکس شرکت مایکروسافت چندی پیش گفته بود که برای مایکروسافت تعداد فروش مهم نیست، مهم حضور در بازار ژاپن است. ظاهرا این سیاست مایکروسافت می‌تواند از جهاتی مفید باشد. تعداد زیادی بازی‌ساز و شرکت نشر و تولید سرگرمی در ژاپن وجود دارند و مایکروسافت می‌تواند با استمرار حضور خود در این کشور، ارتباطاتی با آن‌ها برقرار کند و عناوین آن‌ها را برای کنسول خود هم عرضه کند. انتشار بازی‌های ژاپنی برای کنسول ایکس‌باکس اگر در خود ژاپن مورد استقبال قرار نگیرد، حداقل در بازارهایی که مایکروسافت قدرت فروش دارد می‌تواند مفید باشد و دارندگان کنسول‌های خود را از تجربه‌ی این عناوین محروم نمی‌کند.

چندی پیش، تاکاشی سنسو، مدیر بخش ایکس‌باکس وان ژاپن، با این‌که ابراز نگرانی از فروش ضعیف این کنسول را اعلام کرد، اما از برنامه‌های بلند مدت و دید آینده‌نگرانه‌ای نسبت به همه‌گیر کردن ایکس‌باکس وان خبر داد.

طبق آخرین آمار فروش هفتگی که از ۱۸ اکتبر تا ۲۵ اکتبر سال جاری میلادی ثبت شده است، کنسول پلی‌استیشن 4 توانست تعداد ۸٫۴۷۸ واحد و پلی‌استیشن 3 تعداد ۴٫۹۷۵ واحد فروش داشته باشد. کنسول‌های مایکروسافت، ایکس‌باکس وان و ایکس‌باکس 360 به ترتیب ۹۰۴ و ۸۹ دستگاه در کل کشور ژاپن به فروش رسانده‌اند. بر اساس آخرین اطلاعات رسمی، پلی‌استیشن 4 به فروش کلی ۱۲.۴ میلیون واحد از زمان انتشار خود تا به این لحظه در سراسر دنیا رسیده است و رقیب آن، ایکس‌باکس وان در همین بازه‌ی زمانی، تعداد ۶.۲ میلیون واحد را تجربه کرده است. در زیر جدول فروش کنسول‌ها را مشاهده خواهید کرد.
 

برچسب ها: اخبار روز فناوری ، اخبار روز ای تی ، موبایل ، تبلت ، فبلت ، نوت بوک ، اولترا بوک ، گجت ، Smart Phones:: بازدید از این مطلب : 506
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
سامسونگ آنقدر گوشی هوشمند در شاخه‌های مختلف روانه‌ی بازار کرده که به سختی می‌توان همه آن‌ها را به خاطر سپرد.

سامسونگ آنقدر گوشی هوشمند در شاخه‌های مختلف روانه‌ی بازار کرده که به سختی می‌توان همه آن‌ها را به خاطر سپرد. حال به نظر می‌رسد قرار است یک سری دیگر که احتمالا در آن تلفن‌های رده بالا عرضه خواهند شد، رونمایی شود.

هرچند اکثر سری‌ها و تلفن‌های هوشمند سامسونگ از شکل و شمایل ظاهری یکسانی بهره می‌برند، اما آنقدر تعداد، مدل‌ها و سری‌های این تلفن‌ها گوناگون هستند که به خاطر سپردن آن‌ها دشوار است. سری‌های  Ace, Young, Core, Grand, Mega، S و A تنها بخشی از سری تلفن‌های هوشمند سامسونگ به شمار می‌روند.

حال سم‌موبایل، وب‌لاگ نزدیک به سامسونگ طی گزارشی اعلام کرده که کره‌ای‌ها قصد دارند تا یک سری جدید که همچون سری Galaxy A، تک حرفی خواهد بود، معرفی کنند.

سامسونگ اخیرا دو گوشی Galaxy A3 و Galaxy A5 را در سری Galaxy A معرفی کرد. به این ترتیب قرار است از این پس محصولات مختلفی را در سری A این شرکت شاهد باشیم.

این هفته شاهد شایعاتی در باره‌ی پروژه‌ی صفر این شرکت نیز بودیم. ظاهرا سامسونگ قصد دارد پرچمدار بعدی خود را که گفته می‌شود در سری Galaxy S جای خواهد گرفت، از صفر طراحی کند و شاهد یک طراحی کاملا متفاوت در گوشی‌های هوشمند این شرکت باشیم. شاید گوشی هوشمند ذکر شده در بالا، در سری جدید و معرفی نشده‌ی سامسونگ عرضه شود.

سامسونگ پس از کاهش ۶۰.۱ درصدی از سود خود در سه ماهه‌ی سوم ۲۰۱۴، شدیدا دست به کار شده و قصد دارد دوباره درآمد و سود خود از بازار موبایل را افزایش دهد.
 

برچسب ها: اخبار روز فناوری ، اخبار روز ای تی ، موبایل ، تبلت ، فبلت ، نوت بوک ، اولترا بوک ، گجت ، Smart Phones:: بازدید از این مطلب : 458
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
آمازون اسپیکر جدیدی را با نام Echo رونمایی کرده که توسط دستورات صوتی شما کنترل می‌شود.

آمازون اسپیکر جدیدی را با نام Echo رونمایی کرده که توسط دستورات صوتی شما کنترل می‌شود. اکو، امکانات شگفت‌انگیزی دارد که تا به حال در هیچ اسپیکری شاهد آن نبوده‌ایم.

اسپیکر جدید آمازون با نام Echo قرار است ۱۹۹ دلار قیمت داشته باشد، اما آمازون به ورج گفته است که اکو با قیمت ۹۹ دلار برای کاربران Prime این شرکت برای مدت محدودی ارائه خواهد شد. این اسپیکر قرار است تا چند هفته‌ی دیگر عرضه شود.

اسپیکر استوانه‌ای شکل آمازون همیشه به فضای ابری متصل است و اطلاعات مربوط به موسیقی، اخبار، آب و هوا و هر مورد دیگری که از آن بخواهید را در اختیارتان قرار می‌دهد. این محصولی است که می‌شد انتظار آن را از گوگل داشت اما آمازون برای ساخت آن پیش‌دستی کرده است.

در واقع اسپیکر جدید آمازون مجهز به یک دستیار صوتی است که بدون نیاز به هیچ ابزار اضافی قادر به ارائه پاسخ مناسب به دستورات شما خواهد بود. تصور یک اسپیکر با دستیار صوتی شبیه به سیری را داشته باشید.

این اسپیکر توسط میکروفون داخلی خود، دستور شما را دریافت می‌کند و مثلا موزیک مورد نظرتان را از طریق سرویس‌های ابری برایتان پخش می‌کند. آمازون از تکنولوژی خاصی در اکو بهره برده که قادر است صدای کاربر را از جهات مختلف دریافت کند. این اسپیکر، صدا را بصورت ۳۶۰ درجه پخش می‌کند تا موزیک مورد نظر کاربر در تمام اتاق به وضوح شنیده شود.

این اسپیکر قادر است علاوه بر موزیک‌های موجود در سرویس Amazon Prime Music، به موزیک‌های کاربر در iHearRadio و TuneIn Plus نیز دسترسی داشته باشد. اکو از فناوری بلوتوث پشتیبانی می‌کند تا بتوانید موزیک‌های موجود در Spotify، Pandora و دیگر سرویس‌‌های موسیقی را از طریق آن پخش کنید. همچنین امکان انتقال صدا از ابزارهای اندرویدی و Fire OS به این اسپیکر وجود دارد. در واقع آمازون سعی کرده این اسپیکر را طوری طراحی کند که تمام کاربران (البته به جز کاربران iOS) بتوانند از آن استفاده کنند. آمازون به ورج گفته که اپلیکیشن اختصاصی iOS در حال ساخت است.

به راحتی می‌توان اکو را، بهترین محصول آمازون تا به امروز دانست. این محصول می‌تواند گوش دادن به موسیقی را ساده‌تر کند تا بتوانید به سادگی موزیک‌های موجود در فضای ابری خود را گوش کنید یا از وضعیت آب و هوا مطلع شوید. همه این‌کارها بدون نیاز به فشار دادن حتی یک دکمه‌ میسر می‌شوند. حتی می‌توانید از این اسپیکر سوال‌های مد نظر خود را بپرسید تا پاسخ آن‌ها را از ویکی‌پدیا برایتان بازگو کند. این اسپیکر می‌تواند همچون سیری، گوگل ناو یا کورتنا به پرسش‌های شما پاسخ دهد؛ آن هم بدون نیاز به تلفن هوشمند.

اکو باتری داخلی ندارد و این خود نشان دهنده‌ی آن است که آمازون مایل است تا از اکو در خانه استفاده کنید.

 

برچسب ها: اخبار روز فناوری ، اخبار روز ای تی ، موبایل ، تبلت ، فبلت ، نوت بوک ، اولترا بوک ، گجت ، Smart Phones:: بازدید از این مطلب : 467
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali

اگر تا به حال نگران فیلم برداری و عکس برداری مخفیانه از خود با استفاده از عینک های گوگل بودید، حال باید دغدغه سوءاستفاده از لنزهای چشمی ساخت این شرکت که مجهز به دوربین هستند را داشته باشید.

به گزارش پی اف هاب، گوگل فناوری جدیدی برای نقض حریم شخصی کاربران خود یافته است. این فناوری چیزی نیست جز لنزهای تماسی که به طور مستقیم بر روی چشم قرار می گیرند و مجهز به دوربین های تصویربرداری نیز هستند.

نکته نگران کننده این است که عینک های گوگل اگر هم برای فیلم برداری بدون اجازه به کار روند قابل شناسایی بوده و می توان کاربران را از استفاده از آنها نهی کرد. اما لنزهای تماسی گوگل به سادگی قابل تشخیص نیستند و لذا سوءاستفاده از آنها بسیار راحت است.

گوگل مدعی است این فناوری را برای کمک به افرادی که به علت ابتلای به دیابت یا به هر علت دیگر نابینا شده اند، ابداع کرده است، اما به هر حال نتیجه عملی آن تسهیل امکان نقض حریم شخصی افراد است. از دوربین یاد شده می توان برای پی بردن به میزان قند خون و همین طور ردگیری مسیر نگاه کاربران هم استفاده کرد.

 

این لنز همچنین اطلاعاتی در مورد محیط اطراف مانند وضعیت ترافیک و موانع موجود در اختیار افراد نابینا می گذارد. گوگل تاکنون در مورد نگرانی‌های افراد در مورد نقض حریم شخصیشان از این طریق سکوت کرده است.

 
 

برچسب ها: فیلم ، عکس ، جاسوسی ، عینک ، گوگل ، فناوری ، خبرنو ، خبر نو ، khabareno ، khabare no ،:: بازدید از این مطلب : 511
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
هکرهای روسی توانستند حدود 1,2 میلیارد رمز عبور از کارت های اعتباری را به سرقت ببرند که این سبک از سرقت اینترنتی عنوان "بزرگترین سرقت تاریخ اینترنت" را به خود اختصاص داده است.

هکرهای روسی توانستند بیش از 1.2 میلیارد پسورد و اطلاعات محرمانه و شخصی کاربران را از حدود 420 هزار وب سایت به سرقت ببرند.

در این گزارش آمده است: "علاوه بر اطلاعات شخصی، موارد قابل توجهی از اطلاعات امنیتی کشورها نیز به سرقت رفته است. سایت های داخلی روسیه نیز از این حمله در امان نماندند. بنا به اطلاعات منتشر شده، تمام هکرها حدودا بین 20 تا 22 ساله و از جنوب روسیه وارد سایت ها شده اند."

این موضوع در حالی مطرح می شود که چندی پیش مقامات کرملین به منظور حفاظت از داده ها و اطلاعات شخصی شهروندان روسیه ای طرحی را به مجلس این کشور فرستادند که در صورت تصویب می تواند ضریب خطا و همینطور فاش شدن اطلاعات شخصی را به پایین ترین حد خود برساند.

بر اساس این طرح تا سال 2016 میلادی، شرکت های اینترنتی که در زمینه صفحات اجتماعی فعالیت دارند یا بانک های روسیه بایستی سرورهای خود را به داخل روسیه منتقل کنند در غیر این صورت سایت ها و منابع اطلاع رسانی آنها مسدود خواهند شد.

 
 

برچسب ها: هکر ، روسی ، میلیارد ، کارت ، اعتباری ، خبرنو ، خبر نو:: بازدید از این مطلب : 536
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali

به گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری فارس، سرهنگ علی نیک نفس در گفتگو با مهر اظهار داشت: با اعلام واحد رسیدگی به جرایم شبکه‌ای پیشرفته پلیس آلمان (NHTCU) به پلیس فتا مشخص شد در تحقیقات انجام شده در آلمان لیستی شامل 18 میلیون آدرس ایمیل به همراه پسورد آن‌ها از هکرها کشف شده که عمدتا به منظور ارسال هرزنامه مورد استفاده قرار گرفته است.

سرپرست مرکز فوریت‌های سایبری پلیس فتا ادامه داد: با توجه به اینکه تعدادی از ایمیل‌های اعلامی و هک شده مربوط به کاربران ایرانی بوده است صرفا ایمیل‌های دارای سرور با نام دامنه TLD).IR) که خوشبختانه تعداد ان‌ها اندک است شناسایی شد.

به گفته وی، با توجه به اینکه این امکان وجود دارد که تعداد بیشتری از کاربران ایمیل در داخل ایران و به ویژه کاربرانی که از میل‌سرورهای بین‌المللی با دامنه‌های Com و غیره استفاده می‌کنند نیز هک شده باشند از کاربران می‌خواهیم برای پیشگیری از سوءاستفاده و مشکلات بعدی نسبت به بازبینی حساب‌های ایمیل‌ و تغییر رمز عبور اقدام کنند.

نیک نفس ایمیل‌های هک شده ایرانی را به شرح زیر اعلام کرد و گفت: به منظور حفظ حریم خصوصی مالکان ایمیل‌ها تعدادی از حروف با علامت ستاره (*) جایگزین شده است.

in**@jec.ir

sadeg**@iranet.ir

a_esfandia**@aut.ac.ir

mohammad*****@iust.ac.ir

sh.dehgh**@dfic.ir

momoni**@tin.ir

m**@silicon.ir

ya**@yazd.ir

oraza**@tin.ir

in**@hamfekran.ir

j.blou**@iasbs.ac.ir

khade**@shirazu.ac.ir

sarfara**@akpc.ir

sal**@iranhp.ir

yava**@shirazu.ac.ir

mozaya**@iranscience.ir

eslamia**@irib.ir

shaha**@farakoh.ir

bass**@iust.ac.ir

sali**@msa.ir

oxvadshr**@mail.ir

vahe**@spec.ir

ar**@nigc.ir

ghanba**@cinco.ir

kfa**@aut.ac.ir

a.kasikh**@sazeh.co.ir

s**@sid.ir

fkeykhosr***@niocexp.ir

kian**@ut.ac.ir

javid**@modares.ac.ir

in**@hobout.ir

naja**@scict.ir

maha**@icti.ir

aafsh**@aut.ac.ir

mit**@aut.ac.ir

amooz**@tciarak.ir

mghass***@ut.ac.ir

ar.rabi**@entekhabgroup.ir

tasis**@irib.ir

sad**@roshd.ir

u81026**@ihu.ac.ir

yash**@rahabconsult.ir

farras**@sums.ac.ir

traini**@goldiransvc.ir

in**@sadco.ir

behpo**@put.ac.ir

a**@zahedi.ir

bk.honar***@iaurmia.ac.ir

ka**@adt.ir

faraji**@cohan.ir

amir.nazi**@presstv.ir

afsh**@azad.ac.ir

haj**@idehnegar.net.ir

tahmo***@ut.ac.ir

khoshno***@sums.ac.ir

in**@pardispood.ir

noroo**@schoolnet.ir

hoseinzadeha8**@mums.ac.ir

itm**@shahedco.ir

taer**@aut.ac.ir

fdahma**@irib.ir

nabipo**@irib.ir

mahdi_doo**@farsedu.ir

mas.tehra**@sazeh.co.ir

www.sal**@irib.ir

in**@computernews.ir

tabib**@sums.ac.ir

30**@isaco.ir

sggolsha**@shiraz.ir

maggi.barba**@tin.ir

tehra**@cgie.org.ir

in**@rahacomputer.ir

in**@tajan.ir

om**@ut.ac.ir

in**@blum.ir

f_kar***@iasbs.ac.ir

mgolz**@aut.ac.

 
 

برچسب ها: جرم ، شبکه ، هک ، یاهو ، خبرنو ، خبر نو ،:: بازدید از این مطلب : 493
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی‌استان گلستان در خصوص کلاهبرداری‌های پیامکی گفت: پیامک‌های دروغین ترفندی برای دسترسی به حساب‌های بانکی شهروندان است.
 پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا: رئیس پلیس فتا گلستان اظهار داشت: تعدادی از افراد سودجو با ارسال پیامک به تلفن همراه شهروندان با اعلام برنده شدن آنها در طرح‌ها و مسابقات مختلف اقدام به کلاهبرداری می‌نمایند. 
این مقام انتظامی‌تصریح کرد: کلاهبرداران با ارسال پیامک‌های جایزه دار دروغین و بکارگیری روش‌های متقلبانه به شماره حساب و رمز بانکی شهروندان دسترسی پیدا نموده و به حساب بانکی آنان دستبرد می‌زنند. 
وی در ادامه گفت: کلاهبردان برای رسیدن به مقصود خود با ارسال پیامکی جهت واریز مبلغ جایزه با اغفال و تطمیع شهروندان درخواست ارسال مشخصات کارت اعتباری با تمامی‌ مشخصات مربوطه را از طعمه خود می‌نمایند. 
وی شیوه دیگر این نوع کلاهبرداری را اعلام برنده شدن در قرعه کشی‌ها دانست و افزود: برخی مجرمان نیز با ارسال پیامک و اعلام برنده شدن در قرعه‌کشی طعمه‌های خود را پای دستگاه عابر بانک می‌کشانند و بدین ترتیب با انتخاب منوی انگلیسی توسط قربانیان به حساب بانکی آنها دستبرد می‌زنند. 
رئیس پلیس فتا گلستان در پایان توصیه‌هایی را به شرح ذیل برای کاهش وقوع اینگونه جرایم به شهروندان ارائه نمود: 
- هرگز مشخصات کامل کارت اعتباری خود را در اختیار دیگران قرار ندهید. 
- اطلاع داشته باشید جهت واریز و انتقال هر مبلغی به حساب شما به جز شماره حساب یا شماره کارت اعتباری نیاز به هیچ مشخصات دیگری نمی‌باشد. 
- در حفاظت از مشخصات کامل کارت اعتباری خود نهایت دقت را داشته باشید. 
-در بعضی از تماس‌ها این افراد خواستار شماره حساب و رمز دوم کارت شما برای ارسال جایزه می‌باشند، باید توجه داشت که با اعلام شماره حساب، اطلاعات شخصی و رمز دوم کارتتان، کلاهبرداران می‌توانند، موجودی حساب بانکی شما را جابجا نمایند. 
-از جوابگوئی به تماس‌ها و پیامک‌های مشکوک که به بهانه برنده شدن، درخواست اطلاعات حساب بانکی را دارند اکیدا خودداری نمایید.

 
 

برچسب ها: پلیس فتا ، سودجو ، پیامک ، کالاهبردار ، دروغین ، خبرنو ، خبر نو:: بازدید از این مطلب : 510
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
رئیس پلیس فتای استان البرز گفت: در پی شکایت یکی از شهروندان مبنی بر برداشت غیرمجاز از حساب وی، پرونده‌ای در دادسرای ناحیه یک کرج تشکیل و جهت ادامه تحقیقات به پلیس فتا استان البرز ارجاع شد. 
وی افزود: شاکی در تحقیقات پلیسی به مأموران گفت که مبلغ 23 میلیون ریال از حسابش به صورت غیر مجاز برداشت شده و در این رابطه به شخص خاصی نیز مظنون نمی‌باشد که مأموران در ادامه با بررسی حساب‌های بانکی وی، هویت فردی را که اقدام به پرداشت وجه از حساب شاکی به صورت متوالی کرده بود، شناسایی کردند . 
وی اظهار داشت: شاکی با بیان اینکه متهم مستأجر وی می‌باشد و چندی پیش که جهت انتقال وجه به حساب یکی از بستگانش به یکی از عابر بانک‌های شهر مراجعه کرده بود، به علت عدم اطلاع از عملیات بانکی از مستأجرش می‌خواهد که انتقال وجه را انجام دهد، غافل از اینکه متهم از اعتماد وی سوء استفاده کرده و حسابش را خالی می‌کند. 
رئیس پلیس فتای استان البرز در این خصوص به هموطنان هشدار داد که هیچگاه اطلاعات بانکی و رمزهای عبور خود را در اختیار دیگران قرار ندهند و به صورت دوره‌ای نسبت به تغییر رمز عبور عابر بانک و حساب‌های اینترنتی خود اقدام کنند و از انتخاب رمزهای از پیش گزیده و تکراری مانند شماره شناسنامه و تاریخ تولد که به راحتی در دسترس است خودداری کرده و در صورت مفقودیت و یا سرقت کارت موضوع را در اولین فرصت به بانک اطلاع دهند.
 
 

برچسب ها: هک ، حساب ، برداشت ، غیرمجاز ، شاکی ، مستاجر ، خبرنو ، خبر نو ، khabareno ، khabare no ،:: بازدید از این مطلب : 516
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 30 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
تا پیش از این، شاهد گمانه‌زنی‌های بسیاری درباره‌ی پرچمدار بعدی سری S سامسونگ بودیم و امروز اطلاعاتی در وب‌سایت رسمی این شرکت رویت شده است

تا پیش از این، شاهد گمانه‌زنی‌های بسیاری درباره‌ی پرچمدار بعدی سری S سامسونگ بودیم و امروز اطلاعاتی در وب‌سایت رسمی این شرکت رویت شده است که وجود نسخه‌ی خمیده گلکسی اس ۶ را تایید می‌کند.

اولین تیزر تبلیغاتی سامسونگ برای کنفرانس معرفی پرچمدار سری S این شرکت به انحنا در گوشی اشاره کرده و چندین تصویر نیز از این گوشی به بیرون درز کرده بود. امروز نیز اطلاعات مربوط به نسخه‌ی خمیده از گلکسی اس ۶ که احتمالا با نام Galaxy S6 Edge و در کنار نسخه‌ی اصلی رونمایی خواهد شد، در وب‌سایت سامسونگ رویت شده است.

اطلاعات مربوط به دو گوشی SM-G920X و SM-G925X که به ترتیب مربوط به گلکسی اس ۶ و گلکسی اس ۶ اج هستند در وب‌سایت خدمات سامسونگ قرار گرفته‌اند.

براساس اطلاعات بدست آمده هر دو گوشی جدید از خانواده‌ی S از صفحه نمایش با رزولوشن QHD، پردازنده‌ی ۶۴ بیتی ۴ هسته‌ای، یک دوربین ۲۰ مگاپیکسلی و حافظه‌ی ذخیره سازی تا ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت بهره می‌برند. همچنین گفته می‌شود که سامسونگ به همراه این دو گوشی از سرویس جدید Samsung Pay رونمایی خواهد کرد.
 

برچسب ها: اخبار روز فناوری ، اخبار روز ای تی ، موبایل ، تبلت ، فبلت ، نوت بوک ، اولترا بوک ، گجت ، Smart Phones:: بازدید از این مطلب : 494
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 29 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
طاها خلیفه، مدیر کل منطقه‌ی خاورمیانه و شمال آفریقا شرکت اینتل امروز اعلام کرد که نسل جدید پردازنده‌های اینتل اوایل ۲۰۱۷ از راه می‌رسند.

 

طاها خلیفه، مدیر کل منطقه‌ی خاورمیانه و شمال آفریقا شرکت اینتل امروز اعلام کرد که نسل جدید پردازنده‌های اینتل اوایل ۲۰۱۷ از راه می‌رسند.

مدیر کل منطقه‌ی خاورمیانه و شمال آفریقا شرکت اینتل گفت: «ما همواره به دنبال قانون مور بوده‌ایم و همین موضوع هسته اصلی نوآوری‌های ما در ۴۰ سال گذشته است. تراشه‌های ۱۰ نانومتری اوایل ۲۰۱۷ عرضه خواهند شد.» 

اما کسانی که قصد دارند به زودی پردازنده‌های خود را ارتقا دهند، باید انتظار عرضه پردازنده‌های نسل جدید ۱۴ نانومتری Skylake اینتل را تا اواخر سال جاری میلادی داشته باشند. در حالی که زمزمه‌هایی از عرضه پردازنده‌های ۱۴ نانومتری در سال ۲۰۱۳ به گوش می‌رسید اما به علت موانع فنی مختلف با معماری مورد استفاده در Broadwell، عرضه آن‌ها تا ۲۰۱۴ به تاخیر افتاد. 

این تاخیر بسیاری از پردازنده‌های جدید و آینده اینتل را تحت تاثیر قرار داد. به همین دلیل است که پردازنده‌ ۱۰ نانومتری از خانواده Skylake تا سال ۲۰۱۷ به تاخیر افتاده و عرضه نخواهد شد. اما اولین دستگاه‌هایی که به این پردازشگر مجهز خواهند شد شامل موبایل‌ و تبلت‌ها می‌شوند و پس از آن‌ها اواخر سال ۲۰۱۷ سیستم‌های رومیزی نیز از این تراشه بهره خواهند برد.

 

برچسب ها: اخبار روز فناوری ، اخبار روز ای تی ، موبایل ، تبلت ، فبلت ، نوت بوک ، اولترا بوک ، گجت ، Smart Phones:: بازدید از این مطلب : 491
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 29 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
علی بابا که یکی از استارت‌آپ‌های موفق چینی است، ۵۹۰ میلیون دلار در کمپانی میزو (Meizu) سرمایه‌گذاری کرده است.

 

علی بابا که یکی از استارت‌آپ‌های موفق چینی است، ۵۹۰ میلیون دلار در کمپانی میزو (Meizu) سرمایه‌گذاری کرده است.

 براساس اطلاعات منتشر شده، علی بابا بیش از نیم میلیارد دلار در کمپانی میزو برای توسعه‌ی گوشی‌های‌هوشمند سرمایه‌گذاری کرده است. علی‌بابا با این سرمایه‌گذاری بخشی از سهام کمپانی میزو را مال خود کرده است. میزو موفق شده در ماه ژانویه سال جاری میلادی ۱.۵ میلیون دستگاه گوشی‌هوشمند اندرویدی به فروش برساند.

میزو از روشی مشابه آنچه که شیائومی برای فروش گوشی‌های‌هوشمند خود استفاده می‌کند، بهره می‌گیرد. این کمپانی هنوز جایی بین پنج کمپانی برتر چین از نظر فروش ندارد. نتیجه‌ی همکاری میزو با علی‌بابا توسعه‌ی گوشی‌های‌هوشمند بر مبنای فناوری سخت‌افزاری میزو در کنار سیستم‌عامل علی بابا است. Aliyun نام بخشی از کمپانی علی‌ بابا است که وظیفه‌ی توسعه‌ی سیستم‌عامل این کمپانی را با نام Yun OS بر عهده دارد. این سیستم‌عامل بر اساس اندروید توسعه یافته و برای استفاده در گوشی‌های‌هوشمند و تلویزیون‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علی‌بابا در حوزه‌هایی نظیر تجارت اینترنتی، سیستم‌عامل گوشی‌های هوشند و تحلیل و آنالیز داده‌ها به منظور بهبود اکوسیستم موبایل و بالا بردن فروش، کمپانی میزو را پشتیبانی خواهد کرد.

جیان وانگ، مدیر ارشد فناوری علی بابا در این خصوص گفت:

سرمایه‌گذاری در میزو نشان‌‌دهنده‌ی گسترش دامنه‌ی فعالیت علی‌بابا است که می‌توان آن را قدم بزرگی برای استراتژی موبایل علی‌بابا خواند که هدف از آن ارائه‌ی محصولاتی با تنوع بالاتر در زمینه‌ی گجت‌های موبایل است.

 علی‌ بابا در حال حاضر با دامنه‌ی وسیعی از انواع سایت‌های خرید و فروش در بازار چین حضور دارد، اما این کمپانی درصدد است با ورود به حوزه‌ی تولید گوشی‌ها و تلویزیون‌های هوشمند نظیر آمازون، در این بازار‌ها نیز حرفی برای گفتن داشته باشد.

در سوی دیگر میدان، شیائومی قرار دارد که از بدو تولید گوشی‌های‌هوشمند و محصولات سخت‌افزاری، در تجارت اینترنتی نیز حضوری فعال داشته و می‌توان موفقیت امروز این کمپانی را مرهون فروش اینترنتی محصولات خواند. در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد از تراکنش‌های علی بابا با استفاده از گجت‌های موبایل صورت می‌پذیرد، اما این کمپانی در پی آن است تا راه اختصاصی‌تری را برای ارتباط با مشتریان داشته باشند و این راه در واقع استفاده از گوشی‌ها و تلویزیون‌های هوشمند میزو است.

علی‌ بابا با وجود انتشار Yun OS تا امروز موفقیت چشمگیری را به دست نیاورده است. اندی رابین، مدیر سابق تیم توسعه‌ی اندروید در گوگل پیش از این در سال ۲۰۱۲ ایسر را از بکارگیری این سیستم‌عامل در گوشی‌‌هوشمند خود بازداشت، چراکه این سیستم‌عامل در زمان مذکور نسخه‌ی ناقصی از سیستم‌عامل اندروید بود. با این حال و پس از تکمیل این سیستم‌عامل نیز، علی بابا توفیق چندانی را به دست نیاورده است.

به نظر می‌رسد در آینده‌ی نزدیک شاهد تغییراتی در میزو نیز خواهیم بود. این کمپانی که سابقه‌ی ۱۱ ساله در زمینه‌ی تولید گوشی‌های‌هوشمند دارد حال سایه‌ی بسیاری از کمپانی‌ها را در بازار چین بالای سر خود می‌بیند.

علی بابا پیش از این نیز سرمایه‌گذاری‌هایی را در زمینه‌ی فناوری‌های مرتبط با موبایل داشته که از جمله‌ی آن می‌توان به سرازیر کردن ۲۸۰ میلیون دلار در تانگو، ۱۲۰ میلیون دلار در استارت‌آپ تولیدکننده‌ی بازی Kabam و همچنین سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیون دلاری در تولیدکننده‌ی بازی‌های کنسولی مبتنی بر اندروید Ouya اشاره کرد.

 

برچسب ها: اخبار روز فناوری ، اخبار روز ای تی ، موبایل ، تبلت ، فبلت ، نوت بوک ، اولترا بوک ، گجت ، Smart Phones:: بازدید از این مطلب : 665
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 29 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
گوگل هنوز از شبکه‌ی اجتماعی خود، گوگل پلاس ناامید نشده و در راستای تقویت هر چه بیشتر سرویس اجتماعی خود، اپلیکیشن Odysee را مال خود کرده است.

گوگل هنوز از شبکه‌ی اجتماعی خود، گوگل پلاس ناامید نشده و در راستای تقویت هر چه بیشتر سرویس اجتماعی خود، اپلیکیشن Odysee را مال خود کرده است.

براساس اخبار منتشر شده، گوگل دیروز اپلیکیشن Odysee را برای تقویت هر چه بیشتر شبکه‌ی اجتماعی خود، گوگل‌پلاس خریداری کرده است. با استفاده از این اپلیکیشن می‌توان از تصاویر موجود روی گوشی‌های‌هوشمند یا کامپیوتر پشتیبان گرفت. با توجه به خرید این سرویس توسط گوگل، Odysee اعلام کرده که ارائه‌ی خدمات تحت نام خود را از روز ۲۳ فوریه متوقف خواهد کرد. تیم توسعه‌دهنده‌ی اپلیکیشن ادیسه در ادامه‌ی راه خود با تیم گوگل‌پلاس در غول جستجو ادغام خواهند شد. به طور حتم این تیم در گوگل پلاس در حوزه‌هایی نظیر همگام‌سازی تصاویر یا فناوری‌های مربوط به اشتراک‌گذاری به کار مشغول خواهند شد.

خرید اپلیکیشن ادیسه در ادامه‌ی خرید دیگری از جانب غول جستجو است. گوگل چندی پیش نیز سرویس رای‌گیری Polar را مال خود کرد که مدت کوتاهی پس از تصاحب این سرویس شاهد اضافه شدن قابلیت رای‌گیری به گوگل‌پلاس بودیم. نظر شما در این خصوص چیست؟ آیا خرید‌های گوگل می‌تواند گوگل‌پلاس را هم سطح با سایر شبکه‌های اجتماعی قرار دهد؟
 

برچسب ها: اخبار روز فناوری ، اخبار روز ای تی ، موبایل ، تبلت ، فبلت ، نوت بوک ، اولترا بوک ، گجت ، Smart Phones:: بازدید از این مطلب : 517
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 29 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
تنها سه هفته تا شروع کنگره‌ی جهانی موبایل زمان باقی مانده است، همچون روال همه ساله، انتظار داشتیم سونی در این نمایشگاه از اکسپریا زد ۴، پرچمدار بعدی خود رونمایی کند

تنها سه هفته تا شروع کنگره‌ی جهانی موبایل زمان باقی مانده است، همچون روال همه ساله، انتظار داشتیم سونی در این نمایشگاه از اکسپریا زد ۴، پرچمدار بعدی خود رونمایی کند اما حالا مطمئن هستیم که سونی در این رویداد بدون پرچمدار حضور خواهد یافت.

طی دو سال اخیر سونی هر ۶ ماه یک پرچمدار جدید را رونمایی می‌کرد و همواره پرچمدار نیمه‌ی اول این کمپانی در MWC معرفی می‌شد. اما امسال شرایط فرق می‌کند و سونی در سال ۲۰۱۵، سیاست دو سال اخیر خود را دنبال نخواهد کرد. این کمپانی به دنبال کاهش هزینه‌ها است و این بار مایل است تا زمان بیشتری را صرف توسعه‌ی پرچمدار بعدی خود کند. از طرفی اکسپریا زد ۳ به اندازه‌ی کافی خوب است تا بتواند با گوشی‌های برتر بازار رقابت کند.

سونی احتمالا با معرفی محصولات میان‌رده به بارسلون می‌آید و در همین راستا حتی کنفرانس نیز نخواهد داشت. براساس گزارش اکسپریا-بلاگ، سونی تنها یک کنفرانس کوتاه خوش آمد گویی در ۲ مارس برگزار می‌کند

سامسونگ، اچ‌تی‌سی و هواوی قصد دارند در ۱ مارچ از پرچمداران جدید خود رونمایی کند. علاوه بر سونی، ال‌جی نیز گوشی هوشمند رده بالای خود را به بارسلون نمی‌آورد.

برخی بر این باورند که سونی از یک تبلت ۱۰ اینچی جدید در کنگره‌ی جهانی موبایل رونمایی خواهد کرد.
 

برچسب ها: اخبار روز فناوری ، اخبار روز ای تی ، موبایل ، تبلت ، فبلت ، نوت بوک ، اولترا بوک ، گجت ، Smart Phones:: بازدید از این مطلب : 494
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 29 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
گزارش‌ها حاکی از این است که شرکت اپل هم اکنون تنها در حال تست دو مدل از آیفون‌های جدید است.

 به نقل از بیزینس اینسایدر، بررسیهای یک شرکت تبلیغ گوشیهای موبایل موسوم به فیکسو حاکی است که اپل در حال تست دو گوشی جدید به نام آیفون 8.1 و آیفون 8.2 است.

گوشی‌های کنونی آیفون شش توسط خود اپل با کد آیفون 7.2 و آیفون شش پلاس با کد 7.1 شناخته میشوند و بنابراین دو کد شناسایی 8.1 و 8.2 به آیفون شش اس و شش اس پلاس اشاره دارند که انتظار میرود در تاریخ 9 سپتامبر رونمایی شوند.

سال گذشته شایعاتی وجود داشت مبنی بر اینکه اپل در حال کار روی آیفون شش سی بر پایه آیفون شش با نمایشگر چهار اینچی است. اما از آن به بعد تاکنون صحبت چندانی در این زمینه نشده است.

همچنین در اسناد شرکت فیکسو هیچ نشانه ای مبنی بر ثبت یک گوشی با مشخصات آیفون شش سی وجود ندارد. اما این به معنای این نیست که ماه آینده به هیچ وجه شاهد آیفون شش سی نخواهیم بود.

اوان بلاس که در زمینه اطلاعات فاش شده از گوشیهای تلفن همراه منبع موثقی است، گفته است: اپل سه مدل آیفون جدید را همزمان عرضه خواهد کرد.

 
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 526
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 28 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
در اثر برخورد چهار صاعقه به مرکز ذخیره اطلاعات شرکت گووگل در بلژیک، بخشی از اطلاعات ذخیره شده در این مرکز به کلی از بین رفت.

در نتیجه این رخداد برخی از کاربران امکان دسترسی به حساب های کاربری خود را از دست دادند.
پس از این واقعه اطلاعات تعدادی از دیسک های خسارت دیده، بازیابی و دسترسی برخی از کاربران به اطلاعات آن ها فراهم شده است.
این دیتاسنتر برای ارائه خدمات موتور پردازش گوگل (Google Compute Engine یا به اختصار GCE)مورد استفاده قرار می گرفت.
به گفته مدیر پروژه خدمات حفاظتی گوگل: ممکن است صاعقه به تجهیزات الکتریکی و ارتباطات الکترونیکی ساختمانی که از دیتاسنتر فاصله دارد، اصابت کند و با وجود این، اطلاعات ذخیره شده در دیتاسنتر را تحت تاثیر قرار دهد. در واقع کابل برق می تواند صاعقه را تا چند کیلومتر منتقل کند و به تمام تجهیزات متصل به آن آسیب وارد کند.

خدمات موتور پردازش گوگل امکان ذخیره اطلاعات و راه اندازی کامپیوترهای مجازی در ابر (cloud) گوگل را برای کاربران فراهم می کند. با وجود این که سیستم ذخیره سازی اطلاعات به باتری های پشتیبان مجهز است و سیستم های حفاظتی خودکار، پس از اصابت صاعقه، به سرعت توان الکتریکی را در دیتاسنتر بازیابی کردند، برخی از اطلاعات کاربران که با فاصله کمی از حادثه روی دیسک ها ذخیره شده بودند، از دست رفت.
بر اساس گزارشی که به صورت آنلاین منتشر شد، اطلاعات از بین رفته، حدود یک میلیونیم از فضای ذخیره سازی دیتاسنتر را به خود اختصاص داده بود.

گوگل اعلام کرد: فرآیند بهینه سازی تجهیزات سخت افزاری و عملیاتی این شرکت برای کاهش خسارات در آینده همچنان ادامه دارد.

با توجه به این که احتمال از بین رفتن اطلاعات در اثر صاعقه بسیار کم است، این شرکت به عنوان یک تدبیر امنیتی، گزینه تهیه نسخه پشتیبان محلی از اطلاعات را در اختیار کاربران دیتاسنترهای خود قرار می دهد.


 
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 507
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 28 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
گیر کردن گوشی روی یک برنامه خاص یا به اصلاح هنگ کردن موردی که همه ما در کار با دستگاه های دیجیتال بخصوص گوشی یکبار تجربه اش کرده ایم.


هنگ کردن گوشی در میان افرادی که از گوشی های دیجیتال هوشمند استفاده می کنند امری طبیعی محسوب می شود و ذهن بسیاری را مشغول خود کرده است به طوری کهگاهی هنگی این دستگاه را به برند خاصی ربط می دهیم و تبلیغات منفی برای آن برند می کنیم.

بزرگترین مشکلی که منجر به نارضایتی مردم از گوشی‌های همراه می‌شود پایین بودن اطلاعات کاربران در هنگام خرید است و برای حل آن باید از گوشی هایی با  قدرت CPU بالا استفاده کرد.

البته در برخی موارد خرید گوشی‌های تقلبی و یا برندهای نامناسب هم می‌تواند به این مشکلات دامن بزند اما در موارد بسیاری هنگ کردن گوشی‌های تلفن همراه به بحث استفاده از آنها مربوط می شود. بسیاری از افرادی که از سیستم‌عامل اندروید استفاده می‌کنند برنامه‌های متعددی را برروی گوشی‌های خود نصب می‌کنند، درنتیجه حافظه گوشی آن‌ها پر می‌شود و این مساله سرعت گوشی را به شدت کاهش می‌دهد.

حافظه جانبی
شاید برایتان جالب باشد بگوییم رم های جانبی که در برخی از گوشی ها به آن اضافه می کنیم می تواند یکی از دلایل هنگی بیش از حد آنها باشد و به همین دلیل لازم است افراد زمانی که سراغ خرید گوشی می روند دقت داشته باشند که سرعت CPU آن چقدر است.
 
ویروس
ویروس ها از دیگر مواردی هستند که در هنگ کردن گوشی شما تاثیر دارند و آلوده شدن گوشی به ویروس‌ها و بدافزارها نیز می‌تواند این مشکل را افزایش دهد و بر همین اساس لازم است برای گوشی‌های تلفن همراه هر چند وقت یک بار حافظه خارجی یا گوشی خود را با نرم‌افزارهای ویروس‌یاب، پاکسازسازی کنید. برای این کار تنها کافی است یکی از آنتی ویروس‌های قوی را دانلود و نصب کرده و سپس گوشی خود را به سیستم متصل کرده و ویروس‌یابی را انجام دهید.

در گذشته بیشتر گوشی ها دارای باطری‌های جدا شدنی بودند و به محض هنگ کردن باطری آن را خارج و مجددا جاگذاری می کردیم و مشکل برطرف می شد. اما  در حال حاضر در موارد متعدد برخی گوشی‌های پرطرفدار تلفن همراه به گونه‌ای طراحی شده‌اند که باطری آنها داخل ساختار گوشی قرار داشته و امکان جداسازی آن وجود ندارد.

زمانی که گوشی شما هنگ میکند و امکان هیچ فعالیتی را به شما نمی دهد به طوری که حتی قادر به خاموش کردن آن هم نیستید، احتمالا با به کار بستن این راهکارها می‌توانید آن را خاموش کنید تا با روشن کردن مجدد آن دستگاه مجبور به تنظیم مجدد شود.

نحوه کار

آیفون: کلید پاور و Home را تا خاموش شدن گوشی پایین نگه دارید. سپس مجددا به حالت عادی گوشی خود را روشن کنید.

سامسونگ، ال.جی، هوآوی، ایسوس (مدل‌های اندروید): کلید پاور را تا زمانیکه گوشی خاموش شود پایین نگه دارید. سپس بار دیگر گوشی خود را به حالت عادی روشن کنید.

سونی، اچ.تی.سی (مدل‌های اندروید): کلید پاور و افزایش صدا را را با هم پایین نگه دارید تا زمانیکه گوشی خاموش شود. در صورت نیاز، کلید پاور را برای روشن کردن آن فشار دهید. به خاطر داشته باشید برخی گوشی‌های سونی دارای دکمه تنظیم مجدد تعبیه شده هستند.

موتورولا، تمام گوشی‌های نوکیا لومیا: کلید پاور و کاهش صدا را تا خاموش شدن گوشی با هم پایین نگه دارید. سپس در صورتیکه به طور خودکار روشن نشد، به حالت معمولی آن را روشن کنید.

نکته: هرگاه هنگ کردن‌های گوشی بیش از حد متعارف شده و امکان استفاده مناسب از گوشی و برنامه‌های آن فراهم نبود لازم است نسبت به ریست کردن گوشی خود اقدام کنید که دراین خصوص سه راهکار وجود دارد.

در مرحله اول شما می‌توانید گوشی خود را به طور معمولی ریست کنید اما اگر با این اقدام مشکل شما برطرف نشد، در مرحله دوم می‌توانید گوشی خود را به طور کلی ریست کرده و تنظیمات آن را به حالت کارخانه درآورید.

البته لازم است قبل از این مرحله از تمام اطلاعات لازم یک کپی تهیه کنید چراکه با این اقدام تمام اطلاعات گوشی شما از بین رفته و گوشی همان‌طور که گفته شد به حالت تنظیمات کارخانه باز می‌گردد.

 
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 592
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 28 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
گوگل چندین سال است که بر بازار موتورهای جستجوگر غلبه کرده است.

این غول دنیای جستجوی با ثبت پتنت جدید قصد دارد تا به کامپیوتر و دسکتاپ‌های کاربران وارد شده و در بین فایل‌های کاربر به جستجو بپردازد.


گوگل با توسعه‌ی ابزار جستجوی جدید قصد دارد تا در داخل رایانه‌ی کاربران و اکانت کلاد به جستجو پرداخته و فایل‌هایی که مدنظر کاربر است را در نتایج جستجو نمایش دهد. پتنت جدید "Computer Application Data In Search Results” نام داشته و به واسطه‌ی آن گوگل می‌تواند در تمامی کامپیوترهای مختلف، تبلت‌ها، گوشی‌های هوشمند و دسکتاپ کاربران جستجو کند.

به گزارش SlashGear، پتنت مذکور دارای این قابلیت است که در داخل اپلیکیشن‌های بومی داخل کامپیوترها، اپلیکیشن جدید نصب شده، اپلیکیشن‌های شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌ای و مکان یاب به جستجو بپردازد. اگر به گوگل اجازه‌ی دسترسی به اطلاعات خود را بدهید، قادر خواهد بود تا در سیستم مک یا ویندوزتان و همچنی اکانت کلاد گوگل جستجو کند؛ علاوه بر این هارد دیسک‌ها نیز در این حالت جستجو می‌شوند.

همانند دیگر پتنت‌ها اجرا شدن این قابلیت کمی زمان‌بر شده و همچنین احتمال می‌رود گوگل با ثبت این پتنت به فکر یک قابلیت جدید و نوآور دیگری است. از آنجایی که حال گوگل بخشی از آلفابت است، مهندسان آن به راحتی می‌توانند تا بر روی توسعه‌ی تکنولوژی‌های مختلف در گوگل بپردازند.

گوگل به واسطه‌ی یک راه جامع قصد دارد تا کاربران و مشتریان بسیاری را مورد هدف قرار دهد و از این راه نتایج دقیق‌تر و بیشتری را برای کاربران نمایش خواهد داد. هر دو کمپانی‌های مایکروسافت و اپل از جستجوگرهای هوشمند در داخل سیستم‌عامل‌های خود استفاده می‌کنند، از این‌رو به نظر می‌رسد گوگل نیز قصد دارد از قابلیت‌های نوآورانه‌ی بیشتری استفاده کند.


 
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 480
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 28 اسفند 1395 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
شرکت گوگل به تازگی از طرح ساخت یک مودم قدرتمند خانگی پرده برداری کرده است.


احتمالآ برای شما هم تاکنون پیش آمده است که در هنگام کار به اینترنت بی سیم ناگهان اتصال خود را از دست داده باشید و ناچار شوید تا به دنبال محلی مناسب تری برای استفاده از اینترنت باشید.

روتر جدید گوگل از طریق همکاری با شرکت TP-Link حاصل شده و گوگل آن را «OnHub» نامیده است.طراحی این دستگاه به شکلی است که آنتن آن در داخل بدنه قرار گرفته است و همین دلیل ظاهر آن بسیار ساده تر و زیباتر از سایر مودم ها است.

این دستگاه علاوه بر توان بسیار بالاتر این قابلیت را در اختیار دارد تا با جست و جوی خودکار بهترین و قوی ترین فرکانس موجود برای اشعه وای فای را پیدا کند و سرویس بهتری را به کاربران ارائه دهد.

تنها مشکل این وسیله قیمت بسیار بالای 199 دلاری آن است که ممکن است افراد بسیاری نسبت به خرید آن اطمینان نداشته باشند.


 
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 491
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 28 اسفند 1395 | نظرات ()